Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc publiczna w Polsce. Rząd w rok wydał 3,4 mld zł

0
Podziel się:

Państwo w 2011 r. wsparło 130 tys. przedsiębiorstw ponad 3,4 mld zł w systemie de minimis.

Pomoc publiczna w Polsce. Rząd w rok wydał 3,4 mld zł
(Wawok/REPORTER)

Państwo w 2011 r. wsparło 130 tys. przedsiębiorstw ponad 3,4 mld zł w systemie de minimis - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o pomoc rządową, która nie wymaga zgłoszenia Komisji Europejskiej.

Jak zaznaczył UOKiK w komunikacie, wartość pomocy de minimis w 2011 roku wyniosła 3 mld 446,6 mln zł i była o 25 proc. niższa niż w roku poprzednim. Według Urzędu spadek wartości pomocy udzielonej przedsiębiorcom był związany z zawarciem mniejszej liczby umów powiązanych ze środkami unijnymi.

Państwo najczęściej wspierało firmy w formie różnego rodzaju dotacji i ulg podatkowych. Finansowane były one ze środków krajowych i zagranicznych.

Beneficjentami pomocy de minimis było 130 tys. przedsiębiorców, z czego 77 proc. stanowiły mikroprzedsiębiorstwa. _ Jedynie ok. 5 proc. pomocy trafiło do dużych przedsiębiorców _ - zaznaczył UOKiK.

Urząd poinformował także, że największej pomocy de minimis udzielił prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (1 mld 167,3 mln zł - ponad 30 proc. całej wartości pomocy de minimis). Pomoc ta została przeznaczona głównie na działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Na drugim miejscu znalazły się samorządy (1 mld 151 mln zł). Większość pieniędzy została rozdysponowana przez starostów powiatów w ramach dotacji i refundacji związanych z zatrudnieniem i instytucjami rynku pracy. UOKiK dodał, że gminy często stosowały zwolnienia podatkowe, umarzały zaległości podatkowe lub rozkładały je na raty.

Dużej pomocy udzielili także beneficjenci Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ponad 300 mln zł przeznaczono m.in. na szkolenia i usługi doradcze.

UOKiK poinformował również, że od lat utrzymuje się stała tendencja, pomocy de minimis udzielana jest w tych samych województwach: wielkopolskim (472,1 mln zł), mazowieckim (462,2 mln zł), małopolskim (323,9 mln zł), podlaskim (117,1 mln zł), lubuskim (82,5 mln zł) i opolskim (76,3 mln zł).

Projekt programu pomocowego, który przewiduje udzielenie pomocy de minimis wymaga zgłoszenia do prezesa UOKiK w celu przedstawienia przez niego ewentualnych zastrzeżeń. Obowiązek taki nie dotyczy pomocy indywidualnej.

Pomoc de minimis to wsparcie państwa udzielane przedsiębiorcom. Taka forma pomocy nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Jak przypomniał UOKiK, zgodnie z rzymską paremią prawniczą _ Prawo nie troszczy się o drobiazgi _, wsparcie w niewielkich rozmiarach nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku. Łączna wartość pomocy dla jednego beneficjenta nie może przekroczyć 200 tys. euro w okresie trzech lat kalendarzowych, a w przypadku przedsiębiorstw sektora transportu drogowego - 100 tys. euro.

Czytaj więcej w Money.pl
400 mln zł dla LOT-u. Będą się tłumaczyć? Pomoc dla LOT-u była zbyt pośpieszna. To opinia unijnego komisarza finansów.
24 mld zł pomocy. Tak hojne jest państwo W 2010 r. suma państwowej pomocy dla firm przekroczyła ponad 24 mld zł
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)