Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL utraci subwencje? Nadal walczą

0
Podziel się:

Powodem odrzucenia sprawozdania finansowego partii było gromadzenie środków poza kontem partii przez zarząd PSL w Sandomierzu.

PSL utraci subwencje? Nadal walczą
(PAP/Jakub Kamiński)

25 lutego Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów rozpozna skargę PSL na odrzucenie przez PKW sprawozdania finansowego partii za 2013 rok - powiedział Krzysztof Michałowski z biura prasowego SN. Jeśli sąd podtrzyma decyzję PKW, ludowcy stracą prawo do subwencji.

Z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej z 22 grudnia 2014 r. wynika, że powodem odrzucenia sprawozdania było gromadzenie środków poza kontem partii przez zarząd PSL w Sandomierzu, który _ podjął i wykonał decyzję o gromadzeniu środków finansowych partii poza jej rachunkiem bankowym _.

Według informacji PAP, z upoważnienia głównej komisji rewizyjnej PSL w sandomierskich strukturach partii w sierpniu przeprowadzono kontrolę, która wykazała, że konto na nazwisko szefa PSL w Sandomierzu Stanisława Masternaka zostało założone 18 lutego 2010 r. i zlikwidowane 23 października 2013 r.

Z dokumentu pokontrolnego wynika, że _ nie było to konto, ani subkonto PSL _, a żaden organ statutowy PSL nie dał upoważnienia do jego założenia. _ Na podstawie wyjaśnień oraz przedstawionych dokumentów konto założone na nazwisko S. Masternaka było prywatną inicjatywą założycieli i osób korzystających z konta _ - podkreślono.

22 stycznia 2015 roku sąd koleżeński świętokrzyskiego PSL podjął decyzję o wykluczeniu Masternaka z partii.

PKW wskazała w uchwale, że gromadzenie środków poza kontem partii skutkuje odrzuceniem sprawozdania finansowego partii, o czym mówi przepis 38 a ust. 2 pkt 3, który - według PKW - _ ma charakter kategoryczny i nie pozostawia żadnego marginesu ocen _. W tym także - podkreślono w uchwale - co do zgodności działań zarządu PSL w Sandomierzu, które _ doprowadziły do naruszenia prawa, z postanowieniami naczelnych władz partii i ustalonymi przez nie zasadami gospodarki finansowej _. Według PKW ludowcy nie uwzględnili w swoim sprawozdaniu 17 498 zł, a łącznie w 2013 r. wykazali przychody wysokości 8 523 460 zł.

Z dokumentu PKW wynika, że sprawą decyzji zarządu powiatowego PSL w Sandomierzu zajęła się prokuratura rejonowa w Opatowie (woj. świętokrzyskie), a członkowie zarządu _ przyznali się do popełnienia wykroczenia _.

W piśmie wyjaśniającym skierowanym w sierpniu 2014 r. do PKW skarbnik Stronnictwa Tadeusz Nalewajk tłumaczył, że działania lokalnych władz partii w Sandomierzu _ były prowadzone bez organów zwierzchnich partii _, a _ rachunki bankowe zostały założone bez stosownych pełnomocnictw _. Według polityka PSL sprawą _ przepływu środków finansowych _ w ramach świętokrzyskich struktur PSL zajęła się komisja rewizyjna partii.

Szef PSL Janusz Piechociński pytany kilka tygodni temu o decyzję PKW podkreślił, że liczy _ na racjonalność _ Sądu Najwyższego. _ - PKW patrzy tylko na wymiar formalny. Trzeba brać pod uwagę też kontekst _ - zaznaczył wicepremier.

Wyjaśnił, że członkowie PSL byli informowani o obowiązujących ich zasadach, ale - jak przekonywał - partie mają _ ograniczone możliwości oddziaływania _ na pojedynczych działaczy.

Na pozytywne dla ludowców orzeczenie liczy też wiceprezes i szef świętokrzyskich struktur PSL Adam Jarubas, który mówił, że decyzja PKW jest _ niesprawiedliwa _. _ - Będziemy się bronić przed Sądem Najwyższym _ - dodał.

Z art. 38 d ustawy o partiach politycznych wynika, że w przypadku oddalenia skargi _ partia polityczna traci prawo do otrzymania subwencji w następnych 3 latach, w których uprawniona jest do jej otrzymywania _. Przepis precyzuje, że termin ten liczy się od początku kwartału po oddaleniu skargi przez SN.

Ludowcy spłacają w ratach kilkumilionowy dług wobec Skarbu Państwa, który jest efektem odrzucenia w 2001 r. sprawozdanie komitetu wyborczego Stronnictwa i przepadku na rzecz Skarbu Państwa pieniędzy pozyskanych z naruszeniem przepisów ordynacji wyborczej.

Sprawa dotyczy kampanii wyborczej do parlamentu w 2001 r. Komitet wyborczy PSL zebrał wówczas na potrzeby kampanii 9,4 mln zł; jednak środki były gromadzone nie na specjalnym koncie wyborczym, a na rachunku partyjnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Przymus wpłat na partię? PKW chce wyjaśnień Według szefa PSL zapisy uchwały władz PSL to _ presja moralna _.
"PKW nie była przygotowana na wybory" Marek Sawicki powiedział w radiowej Trójce, że PKW powinna była zadbać wcześniej o odpowiednią obsługę informatyczną głosowania.
PSL zaskoczył kandydatem na prezydenta Adam Jarubas oficjalnie kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach prezydenckich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)