Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Repolonizacja mediów. PiS szykuje przepisy na zagranicznych wydawców

275
Podziel się:

Rząd chce pracować nad rozwiązaniami, które - jak twierdzi wiceminister kultury Jarosław Sellin - zapewnią większy pluralizm własnościowy w mediach. Oznacza to powrót do pomysłów z początku kadencji, gdy PiS chciał ograniczać procentowy udział zagranicznego kapitału w mediach.

Repolonizacja mediów. PiS szykuje przepisy na zagranicznych wydawców
(Daniel Miter/REPORTER)

Posłowie poświęcili obcemu kapitałowi w mediach oddzielne posiedzenie komisji kultury. Jak stwierdził w jego trakcie Jarosław Sellin, od ponad 20 lat w Polsce w dyskusji o gospodarce panował dogmat, że kapitał nie ma narodowości. - Ma narodowość, szczególnie w tak wrażliwym segmencie rynku. I to jest problem - ocenił.

PiS już kolejny raz przymierza się do repolonizacji mediów. Repolonizująca ustawa miała być gotowa już pół roku temu. Rządząca partia planowała zmianę przepisów antymonopolowych tak, by jeden podmiot nie koncentrował w swoim ręku nadmiernej części rynku. Właściciel, który przekroczył pułap, musiałby odsprzedać część biznesu. Temat jednak przycichł, aPrawo i Sprawiedliwość skupiło się chwilowo na repolonizacji banków.

Temat udziału obcego kapitału w mediach jednak wraca i od razu nabiera tempa. Jak poinformował posłów wiceminister Sellin, rząd poprosił kilkanaście dni temu Krajową Radę Radiofonii i Telewizji oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wskazanie ekspertów, z którymi mógłby pracować nad nowymi przepisami.

Tematem repolonizacji mediów zajęliśmy się, kiedy tylko pojawiły się pierwsze zapowiedzi dotyczące regulowania kapitału w wydawnictwach i u nadawców. Służymy przypomnieniem:

PiS szczególnie ubolewa nad rynkiem prasy regionalnej i lokalnej. Tutaj hegemonem jest koncern Polska Press, należący do niemieckiej grupy medialnej Verlagsgruppe Passau. Wydaje kilkanaście dzienników lokalnych w niemal całym kraju. Część z nich wychodzi pod wspólną marką "Polska". Ponadto koncern wydaje ponad setkę tygodników lokalnych. Łączna sprzedaż tych wszystkich tytułów to blisko milion egzemplarzy.

- Porównując nakład wszystkich dzienników lokalnych, wydawanych przez grupę Polska Presse, z nakładami dzienników krajowych można zauważyć, że jest on wyższy niż nakład największego dziennika ogólnokrajowego "Fakt" - bulwersował się Sellin.

Rynek prasy lokalnej wygląda w Polsce tak:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(275)
Horhe
7 lat temu
Kto mialby .odkupic. udzały w od zagranicznych wlascicieli i za czyje pieniadze bo jak mialy by to byc zalezne od spolek skarbu panstwa spolki corki lub fundacje to ja sie nie zgadzam. Poza tym nie widze takich tytulow ja nasz dziennik, gazeta polska i ich wielkosci sprzedaży.
kiero
7 lat temu
Brawo PiS!
Grześ
7 lat temu
Dlaczego zachodnie media używają flagi polskiej, skoro są np. mediami niemieckimi.
Andrzej.
7 lat temu
Polacy czekają na repolonizację mediów, nie chcę być cały czas oszukiwany przez media zachodnie w Polsce.Tak jak z bankami gdzie kasa ucieka dla zagranicznych kontrahentów itd.Media w Polsce powinny być w 80% polskie.
Pani Ewelinka
7 lat temu
Szczerze ? Jeśli taki mam wybór - Wolę 100 razy żeby była w rękach Kaczyńskiego, niż szajki Bermanów, Michnika, Axela Springera & Comapny . Tylko zgniłki wysługują się obcym, z obce złoto.
...
Następna strona