Notowania

wiadomości
14.04.2017 19:08

Prąd z magmy. Wiercą pod wulkanem, żeby mieć tanszą energię

Badacze wywiercili 5-kilometrową dziurę w wygasłym wulkanie na Islandii, żeby dostać się w pobliże pokładów gorącej magmy, z których mogliby pozyskiwać prąd. To pierwszy na świecie tak głęboki otwór na potrzeby geotermii. Ma dawać 10 razy więcej energii niż standardowe odwierty, powstające obecnie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Brenner/Solent News/East News)

Otwór na półwyspie Reykjanes na Islandii badaczce zaczęli wiercić w połowie 2016 roku w ramach wartego 100 milionów dolarów projektu Iceland Deep Drilling Project. W lutym tego roku doszli na prawie 5 tysięcy metrów pod powierzchnią ziemi.

Na tej głębokości, nad warstwą magmy, znaleźli wodę, która przez szczeliny w skałach dostała się tam z oceanu. I to właśnie ona jest powodem radości badaczy. Ma ona bowiem 500 stopni Celjsusza i - jeśli uda się ją wykorzystać - może być idealnym źródłem prądu.

To najgorętszy odwiert na świecie. Woda na tym pułapie występuje już nie w formie cieczy, a w stanie przejściowym między płynem a gazem. Badacze zakładają, że energia, którą potencjalnie uda się z niej sposób uzyskać, będzie o 20 procent tańsza niż ta z tradycyjnych źródeł geotermalnych - czytamy na portalu WysokieNapiecie.pl. Prąd z rekordowej dziury ma zacząć płynąć już za 3-5 lat.

- Gdyby udało się nam zapanować nad parą nadkrytyczną ukrytą we wnętrzu wulkanu, zyskalibyśmy potężne i stabilne źródło prądu. Pomysł ten można zresztą powielić wszędzie tam, gdzie znajdują się młode systemy wulkaniczne. Na Ziemi jest wiele takich miejsc - mówi Wilfred Elders, geolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego, cytowany przez portal. To jeden z liderów Iceland Deep Drilling Project, finansowanego przez firmy energetyczne, islandzki rząd, Unię Europejską i amerykańską Narodową Fundację Nauki.

Już teraz tematem zainteresowali się Brytyjczycy. Jeśli projekt się powiedzie, będą chcieli pozyskiwać z Islandii energię. Londyn i Rejkjawik podpisały nawet porozumienie w sprawie budowy ewentualnego przewodu, który połączyłby obie wyspy. Miałby on tysiąc kilometrów długości i dostarczył prąd do 1,6 mln brytyjskich domostw.

Tagi: wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-04-2017

ANDYOD KIEDY TO PANIE REDAKTORZE WODA MOZE MIC 500 STOPNI CELSJUSZA DZIS TO NIE KAWAL PRIMA*APRILISOWY..............CIEMNOGROD

14-04-2017

PapajNie piszcie o takich rzeczach bo jak doniosą rydzowi to zacznie wiercić za nasza kasę! Już ten stary, świniowaty Belzebub dowiercil się do swoich … Czytaj całość

15-04-2017

bnbw naszym kraju blokuje sie wszystkiego rodzaju prace by potem sprzedac co jeszcze zostalo

Rozwiń komentarze (21)