Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Polska rusza na wojnę z międzynarodowymi korporacjami. Cel? Zmusić je do płacenia podatków

39
Podziel się:

Polska buduje koalicję państw walczących z optymalizacjami podatkowymi - deklaruje Ministerstwo Finansów. Wicepremier Mateusz Morawiecki na nieformalnym posiedzeniu Rady ECOFIN w Tallinnie apelował o nowe działania z międzynarodowymi koncernami, które nie płacą podatków.

Polska rusza na wojnę z międzynarodowymi korporacjami. Cel? Zmusić je do płacenia podatków
(STANISLAW KOWALCZUK/ EastNews)

Głównym tematem dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady ECOFIN w Tallinnie (15-16 września 2017 r.) były plany opodatkowania przedsiębiorstw działających w sektorze gospodarki cyfrowej. Polska stanowczo popiera konieczność uregulowania na poziomie międzynarodowym kwestii opodatkowania dochodów w kraju prowadzenia działalności i jest w grupie państw-liderów tej inicjatywy.

Jak podaje MF, liczymy, iż działania przyniosą wkrótce wymierne rezultaty, zarówno na poziomie UE, jak i OECD, tym bardziej, iż dyskusja na poziomie ECOFIN wykazała poparcie zdecydowanej większości państw dla proponowanych rozwiązań.

- Budujemy tutaj koalicję krajów, które będą chciały zdecydowanie przyspieszyć z wypracowaniem zasad pomagających pozyskiwanie podatków od obrotów czy przychodów firm tam, gdzie one powstają - powiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Rachunek od państwa. Na co idą podatki?

Tematem dyskusji ministrów w Tallinnie były także mechanizmy funkcjonowania Unii Gospodarczej i Walutowej, w ramach dyskusji zapoczątkowanej dokumentami refleksyjnymi opublikowanymi przez KE. Ponadto, w trakcie spotkania ministrowie i prezesi banków centralnych rozmawiali o wyzwaniach związanych z innowacjami technologicznymi w zakresie sektora finansowego i ich wpływie na funkcjonowanie, rozwój oraz stabilność rynku bankowego oraz kapitałowego.

Tematyką rozmów była także kwestia efektywności i utrzymania systemów informatycznych w obszarze celnym. Rozmawiano o możliwościach wzmocnienia europejskiego mechanizmu finansowania potrzeb unii celnej i centralizacji systemów IT w zakresie ceł.

Reprezentujący Polskę w tej części dyskusji wiceminister finansów Piotr Nowak wskazywał na poparcie dla utrzymania i wzmocnienia europejskiego mechanizmu finansowania systemów informatycznych dla europejskiego cła, ale także na konieczność wzmocnienia możliwości kontrolnych i obsługi ruchu na granicach zewnętrznych UE, zwłaszcza na lądowych przejściach granicznych.

kraj
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(39)
Maxx
7 lat temu
Zacznij od opodatkowania kościoła, baranie jeden.
tomaszŁ
7 lat temu
Strzepanie kunia może dać wielką inspirację polskiej gospodarce .
wazzi
7 lat temu
wreszcie po dwóch latach, z tego miało być 500 plus a nie z podatków małych polskich firm i pracowników.
Sensei
7 lat temu
Przecież jak ktoś kupuje reklamę od Google albo FB to płaci VAT.. nie?
tomaszŁ
7 lat temu
Warto pojednać się z rozumem . Tatuś zrozumiał w końcu , że darwinizm , z założenia , nie był całkiem antypolski ?!
...
Następna strona