Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska żywność odniosła sukces za granicą. To budzi zazdrość

0
Podziel się:

Musimy się liczyć z tym, że te kraje nie będą spokojnie patrzeć jak tracą rynki.

Polska żywność odniosła sukces za granicą. To budzi zazdrość
(Nruboc/Dreamstime)

Sukces polskiej żywności za granicą może budzić zazdrość u konkurencji. A ta nie zawsze jest uczciwa - przekonują przedstawiciele branży. I apelują o wsparcie dyplomatów.

Aktualizacja 21:05

Prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner uważa, że konfrontacja na tym rynku jest nieunikniona:

- _ Musimy się liczyć z tym, że te kraje nie będą spokojnie patrzeć jak tracą rynki i jak tracą własną produkcję. Na pewno będą próbowały w jakiś sposób z nami walczyć. Myślę, że wszystko jest w porządku dopóki walczymy ceną, jakością czy kombinacją tych dwóch rzeczy _ - powiedział Andrzej Gantner.

Konkurencja, według przedstawiciela producentów żywności, coraz częściej korzysta jednak z nieczystych metod walki.

- _ Problem zaczyna się wtedy, gdy walka rozpoczyna się na poziomie rozwiązań politycznych lub protekcjonistycznych, czyli budowania legislacji, która hamuje import z takiego kraju jak Polska. Problem jest wówczas, gdy przy wykorzystaniu aparatu państwowego, tak jak np. w Czechach, czyli w urzędowej kontroli żywności, ktoś próbuje totalnie dyskryminować i zniszczyć wizerunek swojego partnera handlowego _ - dodał Gantner.

Jak zatem pomóc polskiej żywności za granicą? Przemysł rolno-spożywczy potrzebuje nie tylko promocji, ale także wsparcia polskiej dyplomacji.

- _ Jeżeli popatrzymy na Amerykanów, Duńczyków czy Francuzów, w każdej z ich ambasad jest człowiek, który jest w 100 procentach odpowiedzialny za biznes żywnościowy ze swojego kraju. Myślę, że my powinniśmy zrobić dokładnie to samo. Muszą być to bardzo dobrzy eksperci otoczeni ludźmi od komunikacji, tak abyśmy byli przygotowani na wojnę. Odnieśliśmy sukces co oznacza, że powinniśmy się zacząć martwi _ć - skomentował Prezes Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Eksport polskiej żywności z roku na rok rośnie. Od stycznia do sierpnia tego roku wartość sprzedaży artykułów rolno-spożywczych za granicę wyniosła ogółem 12,6 miliardów euro i wzrosła o 12,7 procent w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku.

W całym ubiegłym roku wartość eksportu żywności wyniosła 17,5 miliardów euro. Udział tego sektora w wartości wszystkich eksportowanych towarów wyniósł ponad 12,3 procent.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/16/m149008.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;zwynosc;oczekuje;wsparcia;ze;strony;panstwa,193,0,1418177.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska żywność oczekuje wsparcia od państwa
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/38/m282662.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;chce;byc;oknem;na;swiat;dla;polskiego;biznesu,94,0,1388126.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chcą być oknem na świat dla polskich firm
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/128/m90496.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polskie;firmy;inwestuja;coraz;wiecej;tak;dobrze;nie;bylo;od;trzech;kwartalow,239,0,1384943.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polskie firmy inwestują coraz więcej. Tak dobrze nie było od trzech kwartałów
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/98/m269666.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/polskie;firmy;inwestuja;na;potege,124,0,1349756.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polskie firmy inwestują na potęgę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)