Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Repolonizacja energetyki. PGE może przejąć od Francuzów EDF Polska pod warunkami UOKiK

50
Podziel się:

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska od francuskiej państwowej spółki. Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem, że na giełdzie sprzedawana będzie większość energii produkowanej przez przejmowaną Elektrownię Rybnik.

Henryk Baranowski, prezes PGE musiał zgodzić się na warunki UOKiK przy przejęciu EDF Polska
Henryk Baranowski, prezes PGE musiał zgodzić się na warunki UOKiK przy przejęciu EDF Polska (Marcin Bielecki / PAP)

UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez PGE kontroli nad EDF Polska od francuskiej państwowej spółki. Transakcja może dojść do skutku pod warunkiem, że na giełdzie sprzedawana będzie większość energii produkowanej przez przejmowaną Elektrownię Rybnik.

Dzięki spełnieniu warunku UOKiK, "koncentracja nie spowoduje zagrożenia dla konkurencji" - podał w czwartek urząd.

Wcześniej - jak przypomniano w komunikacie - urząd wystosował do przedsiębiorcy zastrzeżenia. Wskazał w nich, że PGE może uzyskać pozycję dominującą na rynku produkcji i wprowadzania do obrotu energii elektrycznej. To z kolei może przełożyć się na spadek obrotów przez Towarową Giełdę Energii - podał PAP.

- Zwiększenie pozycji PGE może spowodować spadek obrotów przez Towarową Giełdę Energii, co może negatywnie wpłynąć na rynek sprzedaży detalicznej - obawiał się Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

Zobacz również: Tauron szykuje rewolucję w płaceniu za prąd. Zobacz wideo:

W odpowiedzi na zarzuty spółka wystąpiła z propozycją warunku. PGE będzie musiało w latach 2018-2021 sprzedawać na giełdzie całą energię wytwarzaną przez Elektrownię Rybnik. "Ta ilość może zmniejszyć się jedynie w przypadku zwiększenia obowiązku sprzedaży energii przez całą grupę PGE" - napisano w komunikacie.

- Realizacja warunku spowoduje, że koncentracja nie będzie miała negatywnych skutków dla konkurencji. Wzrost siły rynkowej PGE zostanie ograniczony. Praktycznie cały prąd produkowany dotychczas przez EDF Polska, który był sprzedawany odbiorcom hurtowym zostanie skierowany na giełdę. Żaden z przedsiębiorców zainteresowanych kupnem tej energii nie będzie dyskryminowany - wyjaśnił cytowany w komunikacie Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Z państwa francuskiego do Polski

Największy producent energii elektrycznej w Polsce, Polska Grupa Energetyczna, w której 57 proc. akcji ma polskie państwo, przejmuje w ten sposób od również państwowego EdF (83 proc. akcji należy do Francji), cały holding EDF Polska.

Składa się na niego osiem elektrociepłowni znajdujących się w Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Toruniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, Czechnicy i Zawidawiu, jak również sieć dystrybucji ciepła w Toruniu oraz w Elektrownia Rybnik. Wartość transakcji określono na około 4,51 mld zł.

- Przejęcie polskich aktywów EDF to strategiczna transakcja dla grupy kapitałowej PGE, dzięki której realizujemy świadomą ekspansję - mówił ponad pół roku temu Henryk Baranowski, prezes PGE. - Przede wszystkim pozwala nam ona na ugruntowanie pozycji lidera na rynku energetycznym i daje pierwsze miejsce na rynku ciepła.

W notowaniach giełdowych ma zostać utrzymana Kogeneracja. - Nie zamierzamy Kogeneracji wycofywać z giełdy. Wezwanie ogłosimy, bo jesteśmy zobligowani do niego prawem - mówił Baranowski.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(50)
Ada**
6 lat temu
Że co? A na jakiej podstawie dano Francuzom tak ważną gałąź polskiej gospodarki. Co robi CBŚP i CBA!
uboga
6 lat temu
A KTO i ZA ILE spieniężył tę firmę i GDZIE są te pieniądze????????!!!!!!!!!!!
brono
6 lat temu
francuz podnosi ceny w krakowie coraz wieksze raconki tosamo ogrzewanie zamiast nadmiar ciepla kierowac tam gdzie dzielnice pala weglem to cieplo kieruja na osiedla przy elektrowni i likwiduja gazowe piece ekologiczne acieplo kieruja na grzanie wody w lazienkach i kuchniah i przes to caly rok maja oplaty za grzanie a ze krakow to trujacy smog kogo to obchodzi prezydent miasta pilnuje swoich dohodow s tego procederu
Rics
6 lat temu
W europie zawiązał się jeden potężny kartel energetyczny - UNIPER, RWE, EON, Vattenfall, Innogy a za nimi nasze Energa, Enea Stoen etc. Ci producenci ustalają ceny, podając zawyżone koszty własne. Wystarczy popatrzeć jak sobie świetnie żyją wszystkie spółki energetyczne, jak rżną z roku na rok coraz to wyższe ceny. I nieprawdą jest, że to jest wolny rynek, bo energia to nie jest marchewka czy cegiełki, które praktycznie produkować może każdy. Te firmy są na etapie akumulacji potężnego kapitału, który tylko częściowo idzie na rozwój i pozyskanie nowych źródeł. Paniska wypłacają sobie z naszej kasy ogromne wielomilionowe premie. Wystarczy przypomnieć sobie aferę w szwedzkiej Vattenfall sprzed 5ciu lat, kiedy koledzy kolego dali olbrzymie odprawy, a kiedy zabrał się za to minister Anders Borg, to pieniążki szybko zostały zwrócone i hojni panowie porezygnowali ze stanowisk. A ktoś myśli, że w Polsce to wygląda inaczej?? tak!, wygląda inaczej - panowie biorą kasę i włos z głowy im nie spada!!!
Zbych
6 lat temu
mieszkam w Toruniu i to co się tutaj działo wokół elektrociepłowni jest interesujące, cena sprzedaży została napompowana do granic możliwości, zbudowano dwa bloki gazowe i na siłę wciśnięto wielu ludziom ciepło miejskie, do tego stopnia, że jeśli jakaś wspólnota mieszkaniowa miała swój kocioł, który miał już kilka lat, to nasłane kontrole wszelkich służb wskazały tyle nieprawidłowości że skutecznie zniechęcono do inwestowania w rozbudowę... w ten sposób rozpropagowano "ciepło miejskie" które jest gorszej jakości a po podwyżce 2 miesiące temu jest także i droższe. Co pozwoliło wyżej wycenić "wartość" EC Toruń.
...
Następna strona