Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykański gaz dla Polski. Temat wróci podczas wizyty Trumpa?

Gazoport w Świnoujściu pokazuje, że możliwa jest praktyczna współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi - chwali się pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

Gazoport w Świnoujściu pokazuje, że możliwa jest praktyczna współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi - chwali się pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Na początku czerwca do Terminalu LNG w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z ładunkiem LNG ze Stanów Zjednoczonych. W uroczystości odbioru skroplonego gazu z USA wzięła udział m.in. premier Beata Szydło, która powiedziała, że to historyczny dzień, a gazoport jest gwarancją bezpieczeństwa Polski.

- To jest pewnego rodzaju precedens. Pokazanie, że to jest możliwe, że otwarta jest droga do prawdziwej, praktycznej współpracy w dziedzinie zaopatrzenia w surowce pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi - powiedział w piątek w Telewizji Republika Naimski, w kontekście wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce na początku lipca. - Prawdopodobnie o tym będzie mowa w przyszłym tygodniu - dodał.

Naimski skomentował także podjętą w połowie czerwca decyzję Senatu USA dotyczącą nowych sankcji przeciwko Rosji. Projekt ustawy przewiduje m.in. kary dla firm europejskich współpracujących z rosyjskimi koncernami. Może on uderzyć w niemieckie koncerny współpracujące z Gazpromem przy budowie gazociągu Nord Stream 2.

Zobacz też nowe samoloty dla polskich VIP-ów

Sankcje muszą zatwierdzić jeszcze Izba Reprezentantów i prezydent USA. Projekt ostro skrytykowała już kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Można powiedzieć, że Stanom Zjednoczonym ze względów bezpieczeństwa zależy na tym, by Europa nie była zdominowana przez rosyjskiego dostawcę gazu - powiedział Naimski.

- To jest kwestia ekonomiczna, ale w grę wchodzą też oczywiście polityczne i strategiczne relacje transatlantyckie - dodał.

Tagi: piotr naimski, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-07-2017

johnBardzo dobra decyzja USA aby zatrzymać nitkę rurociągu Nord Stream 2 , ograniczy to monopol rosyjskiego gazu .

01-07-2017

kasandramając sąsiada za miedzą - kłaniamy sie obcemu zza oceanu-- gdzie tu logika?

01-07-2017

MarianCo może być tańszego i pewniejszego od przesyłu rurą ? Na pewno nie statki, wystarczą zawirowania polityczne lub pogodowe i po gazie.

Rozwiń komentarze (25)