Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Poszukiwania gazu przerwały okręty wojenne. Sprawa trafiła do Brukseli

13
Podziel się

Włoski koncern energetyczny znalazł się w samym środku dyplomatycznego konfliktu. Bardzo gorącego konfliktu - jedna ze stron postanowiła wykorzystać marynarkę wojenną.

Turecka korweta (fot. ilustracyjne)
Turecka korweta (fot. ilustracyjne) (MC2 John Herman via Wikimedia Commons)
bEreVqnF

Minister spraw zagranicznych Cypru Joanis Kasulidis ujawnił w rozmowie z telewizją RIK, że sześć tureckich okrętów wojennych zablokowało prace statku poszukującego podmorskich złóż gazu ziemnego. Do zajścia doszło na wschód od wyspy w okolicach Larnaki, niedaleko granicy między strefą buforową rozdzielającą część turecką od tej rządzonej z Nikozji.

Sprawa jest o tyle gorąca, że zaangażowane są w nią rządy przynajmniej trzech państw – Turcji, Cypru i Włoch. Informacja o ryzykownych manewrach tureckich okrętów trafiła również do Brukseli.

Zobacz także: Zobacz też, jak wygląda północna część wyspy:
bEreVqnH

Zdaniem rządu w Ankarze, blokada poszukiwań gazu przez koncern ENI (w 30 proc. kontrolowany przez włoski rząd – red.) we współpracy z cypryjskim rządem pogwałciłoby prawa tureckich mieszkańców wyspy. Warto przypomnieć, że dzień wcześniej, 8 lutego, poinformowano, że na innej działce pod dnem morza u wybrzeży Cypru odnaleziono potężne złoże gazu.

Cypr jest podzielony od 1974 r. Południowa część wyspy zamieszkiwania przez Greków cypryjskich jest niepodległym, ale nieuznawanym przez Turcję państwem, które od 2004 r. należy do Unii Europejskiej. Północ wyspy to nieuznawana przez większość świata Turecka Republika Cypru Północnego. Oba regionu oddziela kilkumetrowa strefa buforowa.

bEreVqoi
wiadomości
KOMENTARZE
(13)
az
3 lata temu
Erdogan pokazuje pazurki.
sławomir
3 lata temu
Panowie jest szansa naszej OJCZYZNY !kopalnie no te nierentowne
xxx
3 lata temu
nowy mur Moskiewski na cyprze
bEreVqoj
aha
3 lata temu
[QUOTE] Południowa część wyspy zamieszkiwania przez Greków [/cytat] [cytat] Oba regionu oddziela kilkumetrowa strefa buforowa [/QUOTE]
rob
3 lata temu
Typowo rosyjska zagrywka