Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PiS chce uzyskać miliardy dzięki lasom

0
Podziel się

Posłowie PiS chcą wpisania odpowiednich zapisów do ustawy o emisjach CO2.

PiS chce uzyskać miliardy dzięki lasom
(PAP/Bartłomiej Zborowski)
bDyYaLxh

Klub parlamentarny PiS zaapelował o poparcie jego propozycji w głosowaniu nad ustawą o zarządzaniu emisjami CO2. W przeciwnym razie grozi nam utrata miliardów - przestrzegali posłowie PiS na konferencji prasowej w Sejmie.

Jan Szyszko i Dariusz Bąk (obaj z PiS) zaapelowali do posłów o poparcie wniosku mniejszości dołączonego do projektu ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, regulującej zasady obrotu jednostkami emisji CO2. Posłowie mają głosować nad projektem ustawy w piątek po południu.
PiS chce wprowadzenia do niej przepisów dotyczących roli polskich lasów w wychwytywaniu CO2, co by pozwoliło uzyskać dodatkowe środki na rozwój zielonych inwestycji na terenach wiejskich.

Jak przekonywali na konferencji posłowie PiS, polskie lasy wchłaniają tak duże ilości CO2, że powinno to być wykorzystane jako nasz dodatkowy atut. Tymczasem, według posłów PiS, rządowe przedłożenie - nie uwzględniając tego faktu - doprowadzi do straty miliardów, jakie powinniśmy z tego tytułu zyskać.

bDyYaLxj

Wcześniej Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa negatywnie wypowiedziała się jednak o proponowanym przez PiS rozwiązaniu. Również Urząd Komitetu Integracji Europejskiej poinformował, że są to zapisy niezgodne z prawem unijnym.

Projekt ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych reguluje zasady obrotu jednostkami emisji CO2. Określono w nim mechanizm gospodarowania środkami finansowymi pochodzącymi z ich sprzedaży. Będą one wykorzystywane na wspieranie działań służących ochronie powietrza i klimatu.
Polska dysponuje nadwyżką tych jednostek wynikającą z uregulowań protokołu z Kioto - ograniczyliśmy emisję ponad zobowiązania.

bDyYaLxK
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)