Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Program emerytalny PiS. Podatek Belki dla oszczędzających na emeryturę do likwidacji? Minister pracy: nie wykluczam

0
Podziel się

W programie #dziejesienazywo gościła u nas minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Pytaliśmy o plany rządu PiS. M.in. to, czy rząd zamierza promować oszczędzanie, poprzez zmiany w systemie emerytalnym.

Program emerytalny PiS. Podatek Belki dla oszczędzających na emeryturę do likwidacji? Minister pracy: nie wykluczam
(STEFAN MASZEWSKI/REPORTER)
bEgYKGkB

W programie #dziejesienazywo gościła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zapytaliśmy o plany rządu, między innymi o to, czy rząd zamierza promować oszczędzanie, poprzez zmiany w systemie emerytalnym.

- Rzeczywiście ten trzeci filar nie zafunkcjonował zbyt mocno - powiedziała money.pl minister Rafalska. Zwróciła uwagę, że Polacy najczęściej deklarują, że nie stać ich na oszczędzanie, dlatego rząd będzie starał się zachęcać do odkładania pieniędzy na starość.

bEgYKGkD

Jakie to mogłyby być zachęty? Minister Rafalska nie wyklucza likwidacji istniejących podatków. - Można pójść w tym kierunku, w którym oszczędzanie na III filarze będzie wolne od podatku Belki - zadeklarowała w studiu Wirtualnej Polski.

Tak zwany III filar to indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego oraz pracownicze programy emerytalne. Już teraz takie oszczędzanie może być z podatku Belki zwolnione, jednak warunki są mocno restrykcyjne: w przypadku IKE trzeba opłacać je przez co najmniej 5 lat kalendarzowych, a zwolnienie z podatku obowiązuje dopiero po ukończeniu 60. roku życia. Jest też limit roczny środków, jaki można w ten sposób odłożyć w III filarze. Jeśli ktoś chce odkładać więcej, musi korzystać z tradycyjnych form oszczędzania i dzielić się z fiskusem zyskami.

bEgYKGle
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)