Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja uzdrowisk w Polsce. Są przeciwnicy

0
Podziel się:

- Stajemy dzisiaj w obronie polskich uzdrowisk - oświadczył rzecznik SLD Dariusz Joński.

Prywatyzacja uzdrowisk w Polsce. Są przeciwnicy
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

SLD i OPZZ przeciwstawiają się prywatyzacji uzdrowisk - oświadczył rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Politycy SLD przekonywali, że żadne z przeznaczonych do prywatyzacji uzdrowisk nie przynosi strat. Zaapelowali do ministra skarbu o wycofanie się z tych planów.

Sprawą prywatyzacji uzdrowisk zajęła się na środowym posiedzeniu sejmowa Komisja Zdrowia. Przed posiedzeniem komisji SLD zorganizował konferencję prasową w Sejmie, podczas której opowiedział się przeciwko prywatyzacji uzdrowisk.

_ - Stajemy dzisiaj w obronie polskich uzdrowisk _ - oświadczył rzecznik SLD. Jak donosiły w czerwcu media, Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać uzdrowiska w Ciechocinku, Lądku-Zdroju, Kołobrzegu, Busku-Zdroju, Rymanowie i Świnoujściu. Jedynym, które ma pozostać w rękach państwa, będzie Krynica-Żegiestów. Mówi o tym projekt rozporządzenia ministra skarbu państwa z połowy czerwca.

_ Przestrzegamy dziś premiera Donalda Tuska i pytamy, kto będzie mógł skorzystać po prywatyzacji z tych uzdrowisk, które dzisiaj funkcjonują. Chyba tylko i wyłącznie ludzie bogaci, na pewno ich nie brakuje w PO i w PSL _ - mówił rzecznik SLD. Jak zaznaczył, uzdrowiska obsługują dzisiaj kilkaset tysięcy osób rocznie.

_ - Dlatego szukamy takiej większości w Sejmie, by zablokować możliwość prywatyzacji. SLD i OPZZ stanowczo przeciwstawiają się prywatyzacji tych uzdrowisk, które zostały do tego przewidziane _ - powiedział rzecznik Sojuszu.

W konferencji wzięła też udział wiceszefowa OPZZ Wiesława Taranowska. _ - Jako OPZZ użyjemy wszelkich możliwych środków, by nie dopuścić do wydania tego rozporządzenia (ws. prywatyzacji uzdrowisk-PAP) _ - zadeklarowała.

Joński przekonywał, że w ostatnich latach w uzdrowiska zostało zainwestowane prawie 40 mln zł. - _ Żadne z uzdrowisk nie przynosi strat, to są najmocniejsze argumenty, dla których stoimy dziś po stronie tych, którzy korzystają (z uzdrowisk) _ - powiedział. Jak dodał, po prywatyzacji uzdrowiska będą nadal istniały, tylko zamienią się w _ bogate centra SPA dla bogatych ludzi _.

Poseł SLD Stanisław Wziątek, odnosząc się do planów prywatyzacji uzdrowisk, ocenił, że _ Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi politykę prywatyzacyjną, która jest sprzeczna z interesami państwa, ze zdrowym rozsądkiem _.

Przekonywał, że w całej Europie funkcjonują uzdrowiska prywatne, państwowe, a także o charakterze komunalnym. - _ W Polsce nie wiedzieć czemu minister skarbu państwa, po uzyskaniu zgody wiceministra zdrowia, przewidział do prywatyzacji kolejnych sześć uzdrowisk _ - powiedział Wziątek.

Poseł zaapelował do ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego _ o wycofanie się z wydania rozporządzenia, które prywatyzuje sześć uzdrowisk _. Wziątek zwrócił się też do ministra zdrowia, aby _ wycofał poparcie dla idei prywatyzacji, które wyraził jego wiceminister _.

Wziątek zaznaczył, że jeśli do prywatyzacji tych sześciu uzdrowisk dojdzie, to musi odbywać się ona pod szczególną ochroną służb specjalnych, ponieważ dotyczy nie tylko obiektów, ale zasobów naturalnych Polski. _ W tej sprawie występuję do ministra (spraw wewnętrznych) Jacka Cichockiego, aby służby nadały szczególne baczenie sprawie prywatyzacji uzdrowisk _ - powiedział poseł.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprywatyzują uzdrowiska? Jest ważny termin _ - 25 lipca odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia w sprawie planowanej prywatyzacji uzdrowisk - _ zapowiedział Bolesław Piecha.
Chcą prywatyzować uzdrowiska. Prace trwają Prywatyzacja placówek uzdrowiskowych nie oznacza ich likwidacji - zapewnia ministerstwo skarbu państwa.
Bruksela nie ma zastrzeżeń. Pomoc uzasadniona Komisja Europejska wycofała zastrzeżenia do pożyczki udzielonej w 2010 r. przez ARP jednemu z nabywców majątku Stoczni Gdynia, firmie Crist Shipyard.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)