Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS o OFE: Nasza propozycja mogła dać 1,5 mld złotych oszczędności

0
Podziel się:

PiS już 2 lata temu złożył projekt umożliwiający wybór pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę w OFE a w ZUS, mówi Beata Szydło.

PiS o OFE: Nasza propozycja mogła dać 1,5 mld złotych oszczędności
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

PiS chce wysłuchania publicznego na temat zmian w OFE. Ugrupowanie przedstawiło wyliczenia, z których wynika, że gdyby dwa lata temu przyjęta została jego propozycja dobrowolnego wyboru między ZUS a OFE, oszczędności mogłyby sięgnąć nawet 1,5 miliarda złotych.

_ - Oczekujemy publicznego wysłuchania w sprawie OFE. PiS będzie wnioskowało, żeby takie publiczne wysłuchanie odbyło się, zarówno dotyczące projektu rządowego - jeżeli on wreszcie trafi do Sejmu - jak i naszego _ - powiedziała na konferencji prasowej w Sejmie wiceszefowa PiS Beata Szydło.

Zgodnie z rządowym projektem, zamiast 7,3-procentowej składki, do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 procent. Pozostałe 5 procent będzie księgowane na indywidualnych kontach w ZUS. Docelowo w 2017 roku do OFE przekazywane byłoby 3,5 procent składki, a 3,8 procent na subkonta w ZUS. Rząd zmienia system emerytalny, by ograniczyć przyrost długu publicznego i deficytu. Zgodnie z zapowiedziami, propozycjami tymi Rada Ministrów ma się zająć dziś.

Szydło mówiła, że jej ugrupowanie już dwa lata temu złożyło projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który przewiduje dobrowolność wyboru pomiędzy oszczędzaniem na emeryturę w OFE a ZUS oraz możliwość powrotu do ZUS.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t134641.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;wygrywa;pomysl;boniego,53,0,790069.html) Zmiany w OFE. Wygrywa pomysł Boniego
Według niej gdyby przepisy te weszły w życie oszczędności w budżecie mogłyby sięgnąć 0,5 mld złotych lub 1,5 mld złotych, w zależności od przyjętych założeń. W pierwszym wariancie, w którym, według wyliczeń PiS w kasie państwa zostałoby 0,5 mld złotych, założono, że osoby, które nie wybrały same funduszu emerytalnego (obecnie w takim wypadku losowo wybiera im się OFE) pozostałyby w ZUS. W drugim wariancie w ZUS zostałby wszystkie te osoby, którym państwo obecnie musi przypominać, że mogą wybrać OFE (i większość z nich dokonuje tego wyboru).

Szydło argumentowała, że wysłuchanie publiczne na temat propozycji rządowych i PiS powinno się odbyć, bo z badań wynika, że większość Polaków chce wypowiedzieć się, w jaki sposób pragnie oszczędzać na swoje przyszłe emerytury.

_ - Po drugie w tej chwili jest takie zamieszanie w tych propozycjach rządowych, że właściwie trudno przypuszczać, żeby projekt, który tutaj trafi, był dostatecznie już przedyskutowany _ - oświadczyła. Jak dodała, nie można traktować projektu reform w systemie emerytalnych jako propozycji ratującej finanse publiczne.

Rzecznik PiS Adam Hofman odnosząc się do wątpliwości Rządowego Centrum Legislacji, które oceniło, że termin wejścia w życie ustawy dotyczącej zmian w OFE może budzić wątpliwości konstytucyjne, stwierdził, że rząd w sprawach trudnych, jeśli napotyka opór, pozbywa się odpowiedzialności.

_ - Mamy mieć projekt, okazuje się, że są wątpliwości konstytucyjne i nie będziemy mieć projektu, znów będziemy czekać nie wiadomo, jak długo _ - mówił polityk. Jego zdaniem, może to być wpadka lub błąd legislacyjny, ale wykorzystany zostanie, by odłożyć rozwiązanie sprawy w czasie.

Wysłuchanie publiczne to debata na temat określonej ustawy z udziałem osób bezpośrednio nią zainteresowanych. Odbywa się przed rozpoczęciem szczegółowego rozpatrywania projektu, na jednym posiedzeniu komisji sejmowej. Wysłuchanie publiczne jest jawne: zainteresowane osoby i organizacje mają swobodny wstęp, po uprzednim zgłoszeniu, obecne mogą być media, udostępniane są protokoły z wysłuchania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t129920.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;o;ofe;radykalne;ciecia;i;brak;szacunku;dla;ludzi,125,0,759677.html) Balcerowicz o OFE: Radykalne cięcia i brak szacunku dla ludzi Były szef NBP uważa, że rządowy pomysł na reformę emerytalną jest zły i szkodliwy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t129560.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/pis;o;ofe;rzad;lata;dziure;budzetowa,170,0,759210.html) PiS o OFE: Rząd łata dziurę budżetową Opozycja uważa, że premier najpierw zadłużył kraj, a teraz oddłuża go naszymi pieniędzmi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;zorganizuje;debate;o;ofe,208,0,758992.html) Prezydent zorganizuje debatę o OFE Bronisław Komorowski chce aktywnie włączyć się do działań na rzecz reformy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)