Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pracownicze Plany Kapitałowe przyjęte przez Senat

265
Podziel się

Pracownicze Plany Kapitałowe przyjęte przez Senat. To nowy rządowy program, który pozwoli na zwiększenie zabezpieczenia emerytalnego. Zgodnie z ustawą o PPK pierwsze firmy dołączą do programu w 2019 roku.

Senat przyjął PPK
Senat przyjął PPK (Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
bDSgUZYR

Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy program. Jego założenia już w sierpniu przedstawił premier Mateusz Morawiecki.

- Warto to porównać do tego co zrobiła koalicja PO- PSL. Zabrano środki z OFE i one zostały skonsumowane. My przekażemy z budżetu 35-40 mld zł jako zachęta do oszczędzania - stwierdził premier.

bDSgUZYT

Czym są PPK? To w zasadzie długoterminowy program oszczędnościowy. Dla każdego chętnego i pracującego Polaka. Rząd na każdym kroku podkreśla, że Pracownicze Plany Kapitałowe nie mają nic wspólnego z systemem emerytalnym. Jednak nie ma wątpliwości, że cel mają jeden - sprawić, że Polacy będą więcej pieniędzy na starość. Ale tylko, gdy sami zaoszczędzą.

System zakłada, że do PPK zostaną zapisani wszyscy pracujący Polacy w wieku od 19 do 55 lat. W sumie to aż 11 mln osób - 9 mln pracujących w sektorze prywatnym, 2 mln w sektorze publicznym. Do PPK będą podłączani wszyscy pracownicy, za których odprowadzane są składki na ubezpieczenie emerytalne - niezależnie od formy zatrudnienia. Co ważne – ta zasada nie dotyczy samozatrudnionych.

Zobacz także: Zobacz także, czym są PPK
bDSgUZYZ

Pieniądze - zebrane na indywidualnym koncie PPK - będą inwestowane przez wyspecjalizowane instytucje finansowe. Ich wyborem zajmą się pracodawcy wspólnie ze związkami zawodowymi. Mówiąc w dużym uproszczeniu - pracodawca podpisze umowę z jednym z uprawnionych podmiotów do zarządzania środkami. Pracownik, zmieniając miejsce pracy, weźmie niejako ze sobą środki do nowego miejsca, i nowego zarządzającego.

Zapis będzie automatyczny, ale z możliwością rezygnacji z programu. By nie uczestniczyć w PPK, trzeba będzie złożyć odpowiednie dokumenty w miejscu zatrudnienia. Deklarację będzie się składało co cztery lata. W innym wypadku po takim okresie zostaniemy automatycznie zapisani.

bDSgUZZa

Od momentu zapisu od pensji pracownika będzie pobierany drobny procent. Dla zarabiających więcej niż pensja minimalna, czyli 2,1 tys. zł, ma to być przynajmniej 2 proc. z pensji brutto - ale pobierane już od pensji netto. Przykład - zarabiając minimalne 2100 zł brutto, na PPK przeznaczymy 42 zł miesięcznie. Ale to nie koniec. Na miesięczną składkę zrzuci się też pracodawca.

On w podstawowej wersji dołoży od siebie 1,5 proc. liczone również od pensji brutto (czyli 31,5 zł). Tutaj jednak stawka będzie jego dodatkowym kosztem zatrudnienia. Do tego co roku do oszczędności dorzuci się państwo w kwocie 240 zł (czyli 20 zł miesięcznie). Obie wartości można dobrowolnie podnieść do 4 proc. - w sumie więc 8 proc. wynagrodzenia trafi na PPK. Zgodzić się na to musi pracownik i pracodawca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDSgUZZu
emerytury
wiadomości
KOMENTARZE
(265)
Łajdactwo
2 lata temu
Należało by pójść do Warszawy i ściągnąć spodnie tym tłustym złodziejom i faryzeuszom i takie lanie po tyłkach im zrobić aby na nich przez tydzień nie usiedli. Płacimy wam za rządzenie a nie za upodlenie ludzi pracy i emerytów.
kazimierz
2 lata temu
Tłumacząc z polskiego na nasze: koszty pracy znów wzrosną.Taki jest przekaz dnia tylko czy ciemny lud to kupi?
pesymista
2 lata temu
Pojawiło się następne OFE ??? Tym razem ktoś inny chapnie dobry grosz !!!!
bDSgUZZv
M665
2 lata temu
Przepraszam, z czego państwo dołoży? Jak trzeba nienawidzić Polski, żeby tak nas zadłużać? Kto wam dał takie prawo, kim wy jesteście?
Emeryt
2 lata temu
Wielce szanowny Pan Senator Grzegorz Bierecki zapewne okaże się autorem zmian w emeryturach. Z wielką starannością poprowadzi zbiór składek i powierzy zarządzanie SKOKom. Na koniec okaże się jedynym właścicielem tych środków poprzez zagraniczną spółkę.
...
Następna strona