Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Polska bierze się do pracy nad bojowym dronem. PGZ podpisał porozumienie

9
Podziel się:

Jest szansa na polskiego drona bojowego. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Israel Aerospace Industries (IAI) oraz ELTA Systems (spółka zależna IAI) podpisały porozumienie w tej sprawie. Mają wspólnie pracować nad dronami służącymi do walki taktycznej oraz elektronicznej. Inny sprzęt ma służyć jako powietrzne tankowce.

Polska bierze się do pracy nad bojowym dronem. PGZ podpisał porozumienie
(US Air Force)

Jest szansa na polskiego drona bojowego. Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), Israel Aerospace Industries (IAI) oraz ELTA Systems (spółka zależna IAI) podpisały porozumienie w tej sprawie. Mają wspólnie pracować nad dronami służącymi do walki taktycznej oraz elektronicznej. Inny sprzęt ma służyć jako powietrzne tankowce.

"W podpisanych dokumentach strony porozumienia wyraziły wolę rozpoczęcia współpracy w zakresie promocji, marketingu oraz sprzedaży, a także produkcji na licencji i wspólnego opracowywania przyszłych produktów dla różnych programów modernizacyjnych realizowanych w Polsce. PGZ S.A., IAI oraz ELTA Systems postanowiły również, że podejmą wspólne działania ukierunkowane na rozpoczęcie eksportu wspólnie opracowanych produktów" - czytamy w komunikacie.

Na mocy podpisanych porozumień PGZ oraz strona izraelska dokonają także przeglądu programów Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, w których mogą zostać wykorzystane rozwiązania technologiczne i produkty oferowane przez Isreael Aerspace Industries Ltd. oraz ELTA Systems Ltd., podano także.

"Porozumienie o współpracy, które właśnie zostało podpisane, otwiera przed Polską Grupą Zbrojeniową perspektywę pozyskania nowych kompetencji przemysłowych i wykorzystanie ich nie tylko na rzecz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, ale także w innych projektach biznesowych, budujących bezpieczeństwo państw sojuszniczych. Możliwości kooperacji pomiędzy PGZ i IAI są bardzo szerokie, obejmują również głęboki transfer innowacyjnych technologii lotniczych do spółek z Grupy PGZ. Z kolei prognozy biznesowe dotyczące potencjalnej realizacji wspólnych projektów są powodem do optymizmu" - powiedział prezes PGZ Błażej Wojnicz, cytowany w komunikacie.

* Drony walczą z globalnym ociepleniem *

"Oczekujemy z niecierpliwością na wyniesienie naszych interesów w Polsce na następny poziom wraz z naszymi partnerami z PGZ. Jesteśmy pewni, że będzie to partnerstwo strategiczne i długoterminowe, które połączy zaawansowane możliwości technologiczne IAI oraz firm z grupy PGZ. Ta synergia dostarczy rozwiązania dla modernizacji polskiej armii oraz wniesie wkład w polską gospodarkę i bezpieczeństwo" - dodał prezes IAI Joseph Weiss.

Israel Aerospace Industries to największe izraelskie przedsiębiorstwo lotnicze i obronne, specjalizujące się w rozwijaniu i produkcji systemów dla bezpieczeństwa w powietrzu, przestrzeni kosmicznej, na morzu, na lądzie, w cyberprzestrzeni oraz wewnętrznego.

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 60 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(9)
Sylwia
7 lat temu
"Na mocy podpisanych porozumień PGZ oraz strona izraelska dokonają także przeglądu programów Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, w których mogą zostać wykorzystane rozwiązania technologiczne i produkty oferowane przez Isreael Aerspace Industries Ltd." Słucham?? Od kiedy jakiekolwiek państwo ma dostęp do Planów Modernizacyjnych Sił Zbrojnych? Rozumiem, że autor miał coś innego na myśli?! To tak jakby otworzyć wilkowi bramę do stada owiec!!
michu
7 lat temu
artykuł o nadwyżce budżetowej już zdjęty? repolonizacja mediów zaraz po sądach.
LASER Z PREDK...
7 lat temu
nareszcie..brawo, teraz jeszcze system broni laserowej do swalczania kazdych pociskow... duzo tanszy niz rakiety milion razy szybsze dzialo i olbrzymi zasieg..globalny.. PROMIEN LASERA , NAD TAKA TARVZA RAKIETOWA SIE SKONCENTRUJCIE POLACY
Rekin III
7 lat temu
Tylko te 5 miliardow przychodow, to sa grosze w porownaniu z innymi firmami zbrojeniowymi! PGZ czeka jeszcze duzo pracy innowacyjnej i produkcyjnej!
dD
7 lat temu
Dobry początek, to może być wykorzystanie konstrukcji polskich inżynierów, które już nawet latały, jako bazę. Fajnie by było, gdyby np. z samolotu Bielik zrobić drona. Jest to dobra baza do optymalizacji, jak by nie było MVP jest! Dalej metodą Lean Start-Up można by optymalizować konstrukcję.