Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Projekt ustawy budżetowej pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. UE

0
Podziel się:

Na rozpatrywane przez komisję wydatki budżetowe składają się m.in. składka Polski do budżetu UE, współfinansowanie projektów z udziałem środków europejskich, wydatki związane ze wspólną polityką rolną UE oraz wynagrodzenia dla ponad 100 urzędników służby cywilnej.

Projekt ustawy budżetowej pozytywnie zaopiniowany przez Komisję ds. UE
(ESCALA)

Sejmowa komisja ds. Unii Europejskiej jednogłośnie przyjęła we wtorek pozytywną opinię na temat rządowego projektu budżetu na 2016 r. w zakresie wydatków związanych z członkostwem w Unii. Zgodnie z szacunkami przedstawionymi przed komisją łącznie mają one wynieść ok. 24 mld zł.

Na rozpatrywane przez komisję wydatki budżetowe składają się m.in. składka Polski do budżetu ogólnego UE, współfinansowanie projektów z udziałem środków europejskich, utrzymanie programów już zrealizowanych, wydatki związane ze wspólną polityką rolną UE oraz wynagrodzenia dla ponad 100 urzędników służby cywilnej.

Największą część przewidywanych wydatków na cele związane z członkostwem naszego kraju w Unii stanowi składka Polski do budżetu ogólnego UE (blisko 20 miliardów złotych). Jak mówiła koreferująca przed komisją tę część projektu budżetu posłanka Monika Wielichowska (PO), "dane wykazują, że od czasu wejścia Polski do UE, składka systematycznie wzrasta". Jednocześnie - dodała - "udział składki w relacji do PKB utrzymuje się na stabilnym poziomie, natomiast w relacji do wydatków ogólnych budżetu państwa, ulegnie ona obniżeniu".

Kolejne największe części wydatków budżetowych związane z członkostwem w UE stanowią niespełna 4 miliardy złotych, które mają zostać przeznaczone na współfinansowanie projektów europejskich oraz 370 milionów na utrzymanie wdrożonych już programów (w tym koszty eksploatacji związanych z nimi systemów informatycznych). Kilkadziesiąt milionów złotych pochłonąć mają wydatki na administrację, wynagrodzenia dla urzędników służby cywilnej zajmujących się problematyką unijną oraz inne koszty personalne.

Według Wielichowskiej, "wysokość wpłat środków własnych w porównaniu do planowanych środków, jakie w przyszłym roku Unia Europejska przekaże Polsce, czyli ponad 62 mld, świadczy o tym, że Polska będzie beneficjentem netto". Polska zyska ponad 40 mld złotych. - To bardzo wysoka kwota, choć niższa niż w niektórych wcześniejszych latach, ale jest to związane z uruchamianiem środków w ramach kolejnych perspektyw finansowych - dodała.

Komisja ds. UE jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała przedstawiony na wtorkowym posiedzeniu projekt budżetu. Stanowisko komisji przedstawić ma na posiedzeniu komisji finansów publicznych posłanka Agata Borowiec (PiS).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)