Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Praca w upały. Ponad 300 skarg do Głównego Inspektora Pracy

Praca w upały. Ponad 300 skarg do Głównego Inspektora Pracy

Pracownicy mają dość wysokich temperatur. Fot. Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Pracownicy mają dość wysokich temperatur.

Pracownicy mają dość wysokich temperatur i związanych z nimi trudnych warunków pracy w firmach. Piszą więc skargi do Inspekcji Pracy.

Żar wciąż leje się z nieba. Tylko od maja do końca lipca do Głównego Inspektora Pracy przesłano aż 308 skarg od pracowników na pracodawców, którzy nie zapewniają im właściwych warunków w czasie skrajnych temperatur – informuje WNP.

Główne zarzuty wobec pracodawców to zbyt wysokie temperatury w miejscu pracy oraz brak zimnych napojów. Wysoka temperatura, brak klimatyzacji, duchota - praca, w warunkach, które panują w Polsce od kilku tygodni, to prawdziwy koszmar.

Upały w pracy - co szef musi zapewnić pracownikom?

 

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, wysoka temperatura na stanowisku pracy ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo zatrudnionych, ich stan psychofizyczny, a także wydajność. Dlatego pracodawca ma obowiązek zadbać o to, by skutki upałów nie były zbyt uciążliwe dla pracowników.

Gdy temperatura w pomieszczeniach przekracza 28 st. C, a na otwartej przestrzeni 25 st. C, pracodawca ma obowiązek zapewnić nieodpłatne zimne napoje.

Czytaj również: Upały wykańczają Polskę. Firmy wypuszczają pracowników wcześniej

Przepisy nie określają jednak szczegółowo maksymalnej temperatury, w której pracownik ma prawo odmówić pracy. Mimo to, część z pracodawców skraca czas pracy.

Część placówek Poczty Polskiej puszcza pracowników już o 13. Podobnie dzieje się w ZUS. Jak informowaliśmy na początku sierpnia, gdy fala afrykańskiego powietrza zalała Polskę, wcześniej odsyłani do domu są pracownicy rektoratu Uniwersytetu Gdańskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Najbliższe dni mają być upalne, z temperaturą sięgającą nawet 35 stopni Celsjusza. W takie dni pracodawcy mają dodatkowe obowiązki wobec zatrudnionych. Jednym z nich jest zapewnienie pracownikom wystarczającej ilości płynów.

upał, praca, woda, prawo 102 862 1:17

REKLAMA
Komentarze
Zgłoś
Zgadzam się z opinią
0
Nie zgadzam się z opinią
0
~Husain Bareak Obama 5 godzin i 55 minut temu

a drugim?

odpowiedz

Zobacz także

Burza w Mikołajkach. Zobacz nagranie z portu

Burza w Mikołajkach. Zobacz nagranie z portu

Wiadomości
W piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa po raz pierwszy wysłało ostrzeżenia przed burzami. Alarm dotarł również do żeglujących po jeziorach w Mikołajkach. Na godzinę przed burzą otrzymali też informację o tym, że trzeba wracać do portu. Film z kapitanatu mariny w Mikołajkach pokazuje, jak niebezpieczny byłby powrót podczas burzy.
Rytel: rok po nawałnicy

Rytel: rok po nawałnicy

Wiadomości
W ciągu dosłownie kilku minut w nocy z 11 na 12 sierpnia huraganowy wiatr zniszczył ok. 80 tys. hektarów lasów na Pomorzu, Kaszubach i w Wielkopolsce. Wiatr łamał jak zapałki m.in. stuletnie sosny w okolicach Rytla w Borach Tucholskich.Krótko po ustaniu wichury do lasów wjechał ciężki sprzęt: harwestery i forwardery. Leśnicy mieli do uprzątnięcia blisko 10 mln metrów sześciennych drzew. W samym nadleśnictwie Rytel, aż 2 mln metrów sześciennych. Do końca lipca 2018 r. leśnikom udało się wywieźć z lasu do 6,6 mln metrów sześciennych drewna. Tylko z terenu Wielkopolski wywieziono 46 pociągów i 19 tysięcy samochodów ciężarowych drewna. Po uporządkowaniu terenu lasu leśnicy rozpoczną sadzenie nowych drzew. Już gromadzą ich nasiona. By Bory Tucholskie mogły znów szumieć potrzeba ok. 2 ton nasion sosny. By odtworzyć to, co zniszczył wiatr trzeba będzie tam posadzić 135 mln sadzonek.
Rytel - rok po tragicznej nawałnicy

