Notowania

rada nadzorcza
01.03.2016 22:05

Rada nadzorcza PGE ma nowych członków

Wcześniej, na wniosek większościowego udziałowca spółki - skarbu państwa z rady odwołano jej pięcioro dotychczasowych członków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. prasowe PGE)

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGE dokonało w poniedziałek zmian w radzie nadzorczej. Powołano sześcioro członków rady - Janinę Goss, Mieczysława Sawaryna, Mateusza Gramzę, Jarosława Głowackiego, Grzegorza Kuczyńskiego i Artura Składanka.

Wcześniej, na wniosek większościowego udziałowca spółki - skarbu państwa z rady odwołano jej pięcioro dotychczasowych członków.

Szczególne zainteresowanie wzbudza nominacja do rady Janiny Gross. Z wykształcenia jest prawnikiem. To była działaczka Porozumienia Centrum. Stała też na czele rady nadzorczej TVP za rządów koalicji PiS-LPR-Samoobrona oraz jest członkiem zarządu spółki Srebrna. Przez chwilę kierowała też spółką Forum, która wydawała "Gazetę Polską Codzienną".

Jednak najważniejsze iż Gross to wielka przyjaciółka domu Kaczyńskich. To od niej właśnie pochodziło 200 tys. zł, które wpisał do swojego oświadczenia majątkowego Jarosław Kaczyński w 2014 r., a które pożyczył w 2011 r. Długo nie chciał ujawnić źródła "kredytu". Dopiero, gdy sprawą zainteresowała się prokuratura ujawnił nazwisko Gross przed komisją etyki poselskiej. Jarosław Kaczyński powiedział wtedy, że pieniądze te przeznaczył na leczenie swojej matki. Jej nazwisko ujawnił wtedy tygodnik "Polityka".

W książce „O dwóch takich... Alfabet braci Kaczyńskich” Jarosław Kaczyński wymieniał Goss obok Ludwika Dorna, Przemysława Gosiewskiego i Adama Lipińskiego jako najbardziej sprawdzonych działaczy partii.

Karuzela stanowisk trwa w najlepsze

W ubiegłym tygodniu RN PGE powołała Ryszarda Wasiłka na wiceprezesa ds. rozwoju i Emila Wojtowicza na wiceprezesa ds. finansowych. Z informacji spółki wynika, że swoje stanowiska nowi wiceprezesi obejmą w marcu: Wasiłek z dniem 7 marca, a Wojtowicz 15 marca br. Wcześniej, na stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych powołany został Marek Pastuszko.

W zarządzie zasiadają ponadto Marek Woszczyk na stanowisku prezesa oraz Grzegorz Krystek na stanowisku wiceprezesa ds. operacyjnych i handlu.

PGE Polska Grupa Energetyczna SA jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce oraz jedną z największych firm z sektora elektroenergetycznego w Europie Środkowej i Wschodniej. Skarb Państwa posiada 58,39 proc. udziałów PGE, pozostali akcjonariusze 41,61 proc.

W połowie lutego br. PGE informowała, że w 2015 r. przychody ze sprzedaży netto wzrosły o 1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, do 28,54 mld zł z 28,14 mld zł w 2014 roku.

Skonsolidowany zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację (EBITDA) w 2015 r. wyniósł 8,2 mld zł, czyli wzrost o 1 proc. w stosunku do 2014 r. Rok wcześniej EBITDA grupy wynosiła 8,13 mld zł.

Strata operacyjna grupy PGE wyniosła 3,59 mld zł wobec 5,1 mld zł zysku EBIT w 2014 roku.

Jak tłumaczyła PGE, pogarszające się otoczenie na rynku surowców, w szczególności węgla kamiennego oraz polityki ochrony klimatu, w połączeniu z rosnącym udziałem produkcji energii z odnawialnych źródeł, doprowadziły do odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych o niemal 9 mld zł, p5rzede wszystkim w segmencie energetyki konwencjonalnej. Odpis ten oznacza, że na poziomie wyniku netto spółka odnotowała - po raz pierwszy w historii - stratę w wysokości 3 mld zł.

Zobacz także: Blackout w Polsce? Nasza energetyka potrzebuje 100 mld zł

Tagi: rada nadzorcza, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz