Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska zapłaci najwięcej za twardy Brexit. Zaraz po Irlandii

16
Podziel się:

Polski PKB może stracić do 2020 roku nawet 18 mld zł, jeśli Londyn zerwie rozmowy z Brukselą. Oxford Economics, jedna z największych instytucji analitycznych świata, opublikował raport o kosztach tzw. twardego brexitu dla krajów Wspólnoty.

Tylko do końca 2020 r. polski PKB zostałby uszczuplony o ok. 0,8 proc.
Tylko do końca 2020 r. polski PKB zostałby uszczuplony o ok. 0,8 proc. (Reporters/REPORTER)

Jak mówi, cytowany przez Rzeczpospolitą, Andrew Goodwin, autor raportu, wśród unijnych partnerów Zjednoczonego Królestwa jedynie Irlandia straciłaby na tym więcej niż Polska.

– Tylko do końca 2020 r. polski PKB zostałby uszczuplony o ok. 0,8 proc. – dodaje. To dawałoby ok. 18 mld zł (ponad 4 mld euro) – czyli niemal połowę funduszy strukturalnych, jakie rocznie dostaniemy z Unii. Nasz kraj ucierpi szczególnie, bo Wielka Brytania jest jego trzecim partnerem handlowym, ale i kluczowym rynkiem, gdy idzie o usługi – np. transportowe.

– Możemy stracić wiele kontraktów – mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. W przypadku twardego brexitu Wielka Brytania z dnia na dzień wprowadzi cła na towary z UE.

Uderzy to w eksport m.in. naszej żywności i części samochodowych wysyłanych z Polski na Wyspy.

Na tym nie koniec. Oxford Economics spodziewa się dewaluacji złotego i podniesienia stóp procentowych przez NBP, co spowolni wzrost gospodarczy. Zmaleją też transfery, które blisko milion Polaków mieszkających na Wyspach wysyła do kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
deja vu
5 lata temu
Nie atakuj pisu bo WP stoi na straży dobrej zmiany i cię wygumkuje!!!!
premier polsk...
5 lata temu
my też chcemy wyjść, będzie nam lepiej, tak mówią pewne osoby z kręgów partii
ekonom
5 lata temu
Dziękujemy Tuskowi i innym bezczelnym biurokratom z Brukseli, dzięki którym Wielka Brytania usieka z UE. To ich wspólny "sukces"
ZK590
5 lata temu
2 razy ocenzurowano mój wpis dotyczący m.in. wyciągania darmowych pieniędzy przez kolejnych polskich rządzących.
Janek
5 lata temu
Autor pisze bzdury ucierpią ale Brytyjskie firmy , transport podniesie stawki za stanie w Dover , chyba że wprowadzą kontrole wyrywkową tylko w co nie wierzę .