Notowania

kryzys w polsce
22.04.2012 11:42

Polska zieloną wyspą. Premier znów zachwala

Premier pojechał do Emiratów Arabskich. Mówił o Polsce w Dubaju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Polska jest państwem odpornym na kryzys, a wspólne polsko-emirackie interesy mogą być imponujące - zapewniał dziś premier Donald Tusk na spotkaniu Polsko-Emirackiego Forum Biznesu w Dubaju.

Szef rządu dziś, w drugim dniu wizyty w krajach arabskich, wziął udział w uroczystym otwarciu tego forum. Spotkał się też z ministrem gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich Sultanem ibn Saidem al-Mansurim. Premier zachwalał reformy i inwestycje w Polsce i zachęcał do rozwoju stosunków biznesowych między Polską a ZEA.

_ - Tylko w ciągu najbliższych 10 lat w Polsce będziemy inwestowali w szeroko pojętą infrastrukturę ponad 200 miliardów dolarów _ - powiedział Tusk. Jak ocenił, to skala, która robi wrażenie nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

_ - Nie jest przesadą, kiedy mówimy o Polsce jako o największej europejskiej inwestycji. Jesteśmy dziś największym placem budowy w całej Unii Europejskiej _ - podkreślił.

Szef rządu przypomniał, że Polska okazała się jedynym _ de facto _ państwem w UE odpornym na kryzys. - _ W ostatnich czterech latach średni wzrost gospodarczy, jaki uzyskała Unia, oscylował wokół zera. W tym czasie polski skumulowany wzrost w ciągu czterech lat to 18 proc. _ - zachwalał Tusk.

Podkreślił, że relacje między Polską a ZEA są na bardzo dobrej drodze. - _ Będziemy zachęcali do jeszcze większej aktywności fundusze (inwestycyjne) działające w waszym kraju. Doceniamy wysiłek i zaangażowanie waszych instytucji finansowych, ale jesteśmy przekonani, że wspólny biznes może być jeszcze bardziej imponujący _ - zaznaczył.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/59/m196923.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;o;unii;europa;musi;isc;do;przodu,142,0,1071246.html) *Wielkie słowa Tuska. Zaczęło się od Holocaustu * - _ Nie ma drogi powrotnej, musimy iść naprzód i będziemy szli naprzód _ - oświadczył. Minister gospodarki ZEA złożył Tuskowi życzenia z okazji urodzin. - _ Nie spodziewałem się, że w dniu moich urodzin, otrzymam życzenia od naszego gospodarza wcześniej, niż od moich dzieci. To dowód waszej nadzwyczajnej serdeczności _ - odpowiedział premier.

_ - Dubaj to miejsce znane na całym świecie z nadzwyczajnej energii, miejsce, które staje się symbolem nowych możliwości człowieka _ - powiedział szef rządu. Ocenił, że nic dzisiaj nie równa się imponującej architektonicznej sylwetce Dubaju i porównał budowę nowoczesnych drapaczy chmur Dubaju na pustyni _ z piasku i pyłu _ do powojennej odbudowy polskich miast.

_ - Zjednoczone Emiraty Arabskie i Polska to bardzo imponujące place budowy. My, Polacy, też odczuwamy wielką satysfakcję, kiedy widzimy, jak w błyskawicznym tempie nadrabiamy zaległości dziesiątek i setek lat _ - podkreślił Tusk.

W polsko-emirackim forum wzięło udział kilkudziesięciu przedsiębiorców z Polski i ZEA, m.in. prezesi Orlenu, Lotosu, ale też przedstawiciele branży zbrojeniowej, elektronicznej, odzieżowej, chemicznej oraz dóbr luksusowych - biżuterii, jachtów i samochodów.

Czytaj więcej o kryzysie w Europie
Mario Monti mówi, kiedy skończy się kryzys Premier Włoch: _ Póki co, musimy płacić bardzo wysoką cenę _.
Znany ekonomista gani europejskie rządy Polityka przywódców krajów europejskich prowadzi do _ ekonomicznego samobójstwa _.
Tusk umawia się na mecz z premierem Hiszpanii Premierzy Polski i Hiszpanii umówili się na spotkanie w czasie meczu finałowego między Polską i Hiszpanią na Euro 2012.
Tagi: kryzys w polsce, tusk, emiraty, kryzys, gospodarka, wiadomości, wiadmomości, kraj, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz