Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Jarosław Kaczyński o reparacjach: Uważam, że mamy szanse. Nie jest to sprawa beznadziejna

36
Podziel się:

- Sprawy reparacji wojennych nie traktuję, jako beznadziejnej od strony finansowej; uważam, że mamy szanse - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w rozmowie z tygodnikiem "Sieci Prawdy". - Ważne, że ta sprawa pojawiła się publicznie, że stanęła jako problem - ocenił.

Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński wielokrotnie wracali do sprawy reparacji wojennych od Niemiec
Antoni Macierewicz i Jarosław Kaczyński wielokrotnie wracali do sprawy reparacji wojennych od Niemiec (EAST NEWS)

- Mamy szanse na reparacje - uważa Jarosław Kaczyński. Prezes PiS przekonuje, że polskie racje powinny głośniej wybrzmieć w Europie. Jest też zadowolony "z odwrócenia tendencji, która prowadziła do uznania nas za niemalże sojuszników Niemiec". Do sprawy niemieckich odszkodowań odniósł się w rozmowie z tygodnikiem "Sieci Prawdy".

- Nawet w Niemczech można było usłyszeć głosy, że co prawda oni nie zapłacą, bo nie chcą czy nie mogą zapłacić, ale, że polskie racje istnieją i mają swoją wagę - powiedział w wywiadzie Jarosław Kaczyński. - Ważne, że ta sprawa pojawiła się publicznie, że stanęła jako problem - ocenił.

- Ja tej sprawy nie traktuję jako beznadziejnej od strony finansowej. Uważam, że mamy szanse - stwierdził lider partii rządzącej.

Według prezesa PiS walka o reparacje ma ona także inne zalety, ponieważ "jest okazją do pokazania tego, co w Polsce naprawdę się działo w czasie II wojny światowej". - To jest bardzo skuteczne odwrócenie tej tendencji, która prowadziła do uznania nas za niemalże sojuszników ówczesnych Niemiec. To jest wartość sama w sobie, wielka wartość - zaznaczył prezes PiS.

W ubiegłą sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel" poinformował, że minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel odrzucił polskie roszczenia reparacyjne za zniszczenia dokonane przez Niemcy w Polsce w czasie II wojny światowej.

Zobacz także: Zobacz także: Niemcy zniszczyli stolicę podczas wojny. Oto co warszawiacy sądzą o odszkodowaniu

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zgodnie z ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze. Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

Szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do reparacji od Niemiec, ocenił, że "kiedy będziemy mieli jasność, co do kwestii prawnej, strat ludzkich, gospodarczych, to trzeba będzie te elementy osadzić w pewnym kontekście bieżącej polityki międzynarodowej, bilateralnej polityki polsko-niemieckiej i to wymaga decyzji daleko wykraczającej poza MSZ".

Jak podkreślił, "potrzeba więcej analiz, ponieważ różne decyzje były podejmowane w różnych sytuacjach, np. te z 1953 r. Mieliśmy wtedy do czynienia z zupełnie inną Polską, pytanie, czy suwerenną, czy decyzje były też suwerennie podejmowane w NRD, czy też w obu przypadkach nie podjęto ich pod wpływem dominacji w tej części Europy Związku Sowieckiego".

Według ministra spraw zagranicznych "to są liczne wątpliwości, które mogą prowadzić do pytania, czy taka decyzja w ogóle została podjęta, czy ma jakąś wartość w prawie międzynarodowym".

Co ciekawe, w niedzielę do kwesti reparacji znów odniósł sie poseł Arkadiusz Mularczyk. To za jego sprawą Biuro Analiz Sejmowych zajęło się tematem. Sugerował on, że kwestionowanie reparacji niemieckich powinno być karane jak "kłamstwo oświęcimskie". Wpis posła wywołał niemałą burzę w mediach społecznościowych.

Anna Tustanowska

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
123
7 lat temu
a jakie reparacje Pan Kaczynski zechce dostac of Moskwy?
:-) :-) :-) :...
7 lat temu
Tak, oczywiście my też oddajemy tereny zachodnie :-). Oczywiście tereny wschodnie będą omawiane z Rosją w Smoleńsku :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) Te szajbusy są skłócone z całym światem (za wyjątkiem Węgier i USA) , a teraz coś chcą uzyskać .... :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
ss
7 lat temu
Niemcy wybrali neonazistów do Bundestagu - więc w końcu znalazł sie adresat do doręczenia miedzynarodowego pozwu o odszkodowania wojenne.
Antygorol
7 lat temu
Będziecie mieć reparacje które przeżre rząd, a ja niemiecką emeryturę po zwrocie ziem zachodnich. Już nie mogę się doczekać
PEŁEN obaw OB...
7 lat temu
Religia smoleńska zeszła na dalszy plan ,bo przestała ekscytować ,to mamy nowe mrzonki odszkodowań i to jest polityka aby nadal grać na uczuciach Polaków -BRAWO !!!! Zadaję pytanie do ludzi światłych -czy to pomoże Nam w życiu codziennym cokolwiek ?
...
Następna strona