Notowania

Politycy zależni od wzrostu płacy minimalnej. Nowy pomysł na wynagrodzenia

Kukiz’15 chce powiązania pensji polityków z płacą minimalną. Posłowie i inni pobierający wynagrodzenie z budżetu zarabialiby mnożniki, czyli wielokrotności, najniższego ustawowego wynagrodzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
Na razie nie wiadomo nic o szczegółach pomysłu Kukiz’15

Kukiz'15 chce powiązania pensji polityków z płacą minimalną. Posłowie i inni pobierający wynagrodzenie z budżetu zarabialiby mnożniki, czyli wielokrotności, najniższego ustawowego wynagrodzenia.

- Logika tego działania polega na tym: żeby minister mógł więcej zarabiać, najpierw musi więcej zarabiać ten najuboższy – wyjaśniał poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak na antenie radiowej "Jedynki".

Poseł opozycji podkreślał, że takie rozwiązanie jest znane w innych krajach. – Chcemy wyraźnie powiązać tych najbiedniejszych z tymi najbogatszymi – powiedział.

Wcześniej o konieczności podwyżki wynagrodzeń w ministerstwach mówił m. in. wicepremier Jarosław Gowin. Jego zdaniem taki ruch pozwoliłby przyciągnąć do polityki „dobrych specjalistów”. A to z kolei pozwoli skutecznie ograniczyć działania środowisk lobbingowych.

Wynagrodzenia będą rosnąć jeszcze szybciej, zagrażając polskiej gospodarce

Jakubiak stwierdził jednak, że podstawowym problemem jest brak oddzielenia władzy ustawodawczej od wykonawczej. Projekty nowych ustaw wychodzą bowiem z ministerialnych gabinetów, a Sejm jest tylko maszynką do głosowania, która je zatwierdza. – Wszystkie pieniądze, które wydawane są w ministerstwach, powinny być wydawane w Sejmie. Ministerstwa ni mniej, ni więcej są od roboty, którą wymyśli im Sejm – powiedział.

Na razie nie wiadomo nic o szczegółach pomysłu Kukiz'15 ani tego, czy pozytywnie do proponowanego przez posłów ugrupowania rozwiązania odnoszą się inne kluby poselskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: sejm, politycy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2018

Paul IszynelPróbują nas nabrać. Pensje minimalne to dla polituków żaden problem. Nie oni poniosą koszty, tylko przedsiębiorcy. Jeśli chcą uchodzić z uczciwych, … Czytaj całość

22-03-2018

AndrzejBrawo to jest logiczną propozycją. Wiadomo przecież kto powinien być podmiotem starań polityków. Ci co tego nie trawią niech złożą mandaty bo czas … Czytaj całość

22-03-2018

NolaŻadnych MNOŻNIKÓW, Kukiz. W sejmie, senacie i ministerstwach jest dużo za dużo " łbów". NIE POTRZEBUJEMY WAS TYLU! Zmniejszyć liczbę posłów i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (31)