Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport NIK. Wielkie zaległości w ściąganiu podatku VAT

0
Podziel się:

Według NIK zaległości na przestrzeni 1,5 roku wzrosły prawie trzykrotnie z około 5 do ponad 14 miliardów złotych.

Raport NIK. Wielkie zaległości w ściąganiu podatku VAT
(Shutterstock/bleakstar)

Dotychczasowe sposoby na ściganie nieuczciwych podatników VAT są nieskuteczne. Tak wynika z analizy Najwyższej Izby Kontroli. Według Izby zaległości na przestrzeni 1,5 roku wzrosły prawie trzykrotnie z około 5 do ponad 14 miliardów złotych.

Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski powiedział dziennikarzom, że niepokojące są wyniki ściągalności zobowiązań. Izba proponuje rozwiązania, które poprawiłyby ściągalność VAT-u. Wśród nich są między innymi obowiązek wystawiania faktur VAT za pośrednictwem serwera Ministerstwa Finansów; publiczny rejestr rachunków bankowych podatników; ograniczenie możliwości rozliczeń kwartalnych w VAT. NIK uważa, że pomóc może także ograniczenie transakcji gotówkowych.

Szef Izby dodaje też, że konieczna jest lepsze ściganie tych, którzy ukrywają swoje dochody. Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że jedynie międzynarodowa współpraca i umowy są sposobem na ograniczenie procederów opisanych w tak zwanej aferze "Panama papers".

Resort finansów zapowiada walkę z wyłudzeniami podatku VAT i uszczelnienie systemu podatkowego. Minister Finansów, Paweł Szałamacha powiedział w czwartek, że priorytetem resortu jest ograniczenie tak zwanej luki VAT, czyli różnicy między spodziewanymi a faktycznymi wpływami z tego podatku. Minister Szałamacha zapowiada jej zmniejszenie z około 10 do 5,5-5,8 miliardów euro (więcej o tym tutaj)
.

Kontrola NIK obejmowała rok 2014 i początek roku 2015. Izba przypomina, że w latach 2010-2013, luka VAT, według raportów Komisji Europejskiej wzrosła z 18 do 27 procent możliwych do osiągnięcia dochodów z VAT.

Zobacz także: Zobacz także: Podatki w Polsce. VAT do natychmiastowej zmiany?
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)