Notowania

pmi
03-09-2018 (10:43)

Zaskakująco słabe dane z polskiego przemysłu. PMI najniżej od 2016 roku

Polska gospodarka ma szczyt cyklu koniunkturalnego za sobą - wskazują ekonomiści PKO BP. To komentarz do mocnego spadku wartości indeksu PMI dla przemysłu. Jest na najniższym poziomie od października 2016.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jakub Orzechowski/Reporter)
Pogarszają się nastroje w polskim przemyśle.

Polska gospodarka ma szczyt cyklu koniunkturalnego za sobą - wskazują ekonomiści PKO BP. To komentarz do mocnego spadku wartości indeksu PMI dla przemysłu. Jest na najniższym poziomie od października 2016 roku.

Indeks PMI, który obrazuje nastroje wśród menedżerów kilkuset polskich firm przemysłowych, wypadł zdecydowanie gorzej niż przed miesiącem. Jego wartość, obliczana przez firmę badawczą Markit, spadła z 52,9 do 51,4 pkt. Negatywna wymowa najnowszych danych jest tym większa, że eksperci wcześniej spodziewali się minimalnej poprawy i wzrostu wskaźnika do 53 pkt.

Ta punktowa ocena powstaje na bazie ankiet, w których oceniana jest kondycja polskiego przemysłu. Na ich podstawie przewiduje się, czy dla kluczowego z punktu widzenia całej gospodarki sektora idą lepsze czy gorsze czasy. Nieoczekiwanie, najnowsze statystyki dają wiele powodów do niepokoju.

"Wskaźnik osiągnął najniższy poziom od października 2016 sygnalizując, że polska gospodarka ma szczyt cyklu koniunkturalnego za sobą" - czytamy w komentarzy ekonomistów PKO BP.

Wskazują oni, że niższy PMI odzwierciedlał wolniejszy wzrost produkcji oraz spowalniający przyrost nowych zamówień i zatrudnienia. Negatywnie zaskoczyły dane o nowych zamówieniach eksportowych, które były najniższe od lipca 2014 i sugerują, że wraz ze wzrostem protekcjonizmu, normalizacją dynamiki PKB w strefie euro oraz osłabieniem gospodarek wschodzących, słabnie zagraniczny popyt na polskie towary.

Górnictwo podwodne: przyszłość przemysłu

Ponadto, aktywność zakupowa polskich producentów rosła w najsłabszym tempie od czterech miesięcy. Nasilały się opóźnienia w dostawach, ale w najmniejszym stopniu od niemal roku. Skurczyła się liczba zaległości produkcyjnych, czego efektem był pierwszy od 19 miesięcy wzrost zapasów wyrobów gotowych.

Ekonomiści PKO BP podkreślają, że ankieta PMI wskazała na nieznaczny spadek presji cenowej, która wciąż pozostawała silna, co ma związek z wysokimi cenami surowców. Dodatkowo prognozy polskich przetwórców na kolejne miesiące pozostały optymistyczne, ale sam poziom optymizmu był drugim najniższym od 21 miesięcy.

"Co istotne, oczekują oni wzrostu produkcji związanego z nowymi produktami oraz inwestycjami w maszyny, co sugeruje, że wciąż możliwe jest przyspieszenie aktywności inwestycyjnej w polskiej gospodarce" - wskazują.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pmi, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-09-2018

oloMiałeś Chamie złoty róg. Był stabilny system prawny, współpraca z UE i fachowo zarządzany system bankowy. To już przeszłość. Dobrozmianowe żniwa są … Czytaj całość

03-09-2018

KubaNiech mąciciele niemieccy zajmą się sobą!

03-09-2018

prawicowy faszystaczyżby program pisiego rządu "okradani obywateli+" zaczał przynosić efekty?

Rozwiń komentarze (12)

Wybrane dla Ciebie