Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wojna o podatek handlowy. Komisja Europejska odpowiada Polsce

191
Podziel się
Wojna o podatek handlowy. Komisja Europejska odpowiada Polsce
bDyKHEZN

- Komisja Europejska zapowiedziała w czwartek, że będzie bronić swojej decyzji w sprawie podatku handlowego w Polsce przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Według polskich władz KE dokonała błędnej kwalifikacji podatku jako pomocy państwa.

"Będziemy bronić naszej decyzji" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Ricardo Cardoso.

We wrześniu Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Zdaniem Brukseli, jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. KE wydała nakaz zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez urzędników w Brukseli.

bDyKHEZP

Polska w całości zaskarżyła decyzję KE. Jak podała rzeczniczka MSZ, w skardze zarzucono Komisji Europejskiej błędną kwalifikację podatku jako pomocy państwa. Polska zarzuca też KE naruszenie unijnego prawa poprzez nakazanie niezwłocznego zawieszenia stosowania progresywnej skali polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Wśród zarzutów znalazło się także niewystarczające uzasadnienie przez KE zaskarżonej decyzji.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej zakładała wprowadzenie dwóch stawek podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. Podatek miał obowiązywać od września 2016 r.

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że trwają prace nad nową wersją podatku handlowego. "Pracujemy nad różnymi innymi wersjami tego podatku i wejdziemy najprawdopodobniej w dialog (...) z Komisją Europejską po to, żeby mieć pewność, że jest to akceptowane ze strony KE" - mówił na początku listopada dziennikarzom. I zaznaczył: "Pracujemy nad nową wersją, natomiast czy ona zostanie ogłoszona, czy nie, uzależniamy od prac w ramach naszego rządu, a z drugiej strony od współpracy z Komisją Europejską".

O zaskarżenie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej decyzji KE nakazującej zawieszenie poboru podatku handlowego w Polsce zwrócił się do MSZ resort finansów.

bDyKHEZV

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk w liście do szefa MSZ podkreślił, że reakcja KE w sprawie podatku handlowego stoi w sprzeczności z innymi działaniami na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Może być też uznana za dyskryminację Polski w kontekście podobnych podatków funkcjonujących we Francji lub Hiszpanii.

bDyKHFaq
KOMENTARZE
(191)
patrz_dalej
4 lata temu
Przykre jest, że tak duża część komentujących nie potrafi logicznie myśleć. Jedynie cieszą się z tego, że "ci bogaci" stracą na zmianach podatkowych. Szkoda, że nie pootraficie uświadomić sobie, że "ci bogaci" są całkiem mądrzy i sprytni i nigdy nie zrobią czegoś co im się nie opłaca. Więc oczywiste jest, że ceny oferowanych przez nich usług czy produktów wzrosną, za co zapłacicie właśnie Wy. Bo ceny utrzymywały się na takim a nie innym poziomie właśnie dlatego, że "ci bogaci" mogli uciekać w koszty. Podatek od obrotu to zlikwiduje a przeciętny Polak z klasy niższej - dajmy na to typowy pan Rysiek budowlaniec za to zapłaci. Nie ma się z czego cieszyć, takie działanie rujnuje polską gospodarkę.
BATMAN
4 lata temu
TA UE TO JEDNA WIELKA KU.... WA
j123
4 lata temu
Dodać trzeba ,że to właśnie wielkie koncerny międzynarodowe były zwolnione z płacenia podatków przez wiele lat , a polskie sklepy płaciły podatki od dnia zarejestrowania działalności .Może czas by zapłaciły sieci teraz te podatki !!! Przecież to można uznać za pomoc publiczną niech teraz ją oddadzą.Proceder trwał wiele lat gdy kończyło się zwolnienie z podatku zaraz sklep przejmował inną sieć i dalej był zwolniony z podatku.
bDyKHFar
KODup
4 lata temu
BRUKSELA broni interesów swojich marketów,no ktoś musi na nich pracować.
Florek
4 lata temu
Przez cały okres PRL-u byliśmy pod dyktatem moskiewskim gdzie dyktowano nam co mamy robić a teraz jesteśmy pod dyktatem brukselskim. Cały czas znajdują się "usłużni" którzy chcą nam dawać wytyczne jak mamy żyć i co robić. Czas wreszcie abyśmy sami bez targowiczan mogli decydować sami o sobie. Pozbyliśmy się niewolę wschodnią a zastąpiła ją niewola zachodnia pod kierunkiem Niemiec. Historia lubi się powtarzać.
...
Następna strona