Notowania

ekonomia
03.08.2018 06:23

Kopalni nie stać na pracownicze plany kapitałowe. Tchórzewski broni górników

Zdaniem Tchórzewskiego, nie wszystkie kopalnie powinny się zrzucać na pracownicze plany kapitałowe. Minister energii chce wyłączyć z planów górnictwo węgla kamiennego. Uważa, że PPK sprawią, że utrzymanie kopalni będzie kosztowało budżet jeszcze więcej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)
"Nie" dla PPK w nerentownych kopalniach. To postulat ministra energii

Zdaniem Tchórzewskiego nie wszystkie kopalnie powinny się zrzucać na pracownicze plany kapitałowe. Minister energii chce wyłączyć z planów górnictwo węgla kamiennego. Uważa, że PPK sprawią, że utrzymanie kopalni będzie kosztowało budżet jeszcze więcej.

Nierentownych kopalni nie stać na składki płacone od 2019 r. na PPK - to według"Rzeczpospolitej"stanowisko ministra Tchórzewskiego. Ma on zabiegać, by z planów wyłączyć całe górnictwo węgla kamiennego. Ze wstępnych wyliczeń resortu wynika, że plany mają kosztować kopalnie dodatkowe 107 mln zł rocznie.

Według związkowców PPK mogą kosztować zakłady jeszcze więcej. Według ministerstwa wprowadzenie w życie projektu sprawi, że górnicy będą do ręki dostawać mniej. To z kolei może sprawić, że górnicy zażądają podwyżek. To postawi natomiast nierentowne kopalnie w jeszcze trudniejszej sytuacji.

*Do pracowniczych planów kapitałowych dorzucą przede wszystkim pracodawcy. Zobacz wideo: *

Co na to resort finansów? W oficjalnej korespondencji do Tchórzewskiego pisze, że póki co, nie uwzględnienia tego postulatu. Ministerstwo mówi, ze pracownicy branży górniczej będą mogli odmówić przystąpienia do PPK na takich samych zasadach jak przedstawiciele wszystkich innych branż w Polsce.

Rząd chce ruszyć z PPK w połowie przyszłego roku. Każdemu pracownikowi, który będzie chciał oszczędzać w ten sposób, pracodawcy mają dokładać 1,5 proc. jego pensji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ekonomia, krzysztof tchórzewski, emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-08-2018

czytelnikOni żądają podwyżek zawsze, nawet gdy kopalnie zamykają ( sorry: wygaszają). Najgłupsze że tą podwyżkę dostają!! Niech zgadnę: nie chcą płacić na PPK … Czytaj całość

03-08-2018

PiotrZlikwidować i po problemie.

03-08-2018

slawojnie no oczywiści, to nie problem - reszta społeczeństwa zapłaci za górników, mundurowych wszelkiej maści i rolników - będzie super

Rozwiń komentarze (23)