Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PiS proponuje uchwałę ws. dopłat dla rolników

0
Podziel się:

Klub PiS zaproponował projekt uchwały w sprawie dopłat bezpośrednich do gospodarstw rolnych.

PiS proponuje uchwałę ws. dopłat dla rolników
(JWGreen/wikipedia.org)

Klub PiS zaproponował projekt uchwały, w której Sejm ma wezwać rząd do aktywnego działania na rzecz równego podziału środków na unijne dopłaty bezpośrednie dla rolników.

W projekcie uchwały Sejm miałby wyrazić zaniepokojenie przedstawionymi przez Komisję Europejską propozycjami legislacyjnymi dotyczącymi systemu dopłat bezpośrednich dla rolników. W ocenie posłów PiS propozycje te _ zmierzają do utrzymania po 2013 r. niesprawiedliwych i dyskryminujących niektóre państwa członkowskie, w tym Polskę, zasad podziału środków przewidzianych na dopłaty bezpośrednie dla rolników _.

Posłowie PiS uważają, że _ utrzymanie niesprawiedliwego systemu dopłat bezpośrednich narusza zasadę niedyskryminacji obywateli UE ze względu na przynależność państwową, a ponadto narusza zakaz dyskryminacji między producentami wewnątrz Unii _.

W uchwale Sejm miałby wezwać rząd do _ stanowczego przeciwstawienia się propozycjom legislacyjnym Komisji Europejskiej _.

_ - Dla wsparcia pozycji negocjacyjnej ministra rolnictwa niezbędne jest wzmocnienie głosu rządu. W sprawie tak ważnej jak przyszłość polskich rolników powinien wypowiedzieć się premier, minister spraw zagranicznych, wspierając polskie stanowisko negocjacyjne, poszukując w niektórych kwestiach możliwości zablokowania propozycji KE, powinien się również wypowiedzieć Sejm i dlatego zgłaszamy projekt uchwały _ - powiedziała na konferencji prasowej była minister spraw zagranicznych, posłanka PiS Anna Fotyga.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/233/m134889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cala;polska;ma;za;co;dziekowac;rolnikom,102,0,903014.html) *"Cała Polska ma za co dziękować rolnikom" * Polscy rolnicy przyczynili się do tego, że nasz kraj stosunkowo łagodnie przeszedł przez kryzys gospodarczy. Tak uważa Bronisław Komorowski.

Zdaniem europosła PiS Janusza Wojciechowskiego, Komisja Europejska swoimi propozycjami w sprawie rolnictwa łamie prawo europejskie. _ - Proponuje coś, co jest zabronione w świetle prawa europejskiego, ponieważ proponuje przedłużenie dyskryminacji rolników w niektórych krajach członkowskich UE _ - uważa Wojciechowski.

_ - Jeśli rolnik polski ma otrzymywać o 150 euro mniej na hektar niż rolnik niemiecki, to nie dlatego, że różnią ich warunki gospodarowania, ale wyłącznie dlatego, że jeden z nich jest Niemcem, a drugi Polakiem _ - dodał. Według eurodeputowanego PiS, polski rząd powinien przystąpić do budowania mniejszości blokującej, _ uniemożliwiającej wejście w życie tego typu rozwiązań _.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział trzy dni temu, że do końca stycznia zostanie wypracowane polskie stanowisko w sprawie unijnych propozycji reform Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że Polska nie zgodzi się na pogorszenie warunków w stosunku do obecnych.

KE zaproponowała zmiany we WPR UE od nowego okresu budżetowego - po 2013 r. KE chce m.in. doprowadzić do zmniejszenia różnic w dopłatach bezpośrednich między krajami. W 2014 r. rolnicy - zgodnie z propozycją KE - dostawaliby płatności obowiązkowe pochodzące ze wspólnego budżetu UE i dobrowolne wynikające z ustaleń poszczególnych krajów. Podstawowe płatności uzależnione byłyby od powierzchni gospodarstwa, działań prośrodowiskowych - tzw. zazieleniania produkcji rolnej. Wsparcie uzyskaliby też młodzi rolnicy.

Jak wyglądają dopłaty i budżet Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czytaj więcej o sprawach rolników
Minister zapowiada zmiany. "To wbrew logice" Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej w obecnym kształcie jest zła i trzeba ją zmienić po 2013 r. - przekonywał minister rolnictwa.
Olejniczak straszy: rolnicy stracą przez PO Eurodeputowany wytknął Markowi Sawickiemu, że mimo obietnic, rolnicy nie dostaną więcej pieniędzy z Brukseli.
Na opodatkowaniu rolników stracimy 6 miliardów Poseł PSL mówi ile będzie kosztował kompromis w sprawie rolniczych ubezpieczeń.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)