Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podniesienie wieku emerytalnego. PO i PSL nie doszły do porozumienia

0
Podziel się:

- PO odrzuciła nasze propozycje w sprawie emerytur - powiedział Waldemar Palak. Rozłam w koalicji?

Podniesienie wieku emerytalnego. PO i PSL nie doszły do porozumienia
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Cały czas istnieje możliwość porozumienia. Czekamy na propozycje od PO. Mam nadzieję, że będą lepsze _ - powiedział Waldemar Pawlak na konferencji prasowej. - _ Dajmy ludziom prawo wyboru _ - dodał.

Aktualizacja 20:27

Nie ma porozumienia między PO i PSL w sprawie podniesienia wieku emerytalnego - powiedział Money.pl rzecznik PSL Krzysztof Kosiński. Propozycje ludowców zostały odrzucone.

- _ Kapitalizmu nie zbudujemy zmuszając do pracy staruszków _ - powiedział Waldemar Pawlak.

PO i PSL nie uzgodniły wspólnego projektu reformy emerytur. Podczas obrad PO odrzuciła przedstawione przez PSL dwie poprawki do projektu zmian w systemie emerytalnym. Jutro o 14.00 zbierze się zarząd Platformy Obywatelskiej - poinformował rzecznik rząd, Paweł Graś.

- _ Waldemar Pawlak nie jest gotowy do podjęcia poparcia rządowego projektu. Jutro Platforma Obywatelska omówi scenariusze zbudowania większości parlamentarnej pozwalającej przegłosować projekt _ - oświadczył rzecznik rządu Paweł Graś.

Posłuchaj oświadczenia Pawła Grasia:

Źródło: IAR

Platforma odrzuciła propozycje ludowców dotyczące podniesienia wieku emerytalnego o dwa lata dla kobiet i mężczyzn do 2020 r. W tej propozycji chodziło o to, by wiek emerytalny podnieść tylko trochę, tak by kolejne rządy mogły później dokończyć reformę.

- _ Jeśli premier sięgnie po pomoc do Palikota - to trudno _ - stwierdził Eugeniusz Kłopotek z PSL.

W negocjacjach przepadła też propozycja wprowadzenia emerytur częściowych dla osób, którym pozostało kilka lat do wieku emerytalnego, a które nie będą mogły znaleźć pracy. Nie ostał się także pomysł PSL wprowadzenia dopłat dla matek za wychowywanie dzieci.

- _ Te propozycje nadal podtrzymujemy. Czekamy na dalszy rozwój sytuacji - _ powiedział rzecznik PSL Krzysztof Kosiński.

Koalicja na zakręcie?

- _ Cały czas jest możliwe znalezienie porozumienia, które respektuje podstawowe i kluczowe interesy społeczne, tak abyśmy mówiąc o tych reformach, mówili też na serio, szczerze i otwarcie z ludźmi, jaka przyszłość czeka każdego z nas na emeryturze _ - oświadczył Waldemar Pawlak na swoim briefingu po spotkaniu liderów PSL w siedzibie partii.

- _ Rozsypanie się tej koalicji oznaczałoby zepchnięcie PSL-u do ligi partii, o których się nie rozmawia i nie traktuje się jako poważnych graczy politycznych. Natomiast dla Platformy oznaczałoby to konieczność sklecenia kolejnej koalicji tuż przed propagandowym gwoździem programu politycznego sezonu, czyli przed Euro 2012 _ - twierdzi politolog doktor Wojciech Jabłoński z Uniwersytetu Warszawskiego. - _ A zatem koalicja będzie trwać, ale można ją nazwać koalicją sztucznych konfliktów i pozorowanych negocjacji _ - ocenia.

Posłuchaj dr Wojciecha Jabłońskiego:

Źródło: IAR

- _ Im dłużej będzie trwać ta cała komedia z uzgadnianiem wspólnego stanowiska, tym więcej będzie zyskiwać PSL. Jeśli dojdzie do "wielkiego kompromisu", czyli np. skrócenia tego wieku emerytalnego zaledwie o rok czy pół roku, to być może pod ten sukces podepnie się i sam Donald Tusk, bo i on pokarze, że jest całkiem dobry i wrażliwy społecznie _ - dodał dr Jabłoński.

