Notowania

brexit
26-09-2018 (06:46)

Polska zapłaci najwięcej za twardy Brexit. Zaraz po Irlandii

Polski PKB może stracić do 2020 roku nawet 18 mld zł, jeśli Londyn zerwie rozmowy z Brukselą. Oxford Economics, jedna z największych instytucji analitycznych świata, opublikował raport o kosztach tzw. twardego brexitu dla krajów Wspólnoty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporters/REPORTER)
Tylko do końca 2020 r. polski PKB zostałby uszczuplony o ok. 0,8 proc.

Jak mówi, cytowany przez Rzeczpospolitą, Andrew Goodwin, autor raportu, wśród unijnych partnerów Zjednoczonego Królestwa jedynie Irlandia straciłaby na tym więcej niż Polska.

– Tylko do końca 2020 r. polski PKB zostałby uszczuplony o ok. 0,8 proc. – dodaje. To dawałoby ok. 18 mld zł (ponad 4 mld euro) – czyli niemal połowę funduszy strukturalnych, jakie rocznie dostaniemy z Unii. Nasz kraj ucierpi szczególnie, bo Wielka Brytania jest jego trzecim partnerem handlowym, ale i kluczowym rynkiem, gdy idzie o usługi – np. transportowe.

– Możemy stracić wiele kontraktów – mówi Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. W przypadku twardego brexitu Wielka Brytania z dnia na dzień wprowadzi cła na towary z UE.

Uderzy to w eksport m.in. naszej żywności i części samochodowych wysyłanych z Polski na Wyspy.

Na tym nie koniec. Oxford Economics spodziewa się dewaluacji złotego i podniesienia stóp procentowych przez NBP, co spowolni wzrost gospodarczy. Zmaleją też transfery, które blisko milion Polaków mieszkających na Wyspach wysyła do kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: brexit, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2018

oloTak oto płacimy za ten zakaz handlu w niedziele. I ciekawostka ten zakaz najbardziej uderzył w polskie firmy. I podobno o to chodziło. Rządzą nami … Czytaj całość

26-09-2018

ekonomDziękujemy Tuskowi i innym bezczelnym biurokratom z Brukseli, dzięki którym Wielka Brytania usieka z UE. To ich wspólny "sukces"

26-09-2018

rozsadnyGeneralnie bzdury, UK nie zrezygnuje z towarów z UE, a w Polsce brak jest teraz siły roboczej. Gdyby udało się wyciągnąć imigrantów z UK to byłyby … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)