Notowania

pkn
03-01-2018 (13:24)

PKO BP wygrał z Orlenem o 10 mld zł. Pierwsze miejsce na giełdzie na koniec roku

Odkąd pod koniec listopada ub.r. PKO BP przeskoczył PKN Orlen w wartości rynkowej, to nie oddał prowadzenia już do końca roku. Ostatniego dnia 2017 r. wyceną giełdową największy bank wyprzedzał największą firmę paliwową już o 10 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
PKO BP zarządzany przez prezesa Zbigniewa Jagiełłę (z lewej), zdystansował na giełdzie PKN Orlen Wojciecha Jasińskiego (z prawej)

Odkąd pod koniec listopada ubiegłego roku PKO BP przeskoczył PKN Orlen w wartości rynkowej, nie oddał prowadzenia już do końca grudnia. Wyceną giełdową największy bank wyprzedzał wtedy największą firmę paliwową już o 10 mld zł.

Wartość rynkowa PKO BP przekroczyła 55 mld zł ostatniego dnia giełdowego starego roku, by zejść o miliard złotych w dół na pierwszej sesji w 2018 r. Tak czy inaczej, bank utrzymał rangę najcenniejszej spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. I to ze znaczącą przewagą.

Prowadzenie PKO BP zyskał już pod koniec listopada, kiedy wyprzedził PKN Orlen. Nad paliwowym koncernem miał 29 grudnia przewagę aż 10 mld zł w kapitalizacji.

Nic dziwnego, skoro akcje PKO BP były trzecią najlepszą inwestycją 2017 roku wśród spółek z WIG20, zyskując ponad 57 proc. w ciągu 12 miesięcy. Lepiej na giełdzie radziły sobie tylko LPP i JSW.

- W ciągu ostatnich 12 miesięcy PKO Bank Polski umiejętnie wykorzystywał bardzo dobrą kondycję polskiej gospodarki - chwali się Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP. - Dzięki dynamicznemu rozwojowi działalności biznesowej, systematycznemu poprawianiu struktury naszych wyników i konserwatywnemu podejściu do ryzyka konsekwentnie umacniamy pozycję nie tylko niekwestionowanego lidera polskiej bankowości, ale także najcenniejszej krajowej spółki. Nasz wzrost wspiera silnie realizacja strategii, w której już rok temu, zanim zrobiły to inne polskie banki, mocno postawiliśmy na wykorzystanie szans, jakie daje cyfryzacja - dodał.

Największe zyski z polskich banków

Dominującą pozycję na giełdzie udało się uzyskać głównie dzięki dobrym wynikom finansowym. Trzeci kwartał 2017 bank zakończył najwyższym w sektorze zyskiem na poziomie 902 mln zł. Przyczynił się do tego wzrost wyniku na działalności biznesowej. PKO BP jest liderem sektora pod względem aktywów, które po trzecim kwartale wynosiły 290 mld zł.

W informacji prasowej PKO BP zaznacza, że jest największym krajowym bankiem kredytującym polskie firmy, przedsiębiorców i samorządy. Obsługuje blisko 15 tysięcy klientów korporacyjnych i budżetowych. Jest także partnerem dla czołowych firm z sektora energetycznego, petrochemicznego i telekomunikacyjnego.

W zakresie usług dla samorządów utrzymuje pozycję lidera. Obsługuje ponad 4 tysiące jednostek samorządowych i instytucji rządowych szczebla centralnego wraz z jednostkami okołobudżetowymi i powiązanymi. Wśród klientów banku jest 8 z 16 województw.

W segmencie małych i średnich przedsiębiorstw bank obsługuje już około 440 tysięcy klientów. Uruchomił pilotażowo Centrum Bankowości Przedsiębiorstw, które w nowej formule będzie rozwijało współpracę z firmami. Stworzył także Platformę Wsparcia Eksportu, czyli narzędzie ułatwiające dostęp do niezbędnych informacji polskim firmom działającym poza granicami kraju, a także tym planującym ekspansję na zagraniczne rynki.

Bank wskazuje też na fakt, że stał się numerem 1 na rynku leasingu w Polsce, z udziałem około 12,3 proc., dzięki przejęciu przez PKO Leasing spółki Raiffeisen Leasing Polska. A leasing to najczęstsza w ostatnim czasie forma kredytowania mniejszych przedsiębiorstw.

300 tysięcy kont więcej w ciągu roku

W ciągu roku bankowi przybyło około 300 tys. kont osobistych - podał PKO BP. Przyrost był więc szybszy niż rok wcześniej, kiedy przybyło 230 tys. rachunków. Na koniec 2017 r. bank obsługiwał 7,1 mln rachunków. Według listopadowego raportu PR News bank w PKO BP założono 22 proc. wszystkich kont osobistych.

Coraz więcej klientów korzysta przy tym z bankowości mobilnej. "Liczba aktywnych aplikacji przekroczyła już 2 miliony 100 tysięcy, najwięcej na rynku" - podał bank. W ciągu ostatniego roku popularność IKO zwiększyła się dwukrotnie. W całym 2017 roku klienci PKO BP i Inteligo dokonali za pomocą IKO około 35 milionów transakcji.

Zobacz też: Bankowość w kieszeni. Polacy coraz więcej operacji wykonują na smartfonie

PKO BP podkreśla, że jest „podstawowym” dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów. W rynku depozytów ma około 17 proc. udziału, a w rynku kredytów 18 proc. W przypadku kredytów hipotecznych niemal co trzeci udzielany jest przez PKO Bank Polski i przez PKO Bank Hipoteczny. Z liczbą 8,2 mln wydanych kart płatniczych, bank jest również liderem w Polsce, z udziałem w rynku na poziomie 21,8 proc.

Bank podaje jeszcze, że jest liderem w udostępnianiu usług cyfrowej administracji. Klienci za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego mają dostęp do usług administracji takich jak np. składanie wniosków o świadczenie z Programu 500+, PUE ZUS czy tworzenie Profilu Zaufanego.

Tagi: pkn, pko, pko bp, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-01-2018

JanKoniec świata państwowe firmy przynoszą zyski, Balcerowicz i Rostowski wielcy ekonomiści i zwolennicy prywatyzacji z powrotem do szkoły i najlepiej do … Czytaj całość

03-01-2018

Polak z duchaMamy mały problem. Kończy się okres dobrej koniunktury... Cykle około 5 letnie obiegu kapitału naszej gospodarki na to wskazują.... Okres hossy … Czytaj całość

27-02-2018

agent JKMno i o co te zachwyty jak akcja pko bp "wali" w dół

Rozwiń komentarze (5)

Wybrane dla Ciebie