Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polskie firmy w Iranie. Współpraca się zacieśnia

0
Podziel się

Polityka i gospodarka to główne tematy rozmów marszałka Senatu z irańskimi politykami. Bogdan Borusewicz przebywa w Teheranie z oficjalną wizytą, spotkał się z prezydentem Hassanem Rouhanim, a także z szefem irańskiego parlamentu

Polskie firmy w Iranie. Współpraca się zacieśnia
(PRZEMEK SWIDERSKI)
bEqfDDWt

- Sytuacja w regionie, a przede wszystkim kryzys syryjski był jednym z najdłużej omawianych problemów - podkreślił Bogdan Borusewicz. Dodał, że główny ciężar rozwiązania problemów spoczywa na państwach regionu. - Trzeba doprowadzić do porozumienia wszystkich sił politycznych - mówił marszałek Senatu.

Iran i Polska przez setki lat miały dobre kontakty zaznaczył przewodniczący irańskiego parlamentu. Ali Laridżani przypomniał jak Persowie pomogli polskim uchodźcom w 1942 roku. W czasie II wojny światowej około 120 tys. uchodźców znalazło schronienie w Iranie.

- Irańczycy przyjęli ich z całym szacunkiem - zaznacza Laridżani. I dodaje, że nasze kraje zawsze miały przyjazne i serdeczne stosunki i relacje. - Z marszałkiem Senatu rozmawialiśmy na temat współpracy międzyparlamentarnej oraz gospodarczej - mówił.

bEqfDDWv

W ocenie Laridżaniego Polska i Iran mogą rozwijać współprace w przemyśle naftowo-gazowym i stoczniowym, priorytetową kwestia są także sprawy ułatwień dla inwestorów - w tym jak uniknąć podwójnego opodatkowania.

Marszałek Senatu zaprosił szefa irańskiego parlamentu do złożenia wizyty w Polsce.

O współpracy polsko-irańskie money.pl rozmawiał również z ambasadorem RP w Teheranie, Juliuszem Gojło. - Polskie firmy realizowały szereg kontraktów związanych z budową dróg i autostrad , ale dzisiaj ta współpraca jest marginalna i mamy wiele do nadrobienia - przyznawał ambasador. - Polem do działania są części zapasowe, polska żywność, meble, jak również inicjatywy związane z energetyką, branżą chemiczną i kosmetyczną. Irańczycy chętnie sięgają po zachodnie kosmetyki.

Całą rozmowę z Juliuszem Gojło przeczytasz tutaj.

bEqfDDWB

Co polskie firmy mają jeszcze do zaoferowania na irańskim rynku? Zobacz, co na ten temat sądzi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

bEqfDDWW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)