Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pracownicze Plany Kapitałowe przyjęte przez Senat

265
Podziel się

Pracownicze Plany Kapitałowe przyjęte przez Senat. To nowy rządowy program, który pozwoli na zwiększenie zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie z ustawą o PPK pierwsze firmy dołączą do programu w 2019 roku.

Senat przyjął PPK
Senat przyjął PPK (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bDeFXxYl

Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy program. Jego założenia już w sierpniu przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

- Warto to porównać do tego co zrobiła koalicja PO- PSL. Zabrano środki z OFE i one zostały skonsumowane. My przekażemy z budżetu 35-40 mld zł jako zachęta do oszczędzania - stwierdził premier.

bDeFXxYn

Czym są PPK? To w zasadzie długoterminowy program oszczędnościowy. Dla każdego chętnego i pracującego Polaka. Rząd na każdym kroku podkreśla, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie mają nic wspólnego z systemem emerytalnym. Jednak nie ma wątpliwości, że cel mają jeden - sprawić, że Polacy będą więcej pieniędzy na starość. Ale tylko, gdy sami zaoszczędzą.

System zakłada, że do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. W sumie to aż 11 mln osób - 9 mln pracujących w sektorze prywatnym, 2 mln w sektorze publicznym. Do PPK będą podłączani wszyscy pracownicy, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne - niezależnie od formy zatrudnienia. Co ważne – ta zasada nie dotyczy samozatrudnionych.

Zobacz także, czym są PPK

bDeFXxYt

Pieniądze - zebrane na indywidualnym koncie PPK - będą inwestowane przez wyspecjalizowane instytucje finansowe. Ich wyborem zajmą się pracodawcy wspólnie ze związkami zawodowymi. Mówiąc w dużym uproszczeniu - pracodawca podpisze umowę z jednym z uprawnionych podmiotów do zarządzania środkami. Pracownik, zmieniając miejsce pracy, weźmie niejako ze sobą środki do nowego miejsca, i nowego zarządzającego.

Zapis będzie automatyczny, ale z możliwością rezygnacji z programu. By nie uczestniczyć w PPK, trzeba będzie złożyć odpowiednie dokumenty w miejscu zatrudnienia. Deklarację będzie się składało co cztery lata. W innym wypadku po takim okresie zostaniemy automatycznie zapisani.

Od momentu zapisu od pensji pracownika będzie pobierany drobny procent. Dla zarabiających więcej niż pensja minimalna, czyli 2,1 tys. zł, ma to być przynajmniej 2 proc. z pensji brutto - ale pobierane już od pensji netto. Przykład - zarabiając minimalne 2100 zł brutto, na PPK przeznaczymy 42 zł miesięcznie. Ale to nie koniec. Na miesięczną składkę zrzuci się też pracodawca.

