Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKB w Polsce. Rząd podtrzymuje założenia z kwietnia

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła założenia budżetowe i propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r.

PKB w Polsce. Rząd podtrzymuje założenia z kwietnia
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Rząd przyjął założenia budżetowe na 2013 rok. Podobnie jak w kwietniu Komitet Stały Rady Ministrów zapowiada wzrost PKB na poziomie 2,9 proc., a inflację średnioroczną - 2,7 proc.

Do 15 czerwca rząd ma przedstawić założenia przyszłorocznego budżetu Komisji Trójstronnej. Zasiadający tam przedstawiciele pracowników i pracodawców do 20 lipca powinni zająć wspólne stanowisko w tej sprawie.

Rząd zajmował się również propozycją średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej na rok 2013 (resort finansów proponuje utrzymanie wynagrodzeń na obecnym poziomie). Rada Ministrów przyjęła również propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r. - zaakceptowano propozycję resortu pracy w wysokości 1600 zł.

Rada Ministrów analizowała też roczne sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego na dzień 31 grudnia 2011 r. Zgodnie z przyjętym przez Radę Polityki Pieniężnej w kwietniu br. sprawozdaniem zysk banku centralnego w 2011 r. wyniósł 8,6 mld zł.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim zysk NBP, pomniejszony o 5-procentowy odpis na fundusz rezerwowy, zostanie przekazany do budżetu państwa. W 2010 roku bank centralny osiągnął 6,5 mld zł zysku, z czego wpłacił w ubiegłym roku do budżetu państwa ok. 6,2 mld zł.

Ponadto rząd ma się zajął projektem ustawy o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Obecnie niektóre produkty, jak lodówki, zamrażarki, pralki czy zmywarki i suszarki muszą posiadać informacje o zużyciu energii, ale - zgodnie z regulacjami UE - obowiązek _ etykietowania _ ma zostać rozszerzony na kolejne urządzenia, np. telewizory.

Nowe etykiety będą różnić się od obecnych, zostaną uzupełnione m.in. o dodatkowe klasy efektywności energetycznej: od _ D _ do _ A+++ _ (obecnie jest to od _ G _ do _ A _). Etykieta ma informować też o rocznym zużyciu energii w kilowatogodzinach.

Czytaj więcej o planach rządu
Rząd się myli. Czeka nas drożyzna i wyższe bezrobocie Plan finansowy państwa na najbliższe lata to tylko papier, tak dobrze z polską gospodarką nie będzie. Zobacz raport Money.pl.
RPP ocenia budżet Rostowskiego. Jest... Polityka budżetowa w Polsce stoi przed wyzwaniem zbudowania wiarygodności kraju na rynkach - pisze RPP.
350 tysięcy na bruk i 2400 zł mniej w portfelach. To nie najgorszy scenariusz W budżecie najprawdopodobniej zabraknie w 2012 roku około 8 mld zł.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)