Notowania

gospodarka
29.03.2017 20:28

PZU zmienia zdanie ws. Pekao. Jak przebiegnie transakcja?

PZU, PFR i Unicredit postanowiły uprościć strukturę transakcji nabycia akcji Banku Pekao, która polega w głównej mierze na zastąpieniu pośredniego nabycia akcji przez PZU, nabyciem bezpośrednim - poinformowało PZU w komunikacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wlodzimierz Wasyluk)

Transakcja nie będzie przebiegała dwuetapowo, a zostanie zrealizowana w strukturze obejmującej bezpośrednie nabycie przez PZU SA i PFR wszystkich akcji banku będących przedmiotem transakcji w jednej transzy.

"Strony SPA (umowy sprzedaży pakietu akcji - PAP) przewidują, że nabycie całego umówionego pakietu akcji banku nastąpi jednorazowo w dniu zamknięcia transakcji, tj.: PZU SA nabędzie bezpośrednio akcje Banku reprezentujące ok. 20 proc. ogólnej liczby głosów, a PFR jednocześnie nabędzie bezpośrednio akcje banku reprezentujące ok. 12,8 proc. ogólnej liczby głosów" - napisano w komunikacie.

W związku ze zmianą struktury, uproszczone zostaną warunki zawieszające wskazane w raporcie z 8 grudnia 2016 r., od których spełnienia uzależniona jest realizacja transakcji. W szczególności, sprzedający nie będzie zobowiązany do uzyskania decyzji KNF w przedmiocie nabycia akcji banku przez swoją spółkę celową.

Po podpisaniu aneksu do SPA warunki zawieszające transakcji obejmują w szczególności: uzyskanie zgód organów antymonopolowych w Polsce i na Ukrainie oraz uzyskanie przez PZU SA i PFR stosownych zgód lub decyzji KNF, przy czym warunek uzyskania zgody antymonopolowej na Ukrainie został już spełniony.

W grudniu PZU i PFR poinformowały, że zgadzają się kupić 32,8 proc. akcji Pekao za 10,6 mld zł, w tym PZU zapłaci 6,46 mld zł. Transakcja obejmuje zakup przez działające w porozumieniu PZU i PFR pakietu akcji obejmującego docelowo ok. 32,8 proc. ogólnej liczby głosów.

Transakcja miała być realizowana w dwóch etapach. W ramach pierwszego etapu PZU SA miało nabyć 100 proc. udziałów w spółce celowej, która będzie właścicielem akcji banku reprezentujących ok. 20 proc., a PFR miało dokonać bezpośredniego nabycia pakietu akcji reprezentującego ok. 10 proc. ogólnej liczby głosów. W drugim etapie, po nie mniej niż 60 dniach od pierwszej transakcji, PFR miał kupić pozostały pakiet akcji reprezentujący ok. 2,8 proc. ogólnej liczby głosów.

Pekao SA to drugi co do wielkości bank w Polsce, zatrudniający ponad 18 tysięcy osób i obsługujący ponad pięć milionów klientów. Czego po zmianie właściciela mogą się spodziewać klienci?O tym w WP money.

Tagi: gospodarka, banki, ubezpieczenia, przedsiębiorczość, pap, bank polska kasa opieki sa, plpekao00016, pekao, powszechny zakład ubezpieczeń sa, plpzu0000011, pzu, powtórzenie, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-03-2017

RobolZmieniam bank, wychodzę z PEKAO SA do innego. Nie będę moimi kosztami budował pisowskiej propagandy.

30-03-2017

maxjestem klientem Pekao SA i zaczynam poważnie się martwić

30-03-2017

PrometeuszCzas najwyższy aby na nowo Polaków pieniądze były przechowywane w polskich bankach, a nie zagranicznych które to cały zysk transferują do swoich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)