bDeFXxYu

On w podstawowej wersji dołoży od siebie 1,5 proc. liczone również od pensji brutto (czyli 31,5 zł). Tutaj jednak stawka będzie jego dodatkowym kosztem zatrudnienia. Do tego co roku do oszczędności dorzuci się państwo w kwocie 240 zł (czyli 20 zł miesięcznie). Obie wartości można dobrowolnie podnieść do 4 proc. - w sumie więc 8 proc. wynagrodzenia trafi na PPK. Zgodzić się na to musi pracownik i pracodawca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDeFXxYO
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(265)
Łajdactwo
2 lata temu
Należało by pójść do Warszawy i ściągnąć spodnie tym tłustym złodziejom i faryzeuszom i takie lanie po tyłkach im zrobić aby na nich przez tydzień nie usiedli. Płacimy wam za rządzenie a nie za upodlenie ludzi pracy i emerytów.
kazimierz
2 lata temu
Tłumacząc z polskiego na nasze: koszty pracy znów wzrosną.Taki jest przekaz dnia tylko czy ciemny lud to kupi?
pesymista
2 lata temu
Pojawiło się następne OFE ??? Tym razem ktoś inny chapnie dobry grosz !!!!
bDeFXxYP
M665
2 lata temu
Przepraszam, z czego państwo dołoży? Jak trzeba nienawidzić Polski, żeby tak nas zadłużać? Kto wam dał takie prawo, kim wy jesteście?
Emeryt
2 lata temu
Wielce szanowny Pan Senator Grzegorz Bierecki zapewne okaże się autorem zmian w emeryturach. Z wielką starannością poprowadzi zbiór składek i powierzy zarządzanie SKOKom. Na koniec okaże się jedynym właścicielem tych środków poprzez zagraniczną spółkę.
Najnowsze komentarze (265)
wissen-alles
2 lata temu
Polska jak zwykle jest 40 lat do tylu w planach emerytalnych, ale gdzie Polska nie jest do tylu? Plany emerytalne w USA (401k) zostaly w kapitalistycznych USA (gdzie oczywiscie robotnik jest strasznie wyzyskiwany) wprowadzone w pocztku lat 1980. I niedobrzy wyzyskiwacze pozwolili robotnikom: 1. Wplacac pieniadze na 401k przed opodatkowaniem, co redukuje podatek od pozostalej sumy 2. Firmy doplacaja do planow $0,50 centow za kazdy dolar od pracownika, az do 6% rocznych zarobkow brutto 3. Obecnie pracownik moze wplacic do $18.500 rocznie. Jezeli ktos prowadzi dzialalnosc gospodarcza to moze wplacic do 50% swoich zarobkow brutto. 3. Pieniadze mozna zaczac wybierac po osiagnieciu 59.5 lat. 4. Pieniadze mozna inwestowac w szeroka game funduszy roznego typu. w zaleznosci od odpornosci na ryzyko. Tym co zaraz powiedza ze investowanie w fundusze to loteria, to powiem ze na tej loterii mozna sporo ugrac jak sie gra 35-40 lat. Nawet pare milionow dolarow, czego i Wam zycze.
znowu to samo
2 lata temu
Ofe zaczęło PO a wykończyło PIS
WyjaśniamŻe
2 lata temu
PPK=Pracownicze Plany Kradzieżowe
CheekyBasterd...
2 lata temu
Żeby oszczędzać trzeba godnie zarabiać, i nie trzeba do tego instytucji finansowych czy ingerencji państwa, będę miał to schowam sobie w słoiku i to w kilku walutach obcych a wam wara od naszych ciężko zarobionych pieniędzy! obiecujecie gruszki na wierzbie a za kilka dekad już was dawno nie będzie a my zostaniemy z literą prawa okradzeni i pozostawieni na lodzie, tak było kiedyś z OFE potem AmberGold itd.itp.
anus
2 lata temu
sratatatatatattaaa ; nawet w to wierzę, mocno wierze, podobnie wierzę, że na dłoni mi kaktus wyrośnie hihihi
kris
2 lata temu
a co z pracującymi 55-65 lat czy to nie ludzie i pracownicy
12
2 lata temu
PPK to lipa
No, trzeba
2 lata temu
by tak jak poprzednio zbudować jakiś ołtarzyk, bożka, na początek by wierni znosili dary, by one się gromadziły by można znowu ukraść jakąś efektowną kwotę. To już było! Wzniesiono ołtarzyk OF-u i okradziono ubezpieczonych jak się zgromadziła odpowiednia sumka. Wzniesiono ołtarzyk Fundusze i okradziono ubezpieczonych jak się zebrała odpowiednia sumka. Już nie czekałem by mnie traktowano jak jelenia i wysłałem 2 młodych by otwierali działalności za granicami tego chłamu.
bDeFXxYH
maja
2 lata temu
ciekawe,na co pis zbiera datki.
Pablo
2 lata temu
Jak państwo coś da to z drugiej strony zabierze wszystko.Okaże się ,że to w majestacie prawa nie nasze.
12
2 lata temu
Ten fundusz to lipa , nie warto wchodzić.
12
2 lata temu
Za dużo niewiadomych. I tak: 1 / czy zgromadzony fundusz na koncie jest dziedziczony? 2 / dlaczego zabierany jest z pensji pracownika procent na emerytury? 3 / Fudusz emerytarny oparty jest o kilka wskazników na 20 lat do przodu. a/ jaka jest pewność że fundusz będzie rósł o 3,5% rocznie b/ jakie koszty obsługi konta?c c/ jaka jest gwarancja że kolejna władza nie zabierze na konta ZUS? pytań jest więcej.
KIRA
2 lata temu
Najgorsze w tym wszystkim jest to, że zarządzać tym kapitałem będzie firma prywatna, a więc potrąci koszty swoje i zainwestuje na giełdzie. Kapitał będzie podlegał grze tzw. "rynkowej", która wcale nie jest rynkowa i ostatecznie tylko wzbogaci się zarządca, który ostatecznie ogłosi upadłość i przepadną nasze pieniądze, pracodawcy i oczywiście dokładka od państwa. Wolę odkładać te 40,-zł. miesięcznie przez całe życie w banku polskim PKO BP.
Adam
2 lata temu
Czy ludzie nierozumieja ze panstwo chce od was pozyczyc pieniadze , zeby nie sprzedawac obligacji . Tam trzeba zaplacic odsetki .a tak to maja piniadze za darmo.beda mieli okazje znow rozdawac.i tak nie przekazecie tych skladek swojej rodzinie
...
Następna strona