Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Producent popularnych słodyczy liczy zyski. I powoli szykuje się do wyjścia z giełdy

6
Podziel się:

Colian Holding odnotował 17,89 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2018 r. wobec 9,7 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Colian produkuje Grześki, ciastka Jeżyki, napoje Hellena oraz wafle Familijne. W portfolio ma też czekolady Goplana
Colian produkuje Grześki, ciastka Jeżyki, napoje Hellena oraz wafle Familijne. W portfolio ma też czekolady Goplana (Bartosz Wawryszuk)

Producent wafelków Grześki, ciastek Jeżyki i napojów Hellena pochwalił się zyskiem. Colian Holding odnotował 17,89 mln zł w pierwszym kwartale 2018 roku. Rok wcześniej było to 9,7 mln zł.

Colian to jeden z najpopularniejszych w Polsce producentów słodyczy. Do niego należą takie marki jak Goplana, Jutrzenka, Solidarność, a także Grześki i Jeżyki. W skład grupy wchodzą też napoje z logo Hellena czy przyprawy Appetita. Firma właśnie podsumowała pierwszy kwartał 2018 roku. I jest na plusie.

Zagranica napędziła zysk

Firma zyskała dzięki sprzedaży słodyczy na rynkach zagranicznych. "Najważniejszy dla Grupy Colian Holding segment słodyczy zanotował wzrost sprzedaży rok do roku w I kwartale 2018 roku przede wszystkim dzięki wzrostowi sprzedaży na rynkach zagranicznych, w tym w wyniku przejęcia producenta słodyczy w Irlandii" - można przeczytać w komunikacie.

W grudniu 2017 roku spółka podpisała umowę nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym irlandzkiej spółki pod firmą Lily O'Brien's Holding Limited (LOBH) za 33,82 mln euro. Spółka jest producentem i dystrybutorem wyrobów czekoladowych oraz deserów klasy premium pod marką Lily O'Brien's - oferowanych na rynkach Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA i Australii.

Zysk operacyjny wyniósł 14,68 mln zł wobec 10,35 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 231,01 mln zł w I kw. 2018 r. wobec 210,4 mln zł rok wcześniej.

"Grupa kapitałowa Colian Holding zanotowała +9,8% wzrost rok do roku skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży za I kwartał 2018 roku, głównie dzięki przejęciu LOBH w segmencie słodyczy oraz wzrostowi aktywności segmentu logistyki. W tym okresie segment słodyczy zanotował wzrost sprzedaży o +12% r/r (+16,2 mln zł), segment napojów o +4% r/r (+1,2 mln zł), a spadek segment kulinarny -18,7% r/r (-4,6 mln zł). Wyróżniony w ubiegłym roku segment logistyki zanotował wzrost przychodów o +39,1% r/r (+7,5 mln zł). Nowością Grupie Colian jest segment lodów, których sprzedaż zapoczątkowano w 2018 rok i wyniosła ona 0,2 mln zł w I kwartale br." - czytamy w komunikacie.

Producent rezygnuje z giełdy?

Spółka Colian szykuje się do opuszczenia giełdy. Porozumienie inwestorów, w którego skład wchodzi m.in. rodzina Kolańskich, wzywa wszystkich posiadaczy akcji do sprzedaży udziałów.

Około 40 proc. wszystkich udziałów Coliana należy do rodziny Kolańskich. Mowa o prezesie Janie Kolańskim i należących do niego spółkach AllumaInvest oraz Ziołopex i Barbarze Kolańskiej. Zawarli oni porozumienie z innymi akcjonariuszami: Colian Holding oraz Ipopema 21 FIZAN. Razem zamierzają wykupić akcje od pozostałych udziałowców.

Łącznie porozumienie ma 78 proc. i liczy na pozyskanie pozostałych 22 proc. W tym celu wezwali wszystkich posiadaczy akcji do sprzedaży im łącznie 41 mln 858 tys. 454 akcji Coliana. Za każdą płacą po 3,76 zł.

Zapisy w wezwaniu rozpoczną się 20 kwietnia, a zakończą się 14 czerwca 2018 roku.

Po co rodzinie Kolańskich i ich partnerom wszystkie akcje? W komunikacie prasowym wskazują, że umożliwi to wycofanie firmy z giełdy. W związku z tym łatwiej będzie zarządzającym skupić się na działalności i realizacji strategii rozwoju w kraju i za granicą. Więcej szczegółów na razie nie zdradzają.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Monick
rok temu
Czy Tusk zaprzeczy że przyjmie nielegalnych emigrantów z nakazu Brukseli ?
Kamarta
5 lata temu
Ciekawy ruch :) nie ma jak to firmy rodzinne :)
Rovert
6 lat temu
Ściągnięcie kapitału z giełdy potem zbicie kursu wysisniecie drobnych inwestorów PiS powinien to ukrucić
Misio
6 lat temu
To już prawdziwa plaga ... najpierw szumne wejście na giełdę aby pozyskać kapitał ... a kiedy już wypracuje zyski to wychodzi z parkietu. Takie numery powinny być zakazane albo obłożone przymusowym podatkiem/opłatą dla posiadaczy akcji w perspektywie 3 lat do przodu.
Jan Kolański
6 lat temu
Cwaniaki kolańskie.