Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PSL o spreadach: Zmiana korzystna dla klientów banków

0
Podziel się:

Wicepremier Pawlak uważa, że ustawa o spreadach walutowych będzie korzystna dla banków i ich klientów.

PSL o spreadach: Zmiana korzystna dla klientów banków
(PAP/Adam Warżawa)

Wicepremier Waldemar Pawlak uważa, że ustawa o spreadach walutowych - czyli różnicy między kursem nabycia a odsprzedaży waluty - będzie korzystna dla banków i ich klientów.

Posłowie podjęli działania w tej sprawie po rosnącym lawinowo kursie franka szwajcarskiego, który podrażał kredyty hipoteczne, spłacane przez wielu Polakach w tej walucie.

Wicepremier, który był gościem _ Salonu Politycznego Trójki _przyznał, że Sejm uchwali tylko połowę propozycji PSL w tej sprawie. Według wicepremiera, najważniejsza jest propozycja, która została przyjęta - czyli że kredytobiorca zadłużony w obcej walucie będzie mógł spłacać raty bezpośrednio walutą kupioną na przykład w kantorze lub innym banku, w którym kosztuje ona mniej.

Ludowcy wycofali się natomiast z zapisu o tym, by spłata walutowych kredytów hipotecznych odbywała się po kursie średnim NBP. Zdaniem Waldemara Pawlaka, taka propozycja byłaby nieskuteczna.

Zdaniem Pawlaka, nowa ustawa obniży z jednej strony koszty spłacania kredytu, a z drugiej strony sprawi, że banki będą konkurowały. W jego opinii, tam gdzie rynek nie funkcjonuje dobrze, potrzebne są państwowe regulacje.

Pomysły na cięcie spreadów budzą jednak kontrowersje. według ekspertów, z którymi rozmawiał Money.pl pomysły partii politycznych na pomoc kredytobiorcom w zdecydowanej większości są złe i nie zmienią sytuacji zadłużonych we franku. Ich zdaniem po wyborach nikt o tych pomysłach nie będzie pamiętał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t131260.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/po;chce;pomoc;zapozyczonym;we;frankach;pis;tym;w;zlotowkach,89,0,857689.html) PO chce pomóc zapożyczonym we frankach. PiS tym w złotówkach Poseł Sławomir Neumann zapowiada ustawowe ograniczenie spreadów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t151013.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/banka;spekulacyjna;na;franku;musi;peknac;to;histeria,68,0,872772.html) Bańka spekulacyjna na franku musi pęknąć Money.pl przepytał analityków. Raty kredytów wkrótce o ponad 120 złotych niższe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)