Notowania

gaz
11-02-2018 (17:24)

Poszukiwania gazu przerwały okręty wojenne. Sprawa trafiła do Brukseli

Włoski koncern energetyczny znalazł się w samym środku dyplomatycznego konfliktu. Bardzo gorącego konfliktu - jedna ze stron postanowiła wykorzystać marynarkę wojenną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MC2 John Herman via Wikimedia Commons)
Turecka korweta (fot. ilustracyjne)

Minister spraw zagranicznych Cypru Joanis Kasulidis ujawnił w rozmowie z telewizją RIK, że sześć tureckich okrętów wojennych zablokowało prace statku poszukującego podmorskich złóż gazu ziemnego. Do zajścia doszło na wschód od wyspy w okolicach Larnaki, niedaleko granicy między strefą buforową rozdzielającą część turecką od tej rządzonej z Nikozji.

Sprawa jest o tyle gorąca, że zaangażowane są w nią rządy przynajmniej trzech państw – Turcji, Cypru i Włoch. Informacja o ryzykownych manewrach tureckich okrętów trafiła również do Brukseli.

Zobacz też, jak wygląda północna część wyspy:

Zdaniem rządu w Ankarze, blokada poszukiwań gazu przez koncern ENI (w 30 proc. kontrolowany przez włoski rząd – red.) we współpracy z cypryjskim rządem pogwałciłoby prawa tureckich mieszkańców wyspy. Warto przypomnieć, że dzień wcześniej, 8 lutego, poinformowano, że na innej działce pod dnem morza u wybrzeży Cypru odnaleziono potężne złoże gazu.

Cypr jest podzielony od 1974 r. Południowa część wyspy zamieszkiwania przez Greków cypryjskich jest niepodległym, ale nieuznawanym przez Turcję państwem, które od 2004 r. należy do Unii Europejskiej. Północ wyspy to nieuznawana przez większość świata Turecka Republika Cypru Północnego. Oba regionu oddziela kilkumetrowa strefa buforowa.

Tagi: gaz, gaz ziemny, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-02-2018

muchoNawet takie śmieszne państewko jak Turcja gra Brukseli na nosie. Do tego doprowadzono Europę i tyle ona teraz warta.

11-02-2018

Olgino stulić mordyZaraz bedą tam też ruscy z bronią chemnioczną i kopciuchem Kuzniecowem.

11-02-2018

emiljeżeli Włosi i Grecy nie wyślą swoich okrętów natychmiast to Turcja nabierze śmiałości jeżeli są to wody należące do uznawanych przez Swiat Greków … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)