Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska odrzuca zarzuty KE w sprawie fuzji Pekao i BPH

0
Podziel się:

Polski rząd odrzuca stwierdzenia Komisji Europejskiej zawarte w liście z marca 2006 roku dotyczące podstaw blokowania przez rząd fuzji Pekao SA i BPH.

Polski rząd odrzuca stwierdzenia Komisji Europejskiej zawarte w liście z marca 2006 roku dotyczące podstaw blokowania przez rząd fuzji Pekao SA i BPH - podało Ministerstwo Skarbu Państwa.

MSP w poniedziałek rano wysłało odpowiedź na pismo komisarz Neeli Kroes z 8 marca dotyczące "domniemanego naruszenia przez Polskę rozporządzenia Rady Wspólnot Europejskich z dnia 20 stycznia 2004 roku w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw".

W odpowiedzi resort zaprzecza, że podjął "środki" niezgodne z tym rozporządzeniem i stwierdza, że "Komisja Europejska nalegając na dopuszczenie do naruszania umowy prywatyzacyjnej przez UniCredito, podważa zaufanie do państwa prawa".

Zobacz także raport Money.pl o tym, czyje są banki w Polsce.Jak podało MSP, w piśmie z 8 marca KE stwierdziła, że pewne "środki", zdaniem Komisji "zastosowane" przez polskie władze, mogą w rzeczywistości uniemożliwić lub poważnie zagrozić przeprowadzeniu w Polsce planowanej koncentracji pomiędzy UniCredito Italiano a Bayerische Hypo- und Vereinsbank AG (HVB) i że po zbadaniu tych środków doszła do wstępnego wniosku, że są one niezgodne z art. 21 Rozporządzenia Rady w sprawie kontroli koncentracji. "Rząd Polski w całości odrzuca twierdzenia Komisji zawarte w piśmie z dnia 8 marca 2006 roku. Unicredito jest związane zobowiązaniami, które przyjął w 1999 r. i które musi respektować. Zobowiązania wyrażone w art. 3 § 9 i art. 3 § 14 Umowy Prywatyzacyjnej zostały zaproponowane przez Unicredito całkowicie dobrowolnie, zgodnie z prawem i niewątpliwie w oparciu o przeprowadzoną analizę ich zgodności z prawem" - podało MSP w
streszczeniu podstawowych argumentów w liście do KE.

Resort dodał, że proponując takie zobowiązania (i określając czas ich obowiązywania na 10 lat, czyli również 4 lata po spodziewanej dacie akcesji Polski do Wspólnoty Europejskiej) Unicredito bez wątpienia miał zamiar przestrzegać ich przez cały ten okres.

"Należy wskazać, że Unicredito w postępowaniu przed Komisją nigdy nie odniósł się do art. 3 § 9 ani art. 3 § 14 Umowy Prywatyzacyjnej, ani nie sugerował, że jego zobowiązania wyrażone w tych artykułach mogłyby być prawnym ograniczeniem zdolności Unicredito do koncentracji z HVB przedłożonego Komisji przez Unicredito dnia 13 września 2005 roku, ani też w jakikolwiek inny sposób naruszałyby postanowienia TWE" - podał resort.

W art. 3 ust. 9 umowy prywatyzacyjnej UniCredito, kupując w 1999 r. akcje Pekao, zobowiązało się, że tak długo, jak będzie posiadać 10 proc. akcji Pekao SA, nie otworzy innego banku i nie będzie prowadzić działalności konkurencyjnej pośrednio lub bezpośrednio, czy to przez oddział czy spółkę zależną.

MSP podało również, że w związku z udostępnieniem przez Komisję dostępu do nowych dokumentów zastrzega sobie prawo do uzupełnienia odpowiedzi przed 13 kwietnia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)