Skarbówka udostępni plik PFR na swojej stronie internetowej. Usługa pozwoli ograniczyć obowiązek rozliczenia rocznego do minimum.
Podobnie jak w roku ubiegłym, fiskus uzupełni częściowo jedynie PIT-37 i PIT-38. Podatnicy skorzystają z usługi PFR jednak dopiero od połowy marca. Wprowadzone dane bazują na informacjach przekazywanych przez płatników na odpowiednich drukach. A termin ich złożenia w formie elektronicznej mija dopiero z końcem lutego.
Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Na czym to polega?
Formularz PFR (ang. Pre-Filed tax Return) umożliwia sprawne złożenie deklaracji za poprzedni rok. Podatnik nie musi się martwić o to, które pola wypełnić i w jaki sposób to zrobić. Dane są automatycznie wprowadzane na podstawie informacji pochodzących od płatników.
W przypadku rozliczeń na druku PIT-37 skarbówka posługuje się danymi z deklaracji PIT-11, PIT-8C i PIT-R od pracodawców i PIT-40A od organów rentowych. Dla dokumentu PIT-38 najważniejsze treści znajdują się w PIT-8C.
Rozwiązanie jest przeznaczone dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dotyczy jednak nie tylko podatników rozliczających się indywidualnie. Opcja przewiduje też wypełnienie zeznania podatkowego wspólnie z małżonkiem oraz przez rodziców samotnie wychowujących dziecko. Z PFR skorzystają też podatnicy, którzy w roku 2016 uzyskali przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji) i składają deklarację PIT-38.
Jakie dane należy przygotować do PFR?
Plik PFR można pobrać z Portalu Podatnika. Aby uzyskać dostęp do zeznania i wysłać je do urzędu, podatnik powinien zadbać o następujące dane:
- identyfikator podatkowy (PESEL lub NIP);
- imię i nazwisko;
- datę urodzenia;
- kwotę przychodu za 2016 rok:
- dla PIT-37 - sumę przychodów z posiadanych druków, np. PIT-11, PIT-R;
- dla PIT-38 - sumę przychodów z informacji PIT-8C;
- kwotę przychodu za 2015 rok - w celu uwierzytelnienia deklaracji;
- adres e-mail;
Dotychczas podatnik musiał autoryzować wypełniony formularz, podając kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia. Jak podaje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Finansów prowadzi prace nad rozszerzeniem usługi o udostępnienie jej z poziomu indywidualnego konta użytkownika na Portalu Podatkowym. Może się więc okazać, że osoba rozliczająca się będzie mogła pobrać i złożyć wstępnie wypełnione zeznanie bez konieczności potwierdzania danych w ten sposób.
Podatnik w pełni odpowiedzialny
Plik PFR ma zminimalizować liczbę błędów popełnianych przy rozliczeniach. Najczęściej wynikają one z niepoprawnego przepisywania danych z formularzy otrzymanych od pracodawcy. Mechanizm nie ma jednak wyręczać podatnika przez administrację. Ma on do dyspozycji jedynie częściowo uzupełniony formularz, którego poprawność powinien sprawdzić i ewentualnie zmodyfikować. W momencie podpisania i wysłania zeznania podatkowego bierze na siebie pełną odpowiedzialność za jego treść i wprowadzone kwoty.
Po prawidłowym przekazaniu PIT-a do urzędu skarbowego, podatnik powinien otrzymać na wskazany adres mailowy kod autoryzacyjny. Otrzymany numer jest pomocny do sprawdzenia w systemie statusu złożonego zeznania. Kod umożliwia również pobranie tzw. UPO, czyli urzędowego poświadczenia odbioru, oraz zapisanie na dysku komputerowym właściwej deklaracji PIT wraz z numerem referencyjnym.
[Ulga podatkowa](https://www.money.pl/podatki/poradniki/artykul/rozliczasz-pit-zobacz-z-jakich-ulg,1,0,2260737.html) i 1 proc. [podatku](https://www.money.pl/podatki/) na organizację OPP
Skarbówka nie uzupełnia wszystkich pól za podatnika. Jeśli ktoś decyduje się na skorzystanie ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego, musi pamiętać o wprowadzeniu niektórych danych. Samodzielnie wypełnia rubryki deklaracji dotyczące ulg od dochodu lub podatku, gdy chce np. rozliczyć litry honorowo oddanej krwi czy skorzystać ze świadczenia dla rodziców.
Wstępnie wypełniony PIT jest tak samo funkcjonalny, jak e-Deklaracja. W obu formach elektronicznych można zaoferować 1 procent podatku na wybraną organizację pożytku publicznego. Obywatel sam może zdecydować, na jaki cel chce przekazać kwotę. Wystarczy wprowadzić KRS wybranej instytucji, a plik sam obliczy wartość datku, który zostanie przelany na właściwe konto. O "OPP" mogą się ubiegać organizacje pozarządowe (z wyjątkiem np. partii politycznych, związków zawodowych) oraz spółki kapitałowe.
Sprawdź także, do kiedy wypełnić PIT-11.