Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna w Polsce. Ile wyniesie w 2016 roku?

0
Podziel się

Choć minimalna stawka rośnie w dosyć szybszym tempie, to wciąż stanowi ona mniej niż połowę średniego wynagrodzenia.

Płaca minimalna w Polsce. Ile wyniesie w 2016 roku?
(Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0 PL/wikimedia commons)
bEgJPVTV

Rząd chce, by płaca minimalna w przyszłym roku wyniosła 1850 złotych. Tym samym byłaby wyższa o 100 złotych od obecnej. Jak wyjaśnia minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz (na zdjęciu), jest to trzy razy więcej niż wymagałoby wykonanie ustawowych zapisów.

Minister wyjaśnił, że z jednej strony jest propozycja pracodawców, którzy chcą, by płaca minimalna wzrosła o tyle, ile gwarantuje ustawa. Byłby to wzrost o około 30 złotych. Związkowcy mówią zaś o 130 złotych.

Propozycja rządu to 100 złotych. - Ona wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze z bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. Po drugie ze wzrostu gospodarczego przekraczającego 3 procent i możliwości tworzenia nowych inwestycji, co jest związane z takim wzrostem gospodarczym - zaznacza Kosiniak-Kamysz.

bEgJPVTX

źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Komisja Trójstronna do Spraw Społeczno-Gospodarczych miała czas do 15 lipca na podjęcie wspólnej uchwały w sprawie płacy minimalnej. Takiej uchwały nie ma, między innymi z powodu braku udziału związków zawodowych w pracach komisji. Oznacza to, że rząd do 15 września sam ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia.

Według ministra Kosiniaka-Kamysza propozycja 1850 zł wydaje się być racjonalna w obecnej sytuacji gospodarczej i najprawdopodobniej zaproponowana kwota znajdzie się w rozporządzeniu.

bEgJPVUd

Rząd rozważa podniesienie płacy minimalnej w przyszłym roku o niecałe 6 procent. Choć minimalna stawka rośnie w dosyć szybszym tempie, to wciąż stanowi ona mniej niż połowę średniego wynagrodzenia.

Od kilku lat minimalne i średnie wynagrodzenie rośnie w podobnym tempie. Płaca minimalna stanowi bowiem około 44 procent przeciętnej pensji Polaków. Ten wynik plasuje nas w połowie stawki, jeśli chodzi o inne kraje Unii Europejskiej. Według ostatnich danych Eurostatu z końca 2014 roku tylko dwa kraje osiągnęły wskaźnik na poziomie pożądanym przez polskich związkowców, czyli przynajmniej 50 procent. Tak jest w Grecji oraz w Słowenii.

bEgJPVUe

Nie wszystkie kraje Unii zdecydowały się na wprowadzenie płacy minimalnej. Tego kroku nie podjęły m. in. Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Szwecja czy Włochy. Z kolei Niemcy zdecydowali się na ustalenie minimalnego wynagrodzenia w ujęciu godzinowym.

Zobacz, ile tak na prawdę zarabiają Polacy:

bEgJPVUy
wiadomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)