Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Podwyżki w PKP Cargo. Jest porozumienie

Podwyżki w PKP Cargo. Jest porozumienie

Spółka wyda w tym roku na podwyżki i jednorazową premię około 33,9 mln zł. Fot. PKP Cargo
Spółka wyda w tym roku na podwyżki i jednorazową premię około 33,9 mln zł.

PKP Cargo dogadały się z pracownikami w sprawie podwyżek. Wyższe pensje zostaną wdrożone od września tego roku.

"Spółka oszacowała, że do końca 2018 r. koszt podwyżki łącznie z jednorazową premią wyniesie około 33,9 mln zł" - czytamy w komunikacie PKP Cargo.

Jednocześnie zarząd spółki zakłada, że koszt jednostkowy na tonokilometr nie ulegnie zwiększeniu w tym roku ze względu na rosnącą efektywność przewozów.

Głównym punktem porozumienia jest wprowadzenie zasady, że wzrost wynagrodzeń będzie powiązany z wydajnością. Dlatego zarząd PKP Cargo będzie pracował nad zbudowaniem systemu motywacyjnego. Wspólnym celem jest, aby taki system mógł obowiązywać od 2019 r.

Czytaj też: Podwyżki dla policji. Wiemy, ile dostaną mundurowi

- Trzeba zauważyć to, że postulat powiązania pensji z wydajnością był podnoszony przez samych związkowców. Strona społeczna wykazała zrozumienie dla zasady, że wzrost kosztów wynagrodzeń musi iść w parze ze wzrostem wydajności. Takie podejście jest zbieżne z punktem widzenia zarządu. Chcemy płacić więcej pracownikom, ale musimy też, jako przedsiębiorstwo, dbać o to, aby nie doszło do wzrostu kosztów jednostkowych na tonokilometr - skomentował prezes Czesław Warsewicz, cytowany w komunikacie.

Zobacz też: Koniec złudzeń dla pracowników naukowych. Gowin: odłożyliśmy kwestię podwyżek


Szef PKP Cargo zwrócił też uwagę na to, iż nowy system wynagradzania "nie spowoduje pogorszenia wskaźników finansowych spółki".

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji, oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce (44,8 proc. udziału w rynku według masy i 51,6 proc. według pracy przewozowej w 2017 r.) oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej.

Czytaj też: Ponad pół miliarda na podwyżki dla górników. Związkowców to i tak nie zadowala

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Sławek
2018-06-29 13:31
Żenada.
Janek
2018-06-24 15:13
Ludzie to nie roboty,co to za podwyżki.Nasza wydajność w ogóle nie idzie w parze z płacą.Te 180 zł BRUTTO to inflacja pochłonie.Paranoja.
Piotr
2018-06-19 21:27
To jest jakaś paranoja.Miało być średnio 350 zł,a wychodzi ŚREDNIO 180 zł,minus pochodne.To ile jest na rękę.Bardzo słabe są te związki,a tak poza tym powinni działać poza zakładami,a nie obok władzy.Chcą zamknąć usta jedną premią.I gdzie tu motywacja,no panowie i panowie szykujcie się na utratę pracowników.Tak ta naszą praca nie jest godna za naszą wydajność.Popatrzcie sobie na górników,na ich związki,Warszawa się ich boi,a tak apropo gdy byli na minusie to i tak Polacy się dopłacali do ich wynagrodzeń
Pokaż wszystkie komentarze (5)