Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Porażka PiS i SLD. Sejm zajmie się jednak ustawami emerytalnymi

0
Podziel się:

Większość posłów nie poparła wniosku o ich odrzucenie już w pierwszym czytaniu.

Porażka PiS i SLD. Sejm zajmie się jednak ustawami emerytalnymi
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Sejm nie poparł wniosku, by ustawę w sprawie zmian w emeryturach mundurowych, odrzucić w pierwszym czytaniu. Za głosowało 149 posłów, a przeciwko było 270.

aktualizacja: 10:55

Wcześniej większość posłów głosowała także przeciwko odrzuceniu w pierwszym czytaniu rządowych projektu podniesienia wieku emerytalnego do 67. roku życia. Za głosowało 168 posłów. Za przekazaniem do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej rękę podniosło 266 posłów.

Po głosowaniu padł rytualny okrzyk _ hańba _. Przed głosowaniem na trybunę wyszedł Dariusz Joński z SLD i oświadczył, że nie będzie pytał premiera Donalda Tuska _ jak żyć _, ale chciałby, by szef rządu powiedział tysiącom Polek i Polaków jak się mają utrzymać za 500-600 zł emerytury częściowej. _ _

_ - Pan doskonale wie, że za tę kwotę nawet nie będzie można zapłacić czynszu. Bardzo proszę, niech pan powie panie premierze, ale bez demagogii _ - apelował Joński.

POSŁUCHAJ DARIUSZA JOŃSKIEGO:

źródło: IAR

Następnie wystąpił Mariusz Orion Jędrysek z Solidarnej Polski. Wskazał, że premier powiedział w jednym ze swoich wystąpień, iż gaz z łupków zapewni polskie emerytury. Dodał, że pieniądze te mogłyby także wzmocnić polskie rodziny.

- _ Jaka jest państwa strategia w zakresie wykorzystania największego polskiego bogactwa, jakim są w tej chwili złoża gazu w łupkach? _ - pytał poseł. Jego zdaniem istnieje poważne zagrożenie, że część polskich gazów w łupkach przejmie rosyjski Rosnieft, który podpisał niedawno umowę strategiczną z amerykańskim Exxonem.

Posłanka PiS Elżbieta Rafalska przypomniała obietnicę Jarosława Kaczyńskiego, że po dojściu do władzy Prawo Sprawiedliwość cofnie zmiany w emeryturach.

_ - Panie premierze emerytura to nie łaska, panie premierze emerytura to nie jałmużna, to zobowiązanie nowoczesnego państwa wobec obywateli. Państwo ustala reguły, bierze zobowiązanie i jest gwarantem wypłacalności składek _ - tłumaczyła Rafalska.

POSŁUCHAJ ELŻBIETA RAFALSKA:

źródło: IAR

Głosowania poprzedziła awantura w sprawie ustaw mundurowych. _ - Celem zmian w emeryturach mundurowych jest likwidacja niesprawiedliwych przywilejów _ - zadeklarował Donald Tusk. Premier podkreślił, że projekt przeszedł konsultacje społeczne zgodnie z wymogami prawa.

_ - Jesteśmy w połowie drogi i nikt nikomu ni może obiecać, że ostateczny kształt ustawy będzie skonkludowany, na którymś z etapów _ - tłumaczył Tusk.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

źródło: IAR

Szef rządu jest zdania, że nie można ulegać presji i pogarszać sytuacji systemu emerytalnego. Dodał, że rząd nie przewiduje zwiększenia liczby osób, którym przysługują emerytury mundurowe.

Premier uważa, że służby mundurowe nie zostaną pokrzywdzone przez ustawę emerytalną. W ocenie szefa rządu proponowane zmiany są sprawiedliwe i uwzględniają potrzeby służb mundurowych i cywilów.

Donald Tusk odpowiadając na pytania poselskie powiedział, że dzisiaj w służbach mundurowych świadczenia emerytalne opierają się na ostatnim wynagrodzeniu, co wielokrotnie powodowało nieprawidłowości.

