Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla Afryki. Polska przekaże milion euro

0
Podziel się:

Polska zadeklarowała milion euro na specjalny fundusz dla Afryki. Deklaracja taka padła podczas unijno-afrykańskiego szczytu w Valletcie na Malcie.

Chłopiec z Darfuru Północnego pijący wodę dostaczoną do jego wioski przez organizacje pomocowe.
Chłopiec z Darfuru Północnego pijący wodę dostaczoną do jego wioski przez organizacje pomocowe. (ONZ)

Polska przekaże milion euro na specjalny fundusz dla Afryki. Deklaracja taka padła podczas unijno-afrykańskiego szczytu w Valletcie na Malcie. We wspólnej puli jest ponad 1,8 miliarda euro. Większość pieniędzy pochodzi z unijnego budżetu. Powołanie funduszu jest odpowiedzią Unii Europejskiej na kryzys migracyjny.

Celem funduszu jest wspieranie rozwoju biednych krajów afrykańskich, zwiększanie stabilności na kontynencie oraz lepsze zarządzanie migracją. Pieniądze pochodzą z instrumentów finansowych Unii Europejskiej, z wkładów państw członkowskich oraz od innych darczyńców.

Wśród państw unijnych największe wkłady zadeklarowały Holandia i Włochy - odpowiednio 15 milionów i 10 milionów euro. Polskę reprezentowała wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Kacperczyk.

- Musimy mieć świadomość, że problem migracyjny nie zniknie w trakcie najbliższych miesięcy. Migracja to wspólne wyzwanie państw pochodzenia, państw tranzytowych oraz państw docelowych - mówiła w Valletcie Kacperczyk. - Działania podejmowane we współpracy UE-Afryka powinny mieć całościowy charakter i obejmować szereg spraw, od przeciwdziałania pierwotnym przyczynom migracji po zwalczanie przestępczości.

Działania funduszu skupiać się mają na czterech kluczowych celach: wsparciu ekonomicznym na poziomie lokalnym (w tym tworzeniu miejsc pracy, wsparciu małej i średniej przedsiębiorczości), wzmocnieniu bezpieczeństwa żywnościowego, poprawie zarządzania polityką migracyjną oraz poprawie jakości sprawowanych rządów.

Ze wsparcia funduszu mają korzystać przede wszystkim kraje regionu Sahelu i jeziora Czad, Rogu Afryki oraz Afryki Północnej.

Docelowo fundusz ma mieć wartość co najmniej 3 mld euro. Komisja Europejska przekazała na ten cel 1,8 mld euro. W Valletcie oczekiwano deklaracji finansowych państw członkowskich, które pozwolą osiągnąć docelową kwotę. W środę wieczorem szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker przyznał, że dotychczasowe deklaracje państw unijnych nie spełniają tych oczekiwań. Udział w funduszu zgłosiło 25 państw, ale na bardzo małe kwoty. Według danych KE do 11 listopada wkłady państw unijnych wynosiły w sumie jedynie 78 mln euro.

"Fundusz powierniczy dla Afryki, powołany w rekordowym tempie, pokazuje raz jeszcze, że UE chce szybko zareagować na ogromne wyzwania w tym regionie. Aby się udało, musimy razem z innymi krajami europejskimi i partnerami w Afryce zająć się przyczynami nielegalnej migracji i promować wzrost gospodarczy i wyrównywanie szans, bezpieczeństwo i rozwój. Aby fundusz powierniczy dla Afryki i nasza odpowiedź były wiarygodne, oczekuję, że więcej krajów członkowskich dołoży się do niego, by dorównać kwocie 1,8 mld euro, jaką przekazała KE" - oświadczył Juncker, cytowany w komunikacie prasowym.

Już w środę przywódcy afrykańscy sygnalizowali, że deklarowane wsparcie finansowe UE nie jest wystarczające, by poradzić sobie z przyczynami nielegalnej emigracji z Afryki.

- Odnotowujemy z zadowoleniem plan powołania funduszu powierniczego przez UE, którego wartość obecnie wynosi 1,8 mld euro. Chcielibyśmy zwiększenia tej sumy i większej elastyczności w zarządzaniu tym funduszem - powiedział prezydent Senegalu i przewodniczący Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) Macky Sall podczas obrad szczytu. Dodał, że kraje afrykańskie chciałyby też ułatwień w dostępie do środków planowanego funduszu.

Sall podkreślił, że kraje Afryki "muszą dołożyć wszelkich starań, by zapewnić dobrą przyszłość swoim obywatelom, dać młodym ludziom nadzieję, edukację, miejsca pracy". - To nasz cel i nasz obowiązek - dodał.

Także prezydent Nigru Mahamadou Issoufou powiedział dziennikarzom jeszcze przed szczytem, że obiecana pomoc finansowa "nie pokryje wszystkich potrzeb, które są ogromne".

Zobacz też: * *Władysław Kosiniak-Kamysz w money.pl: Polska jest gotowa do przyjęcia uchodźców

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)