Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kopalni nie stać na pracownicze plany kapitałowe. Tchórzewski broni górników

Kopalni nie stać na pracownicze plany kapitałowe. Tchórzewski broni górników

"Nie" dla PPK w nerentownych kopalniach. To postulat ministra energii Fot. Andrzej Hulimka/REPORTER
"Nie" dla PPK w nerentownych kopalniach. To postulat ministra energii
Zdaniem Tchórzewskiego nie wszystkie kopalnie powinny się zrzucać na pracownicze plany kapitałowe. Minister energii chce wyłączyć z planów górnictwo węgla kamiennego. Uważa, że PPK sprawią, że utrzymanie kopalni będzie kosztowało budżet jeszcze więcej.

Nierentownych kopalni nie stać na składki płacone od 2019 r. na PPK - to według "Rzeczpospolitej" stanowisko ministra Tchórzewskiego. Ma on zabiegać, by z planów wyłączyć całe górnictwo węgla kamiennego. Ze wstępnych wyliczeń resortu wynika, że plany mają kosztować kopalnie dodatkowe 107 mln zł rocznie.

Według związkowców PPK mogą kosztować zakłady jeszcze więcej. Według ministerstwa wprowadzenie w życie projektu sprawi, że górnicy będą do ręki dostawać mniej. To z kolei może sprawić, że górnicy zażądają podwyżek. To postawi natomiast nierentowne kopalnie w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Do pracowniczych planów kapitałowych dorzucą przede wszystkim pracodawcy. Zobacz wideo:

Co na to resort finansów? W oficjalnej korespondencji do Tchórzewskiego pisze, że póki co, nie uwzględnienia tego postulatu. Ministerstwo mówi, ze pracownicy branży górniczej będą mogli odmówić przystąpienia do PPK na takich samych zasadach jak przedstawiciele wszystkich innych branż w Polsce.

Rząd chce ruszyć z PPK w połowie przyszłego roku. Każdemu pracownikowi, który będzie chciał oszczędzać w ten sposób, pracodawcy mają dokładać 1,5 proc. jego pensji.

Czytaj też: Pracownicze plany kapitałowe później i po nowemu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Suweren
2018-08-04 09:41
Czyli co ???? Ponad 7 miliardów z naszych podatków wpakowane w uzdrowienie górnictwa śląskiego ostało przejedzone. Kopalnie nadal nierentowne a jedynym efektem jest wzrost cen prądu. Ktoś tu beknie po zmianie władzy.
kapitalista
2018-08-03 22:02
SPRYWATYZOWAĆ KOPALNIE!
Różowa Pantera
2018-08-03 20:45
I co? PiS-owski reżim za m.in. moje pieniądze z podatków dopłaca do nierentownych kopalni, bo ktoś tam pójdzie na bezrobocie jak nie dopłacą?
Pokaż wszystkie komentarze (22)