Jeszcze dzisiaj rano kancelaria premiera zapowiadała wspólną konferencję prasową Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka, którzy mieli razem zrelacjonować ustalenia koalicji co do prac na projektem reformy emerytalnej. Z najnowszych informacji wynika jednak, że po posiedzeniu rządu wicepremier Pawlak opuścił kancelarię. Konferencji prasowej nie będzie.

Również rano rzecznik rządu zaprzeczył, jakoby wczorajsze negocjacje pomiędzy PO a PSL przebiegały w napiętej atmosferze. Według Pawła Grasia, doniesienia medialne na ten temat są nieprawdziwe, a obie partie dążą do porozumienia. Zaznaczył jednocześnie, że koalicjanci rozumieją powagę sytuacji i starają się dojść do kompromisu, który będzie korzystny dla obywateli. Poinformował jednocześnie, że wczorajsze rozmowy trwały 3 godziny i były _ merytoryczne _.

_ Pracujemy nad wspólnym rozwiązaniem _

Z kolei rzecznik PSL Krzysztof Kosiński pytany, czy koalicjanci porozumieli się w sprawie podniesienia wieku emerytalnego, powiedział: - _ Pracujemy nad wspólnym rozwiązaniem. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Komisji Trójstronnej, gdzie poznamy opinie naszych partnerów po zakończeniu konsultacji społecznych _.

Premier Tusk wczoraj wyraził przekonanie, że podczas koalicyjnego spotkania uda się przyjąć projekt, który m.in. umożliwi _ szanse pomocy dla tych, którzy ze względu na zdrowie, inne kłopoty, nie będą w stanie kontynuować pracy. _Jak zaznaczył Andrzej Halicki z PO, reforma emerytalna wymaga poważnej analizy, _ także liczbowej, związanej z konsekwencjami budżetowymi, skutkami dla przyszłych emerytów, wyliczeniami dotyczącymi kwestii demograficznych _. - _ Ten bardzo ważny projekt zmian dotyczący emerytur musi mieć szerokie wsparcie. Musi być świadomość społeczna co do niezbędności i trafności podejmowanych decyzji _ - podkreślił Halicki.

Referendum w sprawie emerytur?

Z kolei szef SLD Leszek Miller ponowił tymczasem propozycje, by o ewentualnym podwyższeniu wieku emerytalnego zdecydowali Polacy w referendum.

- _ Jestem przekonany, że o tak ważnej sprawie, jak emerytury dla Polek i Polaków, nie powinni decydować Donald Tusk i Waldemar Pawlak w zaciszu swoich gabinetów, tym bardziej, że o zamiarze zwiększenia ustawowego wieku emerytalnego obydwie partie nie mówiły przed wyborami. Gdyby powiedziały, zapewne wynik tych wyborów byłby inny. Stąd też uważamy, że sprawa emerytur powinna być przedmiotem referendum ogólnopolskiego _ - powiedział Miller dziennikarzom w Sejmie.

- _ Po fiasku tych rozmów jeszcze raz zwracamy się z propozycją, aby takie referendum przeprowadzić _ - dodał lider SLD.

O reformie emerytalnej czytaj w Money.pl
Są decyzje odnośnie emerytur i Kaczyńskiego Rafał Grupiński, szef Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, mówi o jej najważniejszych planach.
Sam odłóż 1,5 miliona złotych na emeryturę Po reformach Donalda Tuska emerytura wyniesie tylko 40 procent pensji. A może być jeszcze gorzej.
Była prezes ZUS o dłuższej pracy: Piwo i TV? Aleksandra Wiktorow ocenia emerytalne propozycje rządu i opozycji. - _ Pracuję już ponad 40 lat i znam się na tym _ - przekonuje.

_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)