Rytel - rok po tragicznej nawałnicy

Wiadomości
Rok po tragicznej nawałnicy, która przeszła w okolicach pomorskiego Rytla, reporterzy Wirtualnej Polski odwiedzili to miejsce, by sprawdzić czy sytuacja mieszkańców uległa poprawie.
Mieszkańcy bloku przy ul. Piaskowej 9 o przymusowym wykwaterowaniu

Mieszkańcy bloku przy ul. Piaskowej 9 o przymusowym wykwaterowaniu

Wiadomości
Lokatorzy 147 mieszkań muszą opuścić budynek z całym swoim dobytkiem we wrześniu. Powodem są odkryte po 9 latach od oddania bloku do użytku "poważne błędy projektowe".
Najbardziej niebezpieczny narkotyk coraz popularniejszy

Najbardziej niebezpieczny narkotyk coraz popularniejszy

Wiadomości
Fentanyl jest silniejszy od morfiny i uzależnia bardziej niż heroina. Można go dostać jako lek na receptę, pojawia się także w mieszankach dopalaczy. Początkowo substancja była stosowana u chorych na nowotwory w celu uśmierzenia bólu. Dożylnie działa natychmiast, doustnie po ok. 30-60 minutach. Substancja ta niweluje ból i odurza organizm do 6 godzin. Od kilku lat jest intensywnie rozprowadzana na "czarnym rynku". Jak podaje "The Guardian", w Wielkiej Brytanii liczba zgonów z powodu fentanylu wzrosła o 30 proc. W Polsce o tej substancji zrobiło się głośno jako o składniku dopalaczy W ciągu jednego tygodnia.
#JedziemyWPolskę. Nowy cykl Wirtualnej Polski

#JedziemyWPolskę. Nowy cykl Wirtualnej Polski

Wiadomości
Wirtualna Polska to nie tylko Warszawa. Nie tylko Gdańsk, Wrocław, Kraków, Poznań, ale również Rytel, Pawłowice, Świebodzin. W ramach akcji "JedziemyWPolskę” nasi reporterzy ruszają w trasę, by lepiej poznać Was i wasze potrzeby. Coś ciekawego, ważnego dzieje się w Waszej miejscowości? Piszcie. Czekamy!
Eksplozja rakiety nad placem zabaw. Nagranie świadka

Eksplozja rakiety nad placem zabaw. Nagranie świadka

Wiadomości
Izraelskie wojsko opublikowało nagranie przerażającego momentu, jak rakieta wystrzelona ze Strefy Gazy przelatuje nad miastem Sderot i eksploduje w powietrzu kilka metrów od placu zabaw, gdzie bawiły się dzieci. Eksplozja wywołała panikę. U dwóch ciężarnych kobiet, na skutek stresu, zaczęły się przedwczesne porody. Dwie osoby zostały ranne. Odłamki rakiety trafiły także w domy i auta. Nagranie jest przykładem jak działa Żelazna Kopuła, czyli izraelski system obrony powietrznej. Rakiety z Gazy zostały wystrzelone po tym, jak Izrael uderzył w posterunki Hamasu.
Niebezpieczny manewr na drodze. Wszystko uchwyciła kamera samochodowa

Niebezpieczny manewr na drodze. Wszystko uchwyciła kamera samochodowa

Wiadomości
Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w poniedziałek w pobliżu miejscowości Żalno w woj. kujawsko-pomorskie. Groźny manewr zarejestrowała kamera samochodowa jednego z kierowców. Sprawa została zgłoszona na policję.
Dumny Morawiecki przechadza się po sklepie z odzieżą patriotyczną

Dumny Morawiecki przechadza się po sklepie z odzieżą patriotyczną

Wiadomości
Mateusz Morawiecki w 74. rocznicę Powstania Warszawskiego odwiedził jeden z warszawskich sklepów z odzieżą patriotyczną. Niekryjący zadowolenia z wizyty premiera właściciel z wielkim zaangażowaniem oprowadzał urzędnika państwowego po stojakach z patriotycznymi dresami. Morawiecki z wielkim zaangażowaniem przeglądał asortyment sklepu, po czym udał się do kasy. Myślicie, że premier kupił sobie bluzę z Małym Powstańcem lub symbolem Polski Walczącej?
zus, praca, poczta polska, upały, upał w pracy
Czytaj także
Polecane galerie
Łajdactwo
2018-09-17 19:13
Pan bez trybu cieszy się, że on, kot i socjal mają w sam raz, reszta go nie interesuje.
Taka wspaniała władza wybrana przez suwerena.
anty
2018-08-27 11:16
to przez to, ze trump renegocjowal umowe ograniczającej program nuklearny republiki islamskiej podwyzszyly sie ceny paliw. nie tam przez jakies oplaty emisyjne.
mirek
2018-08-14 14:46
skargi na nowogrodzką
Pokaż wszystkie komentarze (14)