Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna w miejscu: Tusk nie przekonał Pawlaka

0
Podziel się:

- Pan premier, co miłe, rozpoczął pielgrzymkę od spotkania z klubem PSL - ripostuje Pawlak. Tematem były konsultacje na temat podniesienia wieku emerytalnego.

Reforma emerytalna w miejscu: Tusk nie przekonał Pawlaka
(Jan BIELECKI/East News)
bFfYpEfF

PSL nadal chce, by kobiety mogły wcześniej przechodzić na emeryturę, ma też w tej kwestii nową propozycję. Donald Tusk zaproponował, by ludowcy poszukali możliwości łagodzenia skutków zmian w systemie emerytalnym, szczególnie dla kobiet, w innych ustawach niż rządowy projekt reformy.

O propozycjach zmian w systemie emerytalnym szef rządu rozmawiał wczoraj wieczorem z klubem PSL. Tusk przyznał po spotkaniu, że rozmowa z ludowcami była _ pikantnym przedsmakiem _ przed konsultacjami ws. reformy emerytalnej. Zaznaczył, że wraz z PSL udało się ustalić kilka przestrzeni, w których PO i PSL będą współpracować - dotyczy to reformy emerytur mundurowych i górniczych.

_ - Nie ma także sporu, co do podniesienia wieku emerytalnego, ale PSL mocno akcentuje potrzebę ochrony kobiet w związku z tym, że tutaj wiek emerytalny jest podnoszony mocniej _ - powiedział premier.

bFfYpEfH

Szef klubu PSL Jan Bury powiedział dziennikarzom, że ludowcy podczas spotkania jednoznacznie zadeklarowali, że nie są przeciwko podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat, popierają też wszystkie propozycje rządowe dotyczące reformy emerytur mundurowych.

_ - Natomiast mamy ciągle inne zdanie w kwestii wieku emerytalnego kobiet _ - powiedział Bury. Poinformował, że ludowcy zaproponowali podczas rozmowy z szefem rządu, by do 2020 r. podnieść wiek emerytalny kobiet i mężczyzn o dwa lata, co oznacza, że mężczyźni przechodziliby na emeryturę w wieku 67 lat, a kobiety 62 lat.

_ To jest rozwiązanie na dwie najbliższe kadencje parlamentu czy rządu, a następne rządy mogą podjąć wyzwanie, jeśli chodzi o dalszą część tej reformy po roku 2020 _ - tłumaczył szef klubu ludowców. Jak dodał, propozycja ta jest _ szukaniem formy na kompromis _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/79/m91471.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/reforma;emerytalna;nie;taka;straszna,220,0,1025500.html) *"Demografia za chwilę się o nas upomni" * Reforma emerytur w Polsce: starszy pracownik ma przede wszystkim doświadczenie. Wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak zaznaczył natomiast, że propozycja ludowców dotyczy tego, by kobiety miały prawo do przechodzenia na wcześniejszą emeryturę. Zaznaczył, że to początek konsultacji w sprawie rządowego projektu reformy emerytalnej.

bFfYpEfN

_ - Pan premier, co miłe, rozpoczął tę pielgrzymkę od spotkania z klubem PSL _ - powiedział dziennikarzom szef PSL. _ Myślę, że za miesiąc będziemy mogli podsumować te wszystkie dyskusje i mam nadzieję, że będziemy mogli też znaleźć rozwiązanie lepsze niż to, co dzisiaj jest na stole _ - dodał wicepremier.

Również Bury powiedział, że premier i PSL dali sobie czas. - _ Mamy 29 dni, bo dzisiaj zaczęła się dyskusja na temat tej właśnie ustawy. Mówimy, że chcemy w tej dyskusji brać aktywny udział _ - powiedział szef klubu ludowców.

Z kolei Tusk powiedział, że _ na pewno po tym spotkaniu jest spokojniejszy, bo widzi, że myślenie jest bezdyskusyjnie wspólnie _. _ - Mam nadzieję, że zostanie poważnie rozpatrzona propozycja, aby PSL szukało pewnych propozycji łagodzenia tej reformy poprzez inne ustawy, nie dotykające wprost tej reformy, ale w jakiś inny sposób łagodzące jej skutki _ - zaznaczył premier.

bFfYpEfO

Podkreślił, że nie mówił o tzw. emeryturach pomostowych dla matek, ale o rozwiązaniach ułatwiających życie kobietom, szczególnie tym rodzącym dzieci.

W opinii premiera, argumenty, które przedstawiał ludowcom zrobiły wrażenie. Jego zdaniem jest wola szukania porozumienia w sprawie systemu emerytalnego. - _ Mamy te 29 dni na szukanie wspólnego zdania, jestem przekonany, że znajdziemy _ - ocenił szef rządu.

Tusk podkreślił też, że otwarcie mówił PSL, iż przychodzi taki moment w życiu polityka, że trzeba zrobić coś bardzo mocnego i poważnego, co może kosztować. Dodał, że przekazał Stronnictwu, że lepiej odrzucić myślenie: _ lepiej być trochę u władzy, nie ryzykować, nie rozbić niczego, co jest trudne _.

_ - To co dziś PSL ode mnie usłyszało to to, że ja czymś takim nie jestem zainteresowany. To znaczy, że możemy zrobić wspólnie rzeczy ważne dla Polski, do których mamy przekonanie, nawet, jeśli nas to będzie kosztowało i jesteśmy gotowi wspólnie podjąć to ryzyko. Ja to ryzyko jestem gotów podjąć i koalicja jest dla mnie rzeczą bardzo ważną, ale nie jest wartością najwyższą _ - powiedział premier.

bFfYpEfP

Zastrzegł, że podczas spotkania z klubem PSL nie groził zerwaniem koalicji, bo nikomu nie grozi, a poza tym bardzo szanuje koalicjanta. Jak zaznaczył, nie może być mowy o naciskach, czy groźbach z jego strony, bo to nie są argumenty. _ - Ja tylko uczciwie przedstawiam alternatywę, że albo robimy rzeczy trudne wspólnie, albo ich nie robimy, ale nie po to, by trwać przy władzy. Stanowiska to nie jest aż tak podniecająca rzecz, żeby rezygnować z sensownych projektów _ - stwierdził premier.

Dodał, że jest pytanie - i zadawało je również PSL - czy cały ciężar reformy powinien brać na siebie obecny rząd, skoro jest ona rozłożona w czasie na 28 lat. _ Proponujemy rozwiązania, które będą skutkowały przez najbliższych kilkadziesiąt lat, a cały koszt zapłacimy my, zdajemy sobie z tego sprawę _ - przyznał Tusk.

Zaznaczył, że on namawiał do większego heroizmu. Jak dodał, skoro jest początek drugiej kadencji, to może warto _ położyć na stół trochę swoich dóbr i zaryzykować je w tej dyskusji _.

Czytaj więcej o reformie emerytalnej
Tak będzie po reformie emerytur. Symulacja Takie skutki wydłużenia wieku emerytalnego zobaczymy w PKB Polski
Mają reformować, a już rozdają wcześniejsze emerytury Podniesienie wieku emerytalnego jest nieuchronne, ale pomysł PSL wyjątkowo drogi.
Oto pytania, które zadadzą ci w referendum Chcą aby to staż pracy, a nie wiek decydował o przejściu na emeryturę. Co ty na to?
Reforma emerytur. Mają przekonać prezydenta Prezydent Komorowski zaprosił szefów klubów parlamentarnych do dyskusji o emeryturach.
bFfYpEgi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)