Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kable
25.05.2012 07:40

Przygotowania Euro 2012: Dodatkowe anteny sieci komórkowych

Operatorzy komórkowi zainstalowali dodatkowe anteny nadawcze przy stadionach, na których rozegrane będą mecze mistrzostw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Na potrzeby Euro 2012 operator komórkowy Orange położył setki kilometrów kabli, dzięki którym m.in. możliwa będzie transmisja meczów. Spółka zapewniła też połączenie światłowodowe między stadionami i z Ukrainą. Do turnieju przygotowani są też inni operatorzy - T-Mobile, Play i Plus.

Orange, jako oficjalny partner technologiczny UEFA na EURO 2012 zapewnia rozwiązania informatyczne na stadionach oraz sieć i usługi, z których skorzystają nadawcy transmitujący turniej na cały świat. Operator stworzył m.in. IBC - Międzynarodowe Centrum Nadawcze, które będzie transmitowało obraz i dźwięk do ponad 200 krajów na całym świecie.

Na potrzeby obsługi turnieju Orange wdrożył także nową generację sieci ROADM, która zapewni transmisję sygnału audio i wideo. Operator wyposażył stadiony w Polsce w niemal 1 tys. 260 stanowisk dziennikarskich. Dostarczył też m.in.: 1 tys. 500 telefonów IP (wykorzystują technologię cyfrową VoIP, umożliwiająca przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych), 1 tys. 279 monitorów LCD, 6 tys. 661 dostępów LAN (sieć internetowa), 1 tys. 182 laptopów, 1 tys. 79 telewizorów. Połączy je 380 km kabli.

Dla przykładu we Wrocławiu Orange w pełni wyposażył m.in. Main Telco Room - serce technologiczne obiektu - pomieszczenie, w którym znajdują się główne urządzenia transmisyjne. Zbudował też centrum dziennikarskie, które wyposażył w 514 stanowisk z dostępem do internetu, w tym 200 z internetem bezprzewodowym. Przygotował też ponad 270 stanowisk komentatorskich dla ponad 200 stacji radiowych i telewizyjnych. Podobnej wielkości inwestycje były w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m204141.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/euro;2012;nie;ma;lozy;prezydenckiej;na;stadionie;narodowym,145,0,1092497.html) *"Loży prezydenckiej nie było i nie będzie" * - _ Nie było i nie ma czegoś takiego, jak loża prezydencka na Stadionie Narodowym _ - oświadczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego. - _ Na stadionie we Wrocławiu położyliśmy kilkadziesiąt kilometrów kabli telekomunikacyjnych. Jednocześnie fotoreporterzy będą mogli skorzystać łącznie ze 150 stanowisk dostępu do internetu, które będą dostępne blisko płyty stadionu. Dzięki nim w ciągu kilku sekund będą mogli przesłać zrobione przed chwilą zdjęcia do swoich redakcji _ - powiedział Paweł Raszeja, manager Orange Polska odpowiedzialny za prace na wrocławskim obiekcie. Dodał, że nad niezawodnością systemu będzie czuwało 50-60 pracowników Orange.

Zupełnie inną kwestią niż partnerstwo technologiczne Orange z UEFA jest zapewnienie sprawnej łączności dla kibiców na wszystkich stadionach oraz wokół nich. Chodzi o uniknięcie sytuacji, w której nie można się z kimś połączyć, czy wysłać SMS-a. Tutaj odpowiedzialni są wszyscy operatorzy komórkowi.

Na każdym ze stadionów był wybrany jeden tzw. wiodący operator telekomunikacyjny, odpowiadający za przygotowanie infrastruktury (zasilanie, anteny), do której potem podłączali się pozostali. W tej sposób T-Mobile przygotował stadion w Gdańsku, Plus w Warszawie, Play w Poznaniu, a Orange we Wrocławiu. Dla przykładu na tej ostatniej arenie Orange zainstalował 12 dodatkowych anten nadawczych, dzięki którym możliwe będzie obsłużenie zwiększonej liczby połączeń i transmisji danych w sieciach komórkowych.

Za stadion w Gdańsku odpowiedzialna była Polska Telefonia Cyfrowa (T-Mobile). Członek zarządu spółki Milan Zika poinformował, że w sierpniu 2011 operator uruchomił infrastrukturę dla telefonii komórkowej na tym stadionie.

- _ W obiekcie zainstalowano 66 anten, użyto 4 km kabli i 2 km światłowodu. Tak przygotowana infrastruktura ma za zadanie zapewnić kibicom bezproblemowe korzystanie z usług telekomunikacyjnych. Rozkład ruchu podczas meczu można porównać do nocy Sylwestrowej. Jak uczą doświadczenia operatorów, zarówno z grupy Deutsche Telekom, jak i innych w czasie trwania meczu ruch jest stosunkowo niewielki, natomiast podczas przerw, jak i po zakończonym meczu bardzo wzrasta _ - zaznaczył.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/21/214037.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/kolejny;absurd;unii;opamietali;sie;w;ostatnim;momencie,71,0,1092167.html) *Kolejny absurd Unii. Opamiętali się w ostatnim momencie * Paweł Kowal mówi o najświeższym stanowisku Unii w sprawie bojkotu Euro 2012.

Dodał, że w związku z przygotowaniami do turnieju Euro 2012 PTC powiększyła pojemności sieci na kilkuset stacjach bazowych, w tym kilkudziesięciu w tzw. fan-zone'ach, czyli miejscach o największych skupiskach kibiców oraz zbudowała kilkadziesiąt nowych stacji bazowych w miejscach związanych z Euro 2012 i traktach komunikacyjnych w całym kraju. - _ Jak zwykle także w przypadku tego rodzaju imprez masowych wykorzystamy do ich obsługi również mobilne stacje bazowe _ - podkreślił.

Również Plus deklaruje, że przygotował swoją sieć do wzmożonego ruchu i jest gotowy do Euro 2012. Spółka była odpowiedzialna za prace przy budowie infrastruktury na Stadionie Narodowym w Warszawie. Zakończyły się one pod koniec kwietnia. Jak informują przedstawiciele spółki, łącznie na stadionie jest prawie 190 anten, tak by zapewnić zasięg z każdego miejsca. Działanie sieci było też testowane podczas meczów Polska - Portugalia oraz Legia - Sevilla, i - jak informuje Plus - instalacja pracowała bez zarzutów. Spółka rozbudowała też i zbudowała nowe stacje bazowe w rejonie Placu Defilad w Warszawie (obszar Strefy Kibica).

Rzecznik Play Marcin Gruszka poinformował z kolei, że dwa miesiące trwały prace na poznańskim stadionie. Położono na nim 6,1 km kabli teletechnicznych i znajduje się na nim 137 anten. - _ Naszą rolą było przygotowanie infrastruktury dla widzów. Stadion jest gotowy _ - podkreślił.

Czytaj więcej w Money.pl
Po Euro 2012 zwolnienia. 100 tysięcy ludzi na bruk Wystarczy jedno bankructwo, by posypała się cała branża.
Finał na Euro jest w zasięgu ręki. Nie mówmy o Tomaszewskim Antoni Piechniczek ocenia szanse na dobry wynik reprezentacji Polski.
Zatankuj przed Euro 2012, bo będzie drożej To koniec obniżek cen na stacjach benzynowych. Wiemy już, co czeka nas w trakcie Euro 2012 i na początku wakacji. Sprawdź.
Tagi: kable, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, telekomunikacja, gospodarka polska, e-biznes
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz