Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zue
25.08.2015 14:17

Polska kolej. ZUE wystartuje w przetargach kolejowych na Słowacji

Grupa ZUE w oczekiwaniu na opóźniające się przetargi krajowe chce brać udział w projektach realizowanych na Słowacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tomasz Sienicki/wikimedia (CC BY 2.5))

Grupa ZUE w ramach dywersyfikacji działalności w sektorze kolejowym i w oczekiwaniu na opóźniające się przetargi krajowe chce brać udział w projektach realizowanych na Słowacji, poinformował prezes Wiesław Nowak.

- Nie chcąc być zdanym wyłącznie na przetargi z PKP PLK, zainteresowaliśmy się innymi krajami. Na Słowacji realizowaliśmy do tej pory z partnerem inwestycje w infrastrukturę miejską, teraz zamierzamy wystartować w postępowaniach na infrastrukturę kolejową - powiedział Nowak podczas konferencji prasowej. - Na Słowacji interesują nas porównywalne tematy z tymi ogłaszanymi w Polsce, warte kilkaset milionów złotych. Już się pojawiają takie przetargi - dodał.

Nowak powiedział także, że ZUE interesują również projekty kolejowe w Słowenii i Chorwacji, w związku z czym spółka bierze udział w przetargach w tych krajach.

Wcześniej podczas konferencji przedstawiciele zarządu poinformowali, że łączna szacowana wartość przetargów w m.in. Polsce, Danii, Słowenii i Chorwacji, w których startuje ZUE wynosi około 1,6 mld zł.

Notowania tygodniowe akcji ZUE

Portfel zamówień ZUE wynosi obecnie 950 mln zł, poinformował wiceprezes spółki Marcin Wiśniewski. Natomiast łączna szacunkowa wartość przetargów, w których startuje ZUE to około 1,6 mld zł, dodał.

Wśród przetargów w toku i planowanych, którymi zainteresowane jest ZUE, znajdują się m.in. roboty budowlane na linii kolejowej na odcinku Kraków Mydlniki - Kraków Główny Towarowy, prace na linii kolejowej E59 odcinek Leszno-Czempiń, rewitalizacji linii kolejowej w Słowenii i odbudowa systemu tramwajowego w Danii.

W pierwszych sześciu miesiącach br. największe udziały w przychodach ze sprzedaży grupy miały projekty miejskie (49 proc.) oraz kolejowe (40 proc.). Z działalności handlowo-usługowej w tym okresie pochodziło 10 proc. przychodów, a z realizacji projektów energetycznych: 1 proc., podano w komunikacie.

ZUE odnotowało w pierwszym półroczu 3,02 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 0,11 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 5,17 mln zł wobec 0,25 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 208,43 mln zł w I poł. 2015 r. wobec 289,83 mln zł rok wcześniej.

##Railway przyniesie zyski Grupie ZUE

Konsolidowana od połowy kwietnia br. działalność spółki Railway będzie miała pozytywny wpływ na wyniki grupy ZUE w skali całego roku, poinformowała członek zarządu Anna Mroczek.

- Drugie półrocze powinno być podobne, jak chodzi o działalność Railway. Wpływ tej spółki na grupę w całym roku będzie pozytywny - powiedziała Mroczek podczas konferencji prasowej.

Wcześniej poinformowała, że Railway w konsolidowanym okresie wypracowała 22 mln zł sprzedaży i 400 tys. zł zysku netto.

- Sprzedaż Railway z miesiąca na miesiąc będzie rosła, choć w tym roku to jeszcze nie będzie taka skala, jak w rekordowym dla tej spółki roku, gdy miała ok 200 mln zł przychodów - dodał prezes Wiesław Nowak.

Pod koniec marca ZUE poinformowało, że nabyło 70 proc. udziałów kapitale zakładowym Railway za kwotę 3,5 tys. zł. Zgodę na transakcję w połowie kwietnia wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Railway jest podmiotem, który wchodzi w prawa i obowiązki wynikające z kontraktów handlowych oraz umów, których stroną była ThyssenKrupp GfT Polska, będąca częścią niemieckiego koncernu ThyssenKrupp AG, w ramach którego odpowiada za sprzedaż na terenie całej Polski materiałów do budowy i remontów torowisk tramwajowych oraz kolejowych, a także za świadczenie usług i udostępnianie know-how w zakresie komunikacji szynowej oraz techniki budowlanej.

Głównym przedmiotem działalności grupy kapitałowej ZUE jest projektowanie oraz realizacja, w formule generalnego wykonawstwa, kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych oraz kolejowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą, obejmującą m.in. roboty ziemne i budowę podtorza, systemy odwadniające oraz obiekty inżynierskie i kubaturowe, w tym stacje. W 2014 r. skonsolidowane przychody ZUE wyniosły 644 mln zł.

##Zobacz również: Polska kolej. Prezes Budimeksu chce zarobić na modernizacji torów

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: zue, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz