Notowania

kraj
17.09.2017 10:08

Polska rusza na wojnę z międzynarodowymi korporacjami. Cel? Zmusić je do płacenia podatków

Polska buduje koalicję państw walczących z optymalizacjami podatkowymi - deklaruje Ministerstwo Finansów. Wicepremier Mateusz Morawiecki na nieformalnym posiedzeniu Rady ECOFIN w Tallinnie apelował o nowe działania z międzynarodowymi koncernami, które nie płacą podatków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/ EastNews)

Głównym tematem dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady ECOFIN w Tallinnie (15-16 września 2017 r.) były plany opodatkowania przedsiębiorstw działających w sektorze gospodarki cyfrowej. Polska stanowczo popiera konieczność uregulowania na poziomie międzynarodowym kwestii opodatkowania dochodów w kraju prowadzenia działalności i jest w grupie państw-liderów tej inicjatywy.

Jak podaje MF, liczymy, iż działania przyniosą wkrótce wymierne rezultaty, zarówno na poziomie UE, jak i OECD, tym bardziej, iż dyskusja na poziomie ECOFIN wykazała poparcie zdecydowanej większości państw dla proponowanych rozwiązań.

- Budujemy tutaj koalicję krajów, które będą chciały zdecydowanie przyspieszyć z wypracowaniem zasad pomagających pozyskiwanie podatków od obrotów czy przychodów firm tam, gdzie one powstają - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Rachunek od państwa. Na co idą podatki?

Tematem dyskusji ministrów w Tallinnie były także mechanizmy funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej, w ramach dyskusji zapoczątkowanej dokumentami refleksyjnymi opublikowanymi przez KE. Ponadto, w trakcie spotkania ministrowie i prezesi banków centralnych rozmawiali o wyzwaniach związanych z innowacjami technologicznymi w zakresie sektora finansowego i ich wpływie na funkcjonowanie, rozwój oraz stabilność rynku bankowego oraz kapitałowego.

Tematyką rozmów była także kwestia efektywności i utrzymania systemów informatycznych w obszarze celnym. Rozmawiano o możliwościach wzmocnienia europejskiego mechanizmu finansowania potrzeb unii celnej i centralizacji systemów IT w zakresie ceł.

Reprezentujący Polskę w tej części dyskusji wiceminister finansów Piotr Nowak wskazywał na poparcie dla utrzymania i wzmocnienia europejskiego mechanizmu finansowania systemów informatycznych dla europejskiego cła, ale także na konieczność wzmocnienia możliwości kontrolnych i obsługi ruchu na granicach zewnętrznych UE, zwłaszcza na lądowych przejściach granicznych.

Tagi: kraj, komunikat, gospodarka, rząd, pap, estonia, mf, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2017

waldek 14lnie po to firmy światowe inwestują w Polsce, żeby płacić tu ogromne podatki, bo to nie miało by sensu.

17-09-2017

zostana PGRy, PSSY, WSSy, GSy itd.,Najlepiej, gdyby wszyscy zagraniczni inwestorzy firmy itd. wyszly z Polski, zabierając wszystko, co nam dali. Plus odszkodowania.

17-09-2017

johnJuż dawno Polska powinna zdecydowanie ukrócić ten niekontrolowany wypływ gotówki i wprowadzić zaporowe podatki!

Rozwiń komentarze (39)