Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezes NIK ostro o fotoradarach: to maszynka do zarabiania pieniędzy

0
Podziel się:

Krzysztof Kwiatkowski ujawnił, że część urządzeń działa wbrew przepisom.

Prezes NIK ostro o fotoradarach: to maszynka do zarabiania pieniędzy
(Lech Gawuc/REPORTER)
bEJUorat

Potwierdzają się najgorsze przypuszczenia kierowców. Przenośne fotoradary bywają ustawiane przez straże gminne niezgodnie z prawem i służą jako maszynka do zarabiania pieniędzy. _ - Sprawdzimy, czy to, gdzie jest ustawiany fotoradar jest uzasadnione względami bezpieczeństwa, czy względami dotyczącymi wpływów do budżetu - _zapowiedział Krzysztof Kwiatkowski, prezes Najwyższej Izby Kontroli.

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że trwająca kontrola radarów wykazała, że część z urządzeń, wbrew przepisom, jest umieszczana w miejscu, które nie zostało uzgodnione z policją.

_ - Często jest tak, że straże gminne umieszczają je, nie w miejscach gdzie jest zagrożenie bezpieczeństwa, a w miejscach gdzie jest duże prawdopodobieństwo, że kierowcy przekroczą dozwoloną prędkość. Fotoradary nie są urządzeniami do zapewniania dochodów do budżetów, ale do poprawy bezpieczeństwa na drogach - _ powiedział prezes NIK.

bEJUorav

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/194/257730_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/siekiera-benzyna-ciezarowka-i-slowem-walcza-z-fotoradarami-od-lat-ale-jak-zapewniaja-nie-sa-ich-wrogami,0,1231882.html) *Siekierą walczą z fotoradarami * Wilhelm Tell, Zorro czy _ Ognista Dwójka _ - łączy ich jedno. Wkroczyli na wojenną ścieżkę z fotoradarami. To jego zdaniem oznacza, że wiele urządzeń stoi nie w tych miejscach, gdzie dochodziło do wypadków drogowych. _ - Sama czynność mierzenia prędkości w miejscu nie uzgodnionym z policją, nie daje podstawy do tego, żeby kwestionować wynik takiego badania - _wyjaśnił.

_ - Niezgodne z prawem ustawienie fotoradaru nie zwalnia jednak kierowców z obowiązku zapłacenia mandatu za zbyt szybką jazdę - _ dodaje prezes NIK.

NIK będzie kontrolował ustawienie radarów stacjonarnych i przenośnych. Przedmiotem badania jest również to, czy sprzęt wykorzystywany do tego typu badań ma odpowiednią homologację - powiedział.

Burza wokół radarów typu Iskra-1 wybuchła po tym, jak reporterowi TVN24 udało się przetestować urządzenie i odkryć, że daje błędne odczyty. Sprawdził nim m.in. stojący samochód, a także pojazdy jadące obok siebie. W obu przypadkach pomiary wykonane przez _ suszarkę _ były błędne. Iskry nie są w stanie wskazać dokładnie, który z pojazdów znajdujących się na drodze jedzie z jaką prędkością, a ich działanie może zakłócić np. włączona klimatyzacja.

bEJUoraB

Krzysztof Kwiatkowski dodał również, że wyniki prowadzonej przez NIK kontroli fotoradarów zostaną przekazane opinii publicznej w pierwszym półroczu przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Fotoradary poprawiają bezpieczeństwo? Jest kontrola NIK sprawdza, czy za wyborem lokalizacji stało chęć zmniejszenia liczby wypadków, czy zwiększenia wpływów do budżetu.
Prezes NIK dla Money.pl: Prześwietlimy budżet Krzysztof Kwiatkowski zapowiada zmasowane kontrole.
Radary policji nielegalne? Prokuratura bada sprawę - _ Sprawdzamy ich odporności na zaburzenia elektromagnetyczne _ - mówi przedstawiciel Warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Co z mandatami?
bEJUoraW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)