Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
drogi
06.12.2018 16:21

Pierwsza część obwodnicy Olsztyna już otwarta dla kierowców

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała kierowcom pierwszą część południowej obwodnicy Olsztyna. To 10-kilometrowy odcinek DK 16 pomiędzy węzłami Olsztyn Zachód i Olsztyn Południe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GDDKiA)
Kierowcy mogą już korzystać z pierwszej części obwodnicy Olsztyna

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, dwujezdniowa droga przebiega przez tereny gmin Gietrzwałd i Stawiguda, omijając Olsztyn od południowego zachodu.

Prowadzi od DK16 w okolicach miejscowości Kudypy, poprzez okolice Gronit i Tomaszkowa do drogi S51. W ramach inwestycji powstały również drogi serwisowe, obiekty inżynierskie, urządzenia ochrony środowiska, a także wyremontowano wybrane drogi lokalne.

Dostęp do obwodnicy zapewniony został poprzez rondo turbinowe w okolicy Kudyp, tzw. węzeł Olsztyn Zachód oraz węzeł Olsztyn Południe na przecięciu DK16 z S51 w okolicy Tomaszkowa. Połączenie przyległych terenów z obwodnicą zapewnia układ dróg serwisowych.

Wykonawcą zadania było konsorcjum firm INTERCOR z Zawiercia oraz MOST z Sopotu. Inwestycję zrealizowano w systemie „Projektuj i buduj”. Do zadań wykonawcy oprócz robót budowlanych należało wykonanie niezbędnej dokumentacji, a także uzyskanie wszystkich warunków technicznych, uzgodnień, opinii i decyzji.

Koszt robót budowlanych zgodnie z umową to 387,5 mln zł, wartość całego projektu, z uwzględnieniem kosztów dokumentacji, wykupów, prac archeologicznych, nadzoru i robót to 486,5 mln zł. Wysokość dofinansowania z Unii Europejskiej wynosi prawie 368 mln zł wydatków kwalifikowanych.

Zobacz też: Związek Polska Cyfrowa ostro o unijnej dyrektywie. "Nakłada kaganiec"

Oddany w czwartek odcinek to wstęp do znacznego odciążenia Olsztyna od ruchu tranzytowego. W budowie jest dalsza część obwodnicy miasta w ciągu drogi ekspresowej S51 o długości ponad 16 km od węzła Olsztyn Południe do węzła Olsztyn Wschód.

Umowę na realizację tego zadania GDDKiA podpisała 29 marca 2016 r., a planowany termin oddania to koniec kwietnia przyszłego roku (w przypadku węzła Pieczewo dwa miesiące później). Wartość inwestycji to ok. 1 mld zł. Wykonawca inwestycji, Budimex, deklaruje udostępnienie kierowcom jeszcze w tym roku blisko 11 km tej trasy pomiędzy węzłami Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty.

Budowa obwodnicy Olsztyna poprawi układ drogowy i warunki transportowe Olsztyna i okolic. Umożliwi eliminację znaczącej części ciężkiego ruchu z zatłoczonego centrum miasta oraz poprawną obsługę podróży tranzytowych dalekich a także bliskich (pomiędzy oddalonymi dzielnicami czy sąsiednimi miejscowościami).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: drogi, gddkia, budowa dróg, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-12-2018

ErykPowiem Wam ze najbiedniensze wojewodztwo w Polsce ma skonczona S7 ,z jezdzajac z S7 na Olsztyn tez dwa pasy , teraz obwodnica .Inne rejony powinny … Czytaj całość

06-12-2018

maniai znów 2 razy kropidło w ruch,tak jest fajniej i bogaciej

06-12-2018

janWreszcie bo już nerwów zabrakło żeby przejechać przez Olsztyn .

Rozwiń komentarze (11)