Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przemysł mniej produkuje

0
Podziel się:

Produkcja przemysłowa spadła w lipcu o 4,6 proc. w skali roku. Ekonomiści oczekiwali spadku, ale tylko o 2,8 procent.

Przemysł mniej produkuje
(PAP/Bartosz Bator)

*Produkcja przemysłowa spadła w lipcu o 2,8 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zmniejszyła się o 4,6 proc. wobec spadku o 4,5 proc. (po korekcie) w czerwcu. *
Natomiast w porównaniu do czerwca o 5,5 procent wzrosła produkcja budowlano-montażowa. Również w stosunku rocznym zanotowano wzrost o 10,7 procent. W maju jej wzrost wyniósł 0,5 procent.

Dane opublikowane przez GUS są gorsze od oczekiwań analityków. Według ich wcześniejszych prognoz produkcja przemysłowa w lipcu miała spaść o 2,8 proc. w skali roku.

Produkcja przemysłowa w lipcu 2009 roku
w porównaniu do
VI 2009 VII 2008
Produkcja ogółem -2,8 -4,6
Górnictwo i wydobywanie 0,9 -19,3
Przetwórstwo przemysłowe -3,0 -4,1
Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę -2,7 -1,8
Dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja 0,4 -2,9
Przedsiębiorstwa budowlane 5,5 10,7

Ceny w przemyśle też spadają

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w lipcu były niższe o 1,3 proc. wobec poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym zwiększyły się o 3,0 procent. W czerwcu wzrosły o 4,1 proc. w skali roku (po korekcie).

Ceny produkcji budowlano-montażowej spadły o 0,1 proc. w porównaniu do czerwca i o 0,4 proc. w ujęciu rocznym.

Kryzys pokazuje swoje oblicze
*Wszyscy zrzucimy się na budżet. Po ile? * Każda polska rodzina dorzuci się do budżetu po 45 zł miesięcznie. Kiedy? Gdy VAT urośnie do 23 proc., a akcyza na paliwa o 10 groszy na litrze. A podwyżki teoretycznie mogą być jeszcze wyższe.
*VAT pójdzie w górę? To bardzo możliwe * Zbigniew Chlebowski, przewodniczący klubu PO nie wyklucza, że może dojść do podwyżki VAT na wybrane towary i usługi. Oszczędności rząd może szukać, jego zdaniem, w instytucjach związanych z budżetem, takich jak agencje.
*Plan budżetowy nierealny? VAT lub akcyza na ratunek * Zdaniem wiceministra finansów Macieja Grabowskiego już widać, że wykonanie planu budżetowego na ten rok będzie bardzo trudne, jeśli w ogóle wykonalne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)