Notowania

biopaliwa
22.02.2013 19:33

Polska przeciwko propozycji KE ograniczającej biopaliwa z upraw

Polskie stanowisko w sprawie propozycji Komisji na piątkowej radzie ministrów energii w Brukseli przedstawił wiceminister gospodarki Andrzej Dycha.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AndreasReh/iStockphoto)

Aby chronić rolników uprawiających rzepak oraz producentów biopaliw, Polska wypowiada się przeciwko zmianom w dyrektywie dotyczącej odnawialnych źródeł energii, które proponuje KE. Chodzi o uwzględnienie negatywnych skutków tzw. biopaliw pierwszej generacji.

Komisja Europejska zaproponowała w październiku ub.r. zmianę dyrektywy o energii odnawialnej (OZE), by ograniczyć skutki uboczne tzw. biopaliw pierwszej generacji, produkowanych z upraw rolnych; chodzi o zmianę użytkowania gruntów (i przez to wyższe emisje CO2) i zmniejszenie upraw na cele spożywcze. Zgodnie z projektem KE kraje UE mogłyby tylko w połowie realizować biopaliwami pierwszej generacji unijny cel 10-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w transporcie do 2020 r. KE chce w zamian promować biopaliwa drugiej generacji, czyli z odpadów.

Polskie stanowisko w sprawie propozycji Komisji na piątkowej radzie ministrów energii w Brukseli przedstawił wiceminister gospodarki Andrzej Dycha. Jego zdaniem producenci biokomponentów w Polsce _ konstruując swoje biznesplany zakładali, że poziom biokomponentów będzie wynosił 10 proc. _. _ Zmiana, którą proponuje KE, unieważni te założenia _ - powiedział Dycha.

_ - Rząd polski uważa, że zmiana zasad gry w trakcie okresu inwestycyjnego, gdy te inwestycje się zwracają, jest niewłaściwa. Argumentowaliśmy podczas dzisiejszego spotkania, żeby ten poziom 10 proc. został utrzymany _ - dodał.

W łańcuchu produkcyjnym biopaliw bardzo ważną rolę odgrywają rolnicy, którzy wytwarzają rzepak. Według Dychy w Polsce cały rynek biopaliw, zatrudniający kilkadziesiąt tysięcy osób, wart jest ok. 3 mld zł.

Wiceminister podkreślił, że polską opinię w tej sprawie podziela większość krajów członkowskich, które również argumentują, że UE powinna być konsekwentna w wysyłaniu sygnałów dla biznesu. Przekonywał, że w Europie nie ma żadnej instalacji do produkcji biokomponentów drugiej generacji, która działałaby na skalę przemysłową. W przypadku pierwszej generacji biokomponent produkowany jest z surowców spożywczych, natomiast w drugiej generacji - z odpadów.

Dycha poinformował, że KE chciałaby, aby nowe regulacje weszły w życie 1 lipca 2014 r. _ - Mając na uwadze dzisiejszy przebieg dyskusji na ten temat uważam, że KE wycofa się najprawdopodobniej z tego pomysłu _ - ocenił wiceminister. Stanowisko podobne do polskiego zajmuje też mająca duży sektor rolniczy Francja.

Jednak pomysły Komisji wspierają m.in. Niemcy, Finowie i Holendrzy, którzy mają większy potencjał badawczo-rozwojowy ws. uzyskiwania biopaliw drugiej generacji, czyli z odpadów organicznych.

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów, że jest _ umiarkowanym optymistą _, jeśli chodzi o wdrożenie w życie propozycji Komisji i wykluczenie negatywnych skutków biopaliw pierwszej generacji dla użytkowania gruntów. _ - Wierzę, że w końcu uda nam się dostosować dyrektywę o energii odnawialnej i dyrektywę o jakości paliw. W ten sposób może być spożytkowana wiedza naukowa i obserwacje z rynku, by szybko przejść do biopaliw drugiej generacji _ - oświadczył Oettinger. Jego zdaniem, mimo różnych komentarzy krajów UE na piątkowym posiedzeniu ministrów ds. energii, dyskusja nad propozycjami KE będzie kontynuowana na forum rady ministrów środowiska.

Czytaj więcej w Money.pl
Już niedługo nowe źródło biopaliw? Naukowcy donoszą, że odkryli potencjalnie lepsze źródło biopaliw. Rzekomo nasiona niektórych drzew mogą być użyte w celu ich produkcji i przewiduje się, że będą lepsze niż np. biomasa.
Biopaliwa szkodliwe dla środowiska? Wykorzystywanie biopaliw uważane jest powszechnie za obojętne wobec zmian klimatycznych, ponieważ rośliny, służące jako punkt wyjścia do ich produkcji w trakcie swojego wzrostu pochłaniają węgiel ze...
Biopaliwa też zanieczyszczają środowisko Strategia walki ze zmianami klimatu poprzez produkcję większej ilości biopaliw może zaszkodzić środowisku.
Tagi: biopaliwa, komisja europejska, wiadmomości, wiadomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz