Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PJN wchodzi w buty PO: Czas gospodarki

0
Podziel się:

Główne hasła partii to zrównanie wieku emerytalnego, liniowy VAT i ZUS dla rolników.

PJN wchodzi w buty PO: Czas gospodarki
(PAP/Tomasz Gzell)
bFgepMdh

Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężyczyzn, objęcie najzamożniejszych rolników powszechnymi zasadami podatków i ubezpieczeń, liniowa 19 proc. stawka VAT, likwidacja becikowego - to niektóre punkty przedstawionego w piątek programu gospodarczego PJN.

_ Czas gospodarki _ tak politycy ugrupowania Polska Jest Najważniejsza zatytułowali swój program gospodarczy.

_ - Polskim politykom, nam parlamentarzystom, nie wolno zaniedbać tego czasu, który nam został do 23 października, do wyborów. Jesteśmy przekonani, że musimy zrobić wszystko, żeby przerwać ten jałowy spór, który dzisiaj się unosi nad polskim parlamentem i zastąpić go realną debatą i propozycjami realnych rozwiązań, bo to jest jedyna szansa, żeby ten czas dobrze wykorzystać _ - powiedziała w Warszawie przewodnicząca klubu PJN Joanna Kluzik - Rostkowska.

bFgepMdj

POSŁUCHAJ JOANNY KLUZIK-ROSTKOWSKIEJ:

Według PJN politycy muszą być personalnie odpowiedzialni za swoje czyny i zaniechania, a odpowiedzialność ta musi być wymierna, konkretna i osobista. Ugrupowanie proponuje m.in., by expose, które premier przedstawia w Sejmie obejmując urząd, zawierało listę mierzalnych i określonych w czasie celów, a wynagrodzenie szefa rządu i ministrów zależałoby od stopnia ich realizacji.

Europoseł Paweł Poncyljusz uważa, że bardzo ważne jest rozliczenie polityków z obietnic wyborczych, bo to nauczy ich odpowiedzialności.

POSŁUCHAJ PAWŁA PONCYLJUSZA:

Program PJN zakłada ponadto, że obywatele i przedsiębiorcy powinni podlegać minimalnej ilości obowiązków i ograniczeń administracyjnych. Dlatego politycy tej formacji proponują m.in. wprowadzenie zmiany do konstytucji ułatwiającej przedsiębiorcom zaskarżanie do Trybunału Konstytucyjnego wadliwych przepisów, ograniczenie koncesji i zezwoleń wymaganych dla prowadzenia działalności gospodarczej oraz uproszczenie dochodzenia odszkodowań od urzędów za decyzje wydane z naruszeniem prawa.

bFgepMdp

Ugrupowanie chce także wprowadzić zasadę 30 dni jako maksymalnego terminu na załatwienie jakiejkolwiek sprawy urzędowej. Jednocześnie brak decyzji w tym terminie skutkowałby prawnym domniemaniem wydania decyzji pozytywnej.

Inna propozycja zakłada, że sądowe sprawy gospodarcze i administracyjne będą rozstrzygane w ciągu 90 dni, a gdyby tak się nie stało to Skarb Państwa musiałby płacić odszkodowanie za każdy dzień opóźnienia.

Natomiast marnotrawstwu publicznych pieniędzy powinno, zdaniem PJN, zapobiec m.in. zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, likwidacja przywilejów emerytalnych oraz objęcie najzamożniejszych rolników powszechnymi zasadami podatków i ubezpieczeń.

bFgepMdq

PJN proponuje, by najniższa stawka podatku PIT wynosiła 19 proc., ale kwota wolna od podatku powinna być dwukrotnie większa niż dziś. Wśród propozycji są także: wprowadzenie liniowej 19 proc. stawki VAT oraz progresywne ulgi na dzieci wraz z likwidacją innych ulg i przywilejów. PJN chce także likwidacji zwrotu VAT od zakupu materiałów budowlanych oraz becikowego z wyjątkiem becikowego wypłacanego z opieki społecznej.

W swoimi programie PJN zawarł także propozycję, aby pieniądze uzyskane z prywatyzacji zasilały Fundusz Rozwoju Polski, który będzie współfinansował m.in. inwestycje infrastrukturalne.

PJN chce swój program skonsultować z innymi

Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że teraz program gospodarczy PJN zostanie przesłany do konsultacji organizacjom biznesowym i pozarządowym, do środowisk ekonomicznych i polskich think-tanków.

_ - Prosimy o szybką opinię na temat naszych propozycji. Chcemy wiedzieć, które propozycje powinniśmy wzmocnić, a które uzupełnić. Oczekujemy szerokiej debaty wszystkich tych podmiotów, które będą chciały w niej wziąć udział _ - stwierdziła.

bFgepMdr

Po takiej debacie, jak zaznaczyła Kluzik-Rostkowska, PJN przystąpi do pisania konkretnych projektów ustaw.

_ - Nie zmarnujmy tego ostatniego pół roku, który nam został. Jestem przekonana, że Polacy mają dość tej polityki na niby. Mamy czas, można dużo zrobić w tym parlamencie. Apelujemy do rządu o powrót na ziemię i zajęcie się realnymi problemami. Tego czasu nie można zmarnować, teraz jest czas gospodarki _ - powiedziała Kluzik - Rostkowska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t130300.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pjn;wkrotce;stanie;sie;partia,187,0,764091.html) PJN wkrótce stanie się partią Pod wnioskiem o rejestrację nowej partii zebrano ponad 7 tys. podpisów. Trafił do sądu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t129835.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zastapi;palikota;i;zasili;szeregi;pjn,202,0,758986.html) Zastąpi Palikota i zasili szeregi PJN Mandat poselski po byłym polityku PO obejmie wiceprezydent Lublina.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t97276.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bedzie;nowa;partia;13;marca;kongres,11,0,763659.html) Będzie nowa partia. 13 marca kongres Paweł Poncyljusz zapowiada rejestrację partii Polska Jest Najważniejsza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t90818.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pjn;jest;jak;mloda;platforma;wiec;wygra;z;pis,103,0,762727.html) PJN jest jak młoda Platforma, więc wygra z PiS Marek Migalski przewiduje na swoim blogu polityczną przyszłość.
bFgepMdK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)