Notowania

Projekt PiS o OFE nie podoba się koalicji

Sejm rozpatrzy projekt PiS dotyczący zmian w systemie emerytalnym. Inne partie go krytykują.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Momot)

W przyszłym tygodniu Sejm, obok rządowej propozycji zmian w systemie emerytalnym, ma też zająć się projektem przedstawionym przez PiS. Rząd chce zmniejszenia składki przekazywanej z ZUS do OFE. PiS proponuje, by był wybór, czy oszczędzać na emeryturę w ZUS czy w OFE.

Posłowie PO, PSL i PJN, krytycznie oceniają propozycję PiS. SLD ma określić swe stanowisko w sprawie propozycji zmian dotyczących OFE - zarówno rządowych, jak i PiS - we wtorek.

Projekt PiS zakłada, że każdy wchodzący na rynek pracy będzie mógł zdecydować czy powierzyć część pieniędzy OFE, czy przekazać pieniądze do ZUS i liczyć na wyższą emeryturę z I filaru. Dodatkowo ubezpieczony będzie mógł określić, jaką część składki ZUS odprowadzi do OFE; na poziomie 2 proc, 3 proc., 4 proc., 5 proc., 6 proc., albo 7,3 proc.

Według projektu podobną decyzję będą mogli podjąć wszyscy ubezpieczeni, którzy zawarli umowy z OFE, a więc wszyscy ubezpieczenie urodzeni po 1968, oraz ubezpieczeni urodzeni w latach 1949-68, którzy w 1999 roku wybrali OFE. Decyzję będzie można zmieniać nie częściej niż na dwa lata.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej
- _ Wyszliśmy z założenia, że każdy obywatel powinien mieć wybór, czy chce mieć wypłacaną emeryturę z ZUS, bezpieczną stabilną i otrzymywaną od państwa, czy z OFE. Oczywiście po zasięgnięciu odpowiedniej i rzetelnej informacji. Z kolei, jeśli ktoś chce oszczędzać na emeryturę w OFE, bardziej agresywnie, to też ma wybór. Wówczas jego środki inwestowane są na giełdzie papierów wartościowych, co wiąże się z ryzykiem _ - powiedziała posłanka PiS Małgorzata Sadurska, która ma prezentować w Sejmie projekt.

Zaznaczyła, że projekt PiS daje też możliwość zmiany - co dwa lata - OFE na ZUS. - _ To jest czas, kiedy można prześledzić analizy funduszy emerytalnych, zbadać rynki, na których inwestują _ - mówiła Sadurska. Podkreśliła, że ważną kwestią proponowaną przez PiS jest zniesienie instytucji losowania OFE. - _ Teraz, jeśli ktoś nie wybierze funduszu, to następuje losowanie, do jakiego funduszu zostanie przyłączony. Chcemy znieść tę instytucję i dać każdemu obywatelowi wybór _ - podkreśliła Sadurska.

Zdaniem posłanki, projekt PiS jest lepszy od rządowego, ponieważ został stworzony _ dla emerytów _, a projekt rządowy został napisany - według niej - głównie po to, aby nie powiększyć deficytu budżetowego. Sadurska przyznała, że propozycje PiS nie rozwiązują wszystkich problemów. - _ Powinniśmy tworzyć warunki dla młodych ludzi, w wieku produkcyjnym, aby nie wyjeżdżali za granicę, ponieważ demografia w wypłacie emerytur jest bardzo ważna _ - podkreśliła posłanka PiS.

Natomiast zdaniem posła PO Andrzeja Halickiego, _ propozycje PiS to żadne propozycje _. - _ Jest pewne, że w obecnym stanie nie możemy zostawić systemu emerytalnego. Dlatego rząd wprowadzi pewne zmiany w OFE, gdzie emeryci będą mieli gwarancję świadczeń emerytalnych _ - powiedział Halicki.

Również PSL nie poprze propozycji PiS. Szef klubu ludowców Stanisław Żelichowski powiedział PAP odnosząc się do projektu PiS, że _ byłby to koniec systemu emerytalnego, który m.in. tworzyliśmy w 1999 roku _. - _ W ustawie był zapis, że po kilku latach nastąpi weryfikacja tego systemu. Byliśmy przecież pionierami wprowadzając takie zasady. Aktualnie rząd zweryfikował ten system i doszliśmy do kompromisu. Poprzemy projekt rządowy, a nie PiS _ - oświadczył szef klubu PSL.

Projektu PiS nie akceptuje też klub PJN. - _ Uważamy, że to jest zły projekt, ponieważ nie odciąża budżetu państwa. Ideą OFE było odciążenie budżetu oraz mobilizowanie Polaków, aby pracowali legalnie i pomnażali pieniądze przekazywane na emerytury _ - powiedział rzecznik klubu PJN Lucjan Karasiewicz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/28/t134940.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pis;atakuje;specjalistow;od;mirazy,108,0,792172.html) PiS atakuje "specjalistów od miraży"
Według niego, _ OFE w obecnym kształcie są dobrym rozwiązaniem, jednak trzeba je zmodyfikować, rozszerzyć możliwość tworzenia kont OFE _. - _ Np. banki powinny mieć możliwość tworzenia funduszy, co zwiększyłoby konkurencję i obniżyłoby opłaty i efektywność OFE _ - uważa poseł PJN.

Natomiast SLD - jak powiedział rzecznik prasowy SLD Tomasz po piątkowym roboczym spotkaniu klubu Sojuszu z Zarządem Krajowym partii - podejmie stanowisko w sprawie zmian w OFE - także w sprawie propozycji PiS - we wtorek.

Z kolei rządowy projektu zmian w OFE zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Według propozycji rządu zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki te będą też waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i inflacji. Rząd chce, by zmiany weszły w życie od 1 maja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/221/t134877.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rostowski;kontra;balcerowicz;-;w;poniedzialek;za;tydzien,49,0,792625.html) Rostowski kontra Balcerowicz - w poniedziałek za tydzień Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że chce jak najszybciej wprowadzić zmiany w emeryturach mundurowych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;niezdecydowany;zastanawia;sie;nad;ofe,169,0,792489.html) Prezydent niezdecydowany. Zastanawia się nad OFE Komorowski uważa jednak, że rządowa propozycja nie stanowi zagrożenia dla wysokości emerytur.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t132008.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/borowski;zmiany;w;ofe;to;nie;skok;na;kase,253,0,791805.html) Borowski: Zmiany w OFE to nie skok na kasę Nie wszyscy rozumieją, że ZUS się zmienił i nie działa już tak jak kiedyś.
Tagi: obniżenie składki do ofe, ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz