Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PiS jak chce, to potrafi przepychać ustawy w ciągu doby. A rodzice niepełnosprawnych mają czekać tygodniami

164
Podziel się:

PiS potrafił uchwalać ustawy ekspresowym tempie. Zmiany w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zostały przepchnięte w ciągu kilkudziesięciu godzin. Wsparcie dla kobiet rodzących niepełnosprawne dzieci zostało klepnięte w ciągu doby. A rodzice niepełnosprawnych osób poczekają do połowy maja.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z protestującymi w Sejmie. Obiecał pomoc za kilka tygodni
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z protestującymi w Sejmie. Obiecał pomoc za kilka tygodni (Grzegorz Banaszak/REPORTER)
bEJLfPLp

PiS potrafił uchwalać ustawy ekspresowo. Zmiany w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji zostały przepchnięte w ciągu kilkudziesięciu godzin. Wsparcie dla kobiet rodzących chore dzieci przeszło nawet szybciej. A rodzice niepełnosprawnych poczekają do połowy maja.

- Przecież potraficie robić ustawy w jedną noc - powiedział niepełnosprawny Adrian do premiera Mateusza Morawieckiego.Tak zareagował na obietnicę pomocy, która ma się pojawić za kilka tygodni. Premier daje sobie czas do połowy maja, za dwa tygodnie mają być pierwsze szczegóły propozycji. Rodziny osób niepełnosprawnych takiego czasu nie mają. I dalej protestują. Wypominają PiS, że jak chce, to potrafi działać bardzo szybko.

- Ustawy mają swój tryb procedowania - ripostowała wyraźnie poddenerwowana minister Elżbieta Rafalska na spotkaniu z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. Wicepremier i jednocześnie była premier Beata Szydło w swoich wystąpieniach podkreślała, że ustawa pomagająca rodzicom niepełnosprawnych osób będzie bardzo szybko.

bEJLfPLr

Co to w zasadzie oznacza? To sprawdził analityk i ekonomista Rafał Mundry. W mediach społecznościowych przypomniał jak szybko przez parlament przechodziły niektóre ustawy. Czasami wystarczyły 24 godziny.

Przykłady? Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin w ramach projektu "Za życiem". Projekt zakładał wsparcie w wysokości 4 tys. zł za urodzenie niepełnosprawnego dziecka.

bEJLfPLx

Ustawa wpłynęła do sejmu 2 listopada. Dwa dni później Sejm ją przyjął i o 12:25 wysłał do Senatu. Po ośmiu godzinach ustawa była już klepnięta i powędrowała do prezydenta. Czas od pokazania projektu do jego przyjęcia przez parlament to zatem dwa dni.

A jak zwraca uwagę Mundry, projekt został stworzony przez rząd. W momencie wysłania do Sejmu miał już pełną Ocenę Skutków Regulacji (czyli prognozowane zmiany w życiu gospodarczym i społecznym, które wprowadza dana ustawa).

Rządzącym śpieszyło się na tyle, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych faxem wysłało potwierdzenie, że projekt jest zgodny z prawem UE. Pośpiech był na tak znaczny, że potwierdzenie od MSZ dotarło na kilka godzin przed pokazaniem ustawy w Sejmie.

bEJLfPLy

Inne szybkie głosowania? Poselski projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji został przepchnięty przez Sejm i Senat w ciągu niespełna 40 godzin. Jak wskazuje Mundry, "ustawę wyrzucającą zarząd i radę nadzorczą TVP i Polskiego Radia Sejm przegłosował w 17 godzin 42 min". Senat przyjął ją następnego dnia po południu.

W rozmowie z mediami przedstawiciele protestujących skrytykowali propozycje rządu. Ich zdaniem odbieranie jednym, by dawać drugim nie jest rozwiązaniem żadnej sytuacji.

Premier spotkał się w piątek z protestującymi w Sejmie niepełnosprawnymi i ich rodzicami. Termin majowy przyjęli oni z rozczarowaniem. Nie chcemy czekać, chcemy pomocy natychmiastowej - mówili. Jak tłumaczył Morawiecki, na przygotowanie kompleksowego planu działania potrzeba jednak czasu. Pierwsze "propozycje" ustawy o nowej daninie mają się pojawić w ciągu 7 - 14 dni.

bEJLfPLz

Chcesz opowiedzieć swoją historię? Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJLfPLS
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(164)
bleble
6 miesięcy temu
Liberały i totalne nieudaczniki POstkomunaPSL nawet przez osiem lat nie potrafili przeprowadzić ustaw które niby mieli w programie .
Mariusz
3 lata temu
Hehe dobre sobie,zagiął Premiera.Co Wy tam,na WP jaracie?
ON
3 lata temu
Strajkują (wymuszają chytre baby) żerujące na niepełnosprawnych. Walczą o swoje a nie o niepełnosprawnych. O nich się nie mówi. Mama w końcu umrze jak każdy a jej dziecko trafi pod opiekę suwerena za 6000 zł/miesiąc. Już dzisiaj opodatkować pseudo profesora Chazana i episkopat. Populiści niech nie mówią o zmianie w Konstytucji, bo obecna już zajmuje się niepełnosprawnymi "Art. 69. Osobom niepełnosprawnym władze publiczne udzielają, zgodnie z ustawą, pomocy w zabezpieczaniu egzystencji, przysposobieniu do pracy oraz komunikacji społecznej.". Trzeba tylko uchwalić ustawę :) Gdyby znieść akcyzę na wódkę, piwo i papierosy to 10% najbiedniejszych (patologii) oszczędziło by więcej niż 10% najbogatszych.
bEJLfPLT
Skazany na śm...
3 lata temu
"PiS jak chce..!!"! Temat "Ludobójstwo XXI wieku na kresach RP!!!" Jestem od lat niepełnosprawny w st. umiarkowanym. W maju 2016 r. MOPS-ej w Bartoszycach, odmawiając dla mnie przyznania z. st i 604 zł i dożywiania 70 zł, na okres 1-go roku , skazał mnie na "ŚMIERĆ", POPRZEZ "POWOLNĄ ŚMIERĆ GŁODOWĄ, wg. NAZISTOWSKIEJ ustawy tzw. "O pomocy społecznej", która zawiera bubel prawny!!! Pracownicy socjalni współczując mi, powiedzieli że nic nie mogą mi pomóc, bo mają taką Ustawę! Przez rok "Wołałem o pomoc" wszystkie możliwe urzędy od Bartoszyc do Warszawy, wszyscy zgodnie się tłumaczyli jak NAZIŚCI którzy bezkarnie mordowali Narody Świata , że takie "mieli-mają rozkazy-prawo" i kropka!!!! Przeżyłem ten POLSKI HOLOKAUST i żyję dzięki pomocy ludzi dobrej woli, którzy nie mogli patrzeć na to co robi i dziedziczy tzw. Władza Polska, po NAZISTACH, KTÓRZY nie zdążyli UŚMIERCIĆ SCHOROWANYCH POLAKÓW NIEZDOLNYCH DO SAMODZIELNEGO ŻYCIA!!!! Pozdrawiam! Józef z Bartoszyc. Wiarygodność mojej gehenny, do wglądu w MOPS-ej w Bartoszycach.
tango
3 lata temu
Cenzura jak za komuny!!!!!!!!!!!!!!!!
...
Następna strona