_ - Uznaliśmy, że okres trzyletni rodzi zagrożenie, by policjantom przez przeważający okres służby płaciło mało, a w ostatnich trzech latach dużo, by świadczenie było jak najwyższe. Nam zależy, by emerytura służb mundurowych była nie tylko godna, ale przede wszystkim, by pensje służb mundurowych były na tyle wysokie, by mieli motywację do pełnienia służby _- tłumaczył premier.

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

źródło: IAR

Dlatego jak przypomniał Donald Tusk - przyjęto za podstawę emerytalną średnią zarobków z 10 najlepszych lat, przez co będzie można uniknąć patologii, a jednocześnie zagwarantować im przyzwoite zarobki. Dlatego nie można _ wmawiać _ obywatelom, że służby mundurowe będą pokrzywdzone po reformie.

Zdaniem szefa rządu należy również pamiętać o tym, że reforma emerytalna nie dotyczy tylko służb mundurowych. W związku z tym nie można zapominać o cywilach, którzy nie mogą być pokrzywdzeni przez uprzywilejowanie innych grup społecznych.

Patryk Jaki z Solidarnej Polski przekonywał, że projekt podniesienia wieku emerytalnego trzeba wyrzucić do śmietnika. Posłowie SP manifestowali swój sprzeciw wobec ustawy demonstrując dziecięce buciki.

_ - Zadajecie pytanie, czy mamy alternatywę wobec tego rozwiązania. Oczywiście, że mamy. Nasza alternatywa mieści się w haśle: żłobki, przedszkola, rodzina głupcze!+. Dzisiejsze buciki, które leżą przed posłami SP nie symbolizują haratania w gałę, symbolizują polską rodzinę, którą tą ustawą emerytalną zaniedbaliśmy _ - mówił Jaki, składając wniosek o przerwę i zwołanie posiedzenia Konwentu Seniorów.

_ Rozpatrując ustawę emerytalną zajmujemy się skutkami a nie przyczynami. Diagnozujecie, że musi zostać podniesiony wiek emerytalny, ponieważ za paręnaście lat będzie nas kilka milionów mniej. Trzeba sobie zadać pytanie czy tak rzeczywiście musi być _ - podkreślił poseł SP. Jaki zwrócił uwagę, że _ Polki w Wielkiej Brytanii rodzą 2,5 dziecka, a Polki w naszym kraju rodzą 1,3 dziecka _. _ To pokazuje, że Polki chcą mieć dzieci, tylko muszą mieć do tego dobre warunki ekonomiczne, których nie chcecie im zapewnić _ - mówił poseł SP, trzymając w ręku dziecięce buciki. Takie same buciki na swoich pulpitach mieli wszyscy posłowie Solidarnej Polski.

Posłowi SP odpowiedział szef klubu PO Rafał Grupiński. _ Najwyższą oznaką patriotyzmu w czasach pokoju, w wolnym państwie, wolnej Polsce, jest praca na jej rzecz. Jeśli nie chcecie dłużej pracować na Polskę, która musi gonić najwyżej rozwinięte kraje to to powiedzcie, będziemy was utrzymywać, trudno _ - powiedział Grupiński.

W głosowaniu posłowie odrzucili wniosek o przerwę.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymochowicz szczerze o Tusku: Zależy mu na pozorach Specjalista ds. wizerunku tłumaczy, dlaczego premier nie został twarzą reformy emerytur.
Muszą być wyjątki w systemie emerytalnym _ W każdym państwie Unii Europejskiej są wyjątki w systemie emerytalnym _, twierdzi była minister pracy Jolanta Fedak.
PSL stawia się PO. Emerytury trzeba jednak zreformować Reforma emerytalna mocno zachwiała koalicją PO-PSL. Według prezesa NBP _ najważniejszą rzeczą jest, aby ta reforma weszła w życie _.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)